06.01.201918:30
Eesti naiskond (Foto: Gertrud Alatare)

Eesti rahvusnaiskond kohtus 2019. aasta Euroopa meistrivõistluste valiksarja eelviimases mängus Tartus Rootsiga ning sai Tartu Ülikooli spordihoonesse tulnud enam kui 2000-pealise publiku marulise kaasaelamise toel 3:1 (19:25, 25:23, 25:17, 25:23) võidu. Vaata Gertrud Alatare galeriid!

Tänu tänasele võidule on naiskonnal jätkuvalt säilinud kõik võimalused jõudmaks ajaloos esimest korda finaalturniirile. Eesti on nüüd E-alagrupis 9 punktiga teisel kohal. Soome on 10 punktiga liider, Tšehhi 8 punktiga kolmas ja Rootsi neljas. Kokku on kuus alagruppi, finaalturniirile pääseb iga alagrupi võitja ja teise koha saanud naiskond. Viimases mängus kohtuvad eestlannad 9. jaanuaril võõrsil Soomega.

Kohtumine algas eestlannade jaoks ebalevalt, ent pärast kaotatud avageimi suudeti end koguda, rohkearvulise publikuga harjuda ning ülejäänud kolm põnevusvaatust enda kasuks pöörata. Eesti rünnakuid vedasid täna Kertu Laak ja Kristiine Miilen, Laak panustas võitu 21 punkti (+12), Miileni arvele kogunes 15 punkti (+10), Nette Peit lisas 14 punkti (+6) ja Kristel Moor 9 silma (+6). Eesti vastuvõtt oli 38%, rünnak 35%, blokipunkte saadi 9 ja servil löödi 9 ässa (4 lõi Miilen) ning eksiti 15 pallingul. Rootsi edukaim oli 14 punktiga (+5) Anna Haak. Rootsi vastuvõtt oli 37%, rünnak 26%, blokiga saadi 9 ja serviga 8 punkti ning eksiti 12 pallingul.

Peatreener Andrei Ojamets tõdes, et algus oli äärmiselt keeruline. "Püüdsin naistele ergutada ja tuletada meelde, et me oskame paremini mängida. Avageimi statistika oli kohutav! Tasapisi suutsime asju parandada, ka vahetused olid kasulikud, Polina andis väga väärtuslikku aega Kristiinele, et ta saaks maha rahuneda, sest tema rünnakuid on meil vaja. Ja pärast puhkust tuli Kristiine ja oli selline nagu vaja, mis oli ülitähtis. Suutsime neid survestama hakata ja nende mäng muutus väga sirgjooneliseks," sõnas Ojamets. "Ilusaks ei saa seda mängu nimetada, aga parem kole võit kui ilus kaotus. Väga väärtuslik võit ja loodan, et see annab naistele Soome mänguks samuti enesekindlust. Väga meeldiv on sellise publiku ees mängida. Naised hakkavad seda ka ajapikku nautima, mitte kartma," lisas peatreener ja tunnistas, et kui keegi oleks talle paar aastat tagasi öelnud, et naiste koondis saab nautida mitme tuhande inimese marulist kaasaelamist, oleks ta ütlejat hullumeelseks pidanud.

Üheks mängu kangelaseks kerkinud Kristiine Miilen tunnistas, et nii rohkearvulise publiku ees mängimine võttis esmalt jalad nõrgaks. "Algul saali tulles vaatasin, et väga lahe, nii palju inimesi! Aga väljakule minnes mul ikka alguses jalg väga värises ja ei tulnud üldse algus välja. Teise geimi saime napilt kätte ja kolmandas-neljandas oli juba õhkkond parem platsil ning uskusime endasse. Tegelikult on see ju elu unistus - mängida sellise rahva ees kodusaalis tähtsat mängu," ütles Miilen.

Mängu käik:

Eesti alustas algkoosseisus Julija Mõnnakmäe, Kertu Laak, Kristiine Miilen, Nette peit, Kristel Moor, Liis Kullerkann ja libero Kristi Nõlvak. Moor mängis seejuures temporündajana. Tartu Ülikooli spordihoone oli naiste mängu alguseks pilgeni täis, ent naiskonna algus ebalev ja nii jäädi 0:4 kaotusseisu. Edasi hakkasid ka meie rünnakud paremini laabuma, ent Rootsi suutis siiski sisse mängida 13:6 eduseisu. Suurest kaotusseisust suudeti siiski välja tulla ja jõuti Miileni rünnakust punkti kaugusele 13:14. Taas kärises vahe rootslannade kasuks 20:14 ning avageim kuulus lõpuks Rootsile 25:19. Eesti naiskonna avageimi statistika ei kannata statistikat, vastuvõtt 15%, rünnak 34%. Ka Rootsi ei säranud, nende samad näitajad vastavalt 25% ja 22%.

Teine geim algas tasavägisemalt, ent 4:4 seisult teenisid rootslannad neli järjestikust punkti, haarates 8:4 edu. Peatreener Andrei Ojamets  tegi mitmeid vahetusi, Kristiine Miileni asemel sekkus Polina Bratuhhina-Pitou ning Liis Kullerkannu asemele Eliisa Peit. Sjöberg võeti blokiga kinni ning Eesti jõudis kahe punkti kaugusele 11:13. Laagi rünnakust pääses Eesti punkti kaugusele 14:15 ja tagasi mängu tulnud Miileni äss viigistas 16:16 ning teine Miileni äss viis Eesti üle pika aja ette 17:16. Miileni suurepärase serviseeria toel suutis Eesti saada 19:16 eduseisu, mis mitmel korral punktiliseks sulas. Esimese geimpalli said eestlannad seisul 24:22, ent seda ei realiseeritud. Geim suudeti siiski võita 25:23.

Kolmas vaatus algas taas paremini Rootsi jaoks, kes läks ette 6:4, kuid Eesti jõudis kiirelt oma asjad toimima saada ja juhtis õige pea juba ise 8:6. Väljakul oli eelmises geimis edu toonud koosseis ehk algkoosseis, va Kullerkann, kelle asemel jätkas tempos Eliisa Peit. Moori temporünnakust oli Eesti peal 16:13 ning rootslannade autirünnakust oli edu 18:14 ning seda enam ei loovutatud ning geim Eestile 25:19.

Nagu eelnevateski, oli ka neljanda geimi algus Eestile keeruline ja nii leiti end 0:3 kaotusseisust. Taas suudeti end aga koguda ning Moori temporünnakust oli tablool 8:8. Laak viis kodunaiskonna juhtima 15:13 ja Rootsi peatreener Jonas Svantesson võttis mõtlemisaja. Edasi jätkus punkt-punkti mäng, kuni Laagi serviäss andis meile 19:17 edu ning taas kasutas Rootsi mõtlemisaega. 19:19 seisult kasutas mõtlemisaega Ojamets. Veel olid tablool viiginumbrid seisul 20:20, 21:21. Laagi asemel ajutiselt vahetusest sekkunud Kadi Kullerkann andis Eestie edu 22:21, ent Eiisa Peit eksis servil, seis 22:22. Taas ilus punkt Kadi Kullerkannult (23:22). Taas oli tablool viik 23:23, Peit viis aga Eesti ette 24:23 ja tõi esimese matšpalli! Selle realiseeris Laak ning geim Eestile 25:23 ja kogu mäng 3:1!

Kõiki tulemusi ja ajakava näeb SIIT.

Rahvusnaiskonna koosseis koondise laagris: Nette Peit, Kristiine Miilen, Polina Bratuhhina-Pitou, Hanna Pajula, Ingrid Kiisk, Julija Mõnnakmäe, Kaisa Bahmatsev, Liis Kullerkann, Eliisa Peit, Kertu Laak, Kristi Nõlvak, Liisel Nelis, Kristel Moor, Kadi Kullerkann.