28.05.201913:20

25.-27. mail Tartu Ülikooli spordihoones toimunud Sydney olümpiavõitja Vladimir Grbici koolitusest võttis osa 80 treenerit nii meilt kui ka Lätist. Grbic viibis Eestis EVF-i presidendi Hanno Pevkuri kutsel.

Kolmepäevasel koolitusel käidi võrkpalli Kuulsuste Halli kuuluva Serbia tähe juhtimisel läbi eri vanuses noortele tehnikaelementide õpetamise põhialused ja jagati nippe treeningute mitmekesisemaks muutmiseks. Muuhulgas pakkus Grbic välja, et algklasside laste tutvumine võrkpalliga võiks alata õhupallidega hullates.

Samuti rõhutas Grbic oma loengus, et vigade tegemist ei tohiks karta ei mängijatel ega ka treeneritel. "Omletti ei saa teha, kui paari muna ära ei lõhu," tõdes Grbic ja lisas, et võrkpallis on vigade tegemine igati aktsepteeritav, lihtsalt nendest tuleks võimalikult ruttu õppust võtta. "Vigu tegemata arengut ei toimu," ütles Grbic.

Eesti lastega on tehtud head tööd

Kolmepäevane koolitus tõi platsile ka erinevas vanuses Duo võrkpallilapsed, kes Grbici nõudliku treeningu edukalt kaasa tegid. "Eesti noorvõrkpallurite koordinatsioon on neid poisse ja tüdrukuid vaadates väga hea. On näha, et treenerid on nendega teinud väga head tööd," ütles olümpiavõitja ja kiitis lapsi ka selle eest, et nad täitsid kõik tema ülesanded suure isuga. "Nad kuulasid mind väga tähelepanelikult – see ei ole sugugi tavaline, oskan seda omadele kogemiustele toetudes öelda."

Kolmepäevast koolitust kokku võttes sõnas olümpiavõitja ja Euroopa meister, 1999. ja 2000. aastal Jugoslaavia parimaks sportlaseks peetud  Grbic, et Tartus toimunud koolitus erines muuhulgas Lõuna-Euroopas tema poolt peetud koolitustest selle poolest, et Eesti ja Läti treenerid elasid toimuvale tähelepanelikult kaasa ja küsisid ka palju asjalikke küsimusi. "Olen viibinud ka koolitustel, kus noortetreenerid küsivad igavledes, miks me seda kõike üldse läbi tegema peame?" illustreerib Grbic oma sõnu isikliku mälestuskilluga lähiminevikust. "Mul on Tartu koolitusest ainult ülipositiivsed muljed," kinnitas vanameister Grbic.

Treenerid said mitmeid uusi ideid

Koolitusel osalenud Eesti treenerite hinnangul noppisid nad Serbia võrkpallistaari õpetussõnadest välja üsna mitu tummist tarkusetera. Viljandi spordikooli kogenud noortetreenerile Merle Keerutajale meeldis Grbici sõnum, et võrkpalliga võiks lapsi julgustada tegelema juba lasteaiavanuses. "Õhupallide kasutamine algõpetuses oli väga sümpaatne, sest nõnda saab kenasti õpetada kehakontrolli arendamist," ütles Keerutaja.

Samuti jäi talle meelde Grbici tõdemus, et noores eas ei ole oluline mitte tulemus, vaid igakülgne kehaline areng. "Tähtis on kasvatada terveid mängijaid, mitte tekitada neile vigastusi."

Põlva ja Orava kandi võrkpalli eestvedaja Vendu Suurmann sai Grbici koolitusest uusi trenniideid. "Mulle meeldis tema võrkpallifilosoofia ja mõttelaad," ütles Suurmann ja lisas, et Grbici-kaliibriga staare peaks Eestisse kutsume varasemast rohkem – see hoiab virgena ja inspireerib tegutsema.

Ka Audentese spordigümnaasiumi poiste treener Raul Reiter ütles, et tema sai kinnitust paljudele oma teesidele. "Ka mulle meeldis see mõte kasutada algõpetuses võrkpalle."

Grbic ise rõhutas koolitust kokku võttes, et hoolimata Eesti 1,3-miljonilisest rahvaarvust võidelda võrkpalliplatsil iga vastasega. "Mõtteviis on väga oluline, maa väiksus ei loe midagi. Mina olen pärit 2500 inimesega Kleki väikelinnast, kust on tulnud 80 rahvuskoondise võrkpallurit ning kust pärit sportlased on kokku võitnud 5 olümpiamedalit. Mõelge suurelt ja uskuge endasse – nii on kõik võimalik," julgustas ta eestlasi helgelt tulevikku vaatama.

Kommenteeri uudist

Vladimir Grbic Tartus Eesti treeneritele: mõelge suurelt ja uskuge endasse!