19.06.201813:30
Kasahstan (Foto: fivb.org)

Kolmapäeval stardib Portugalis FIVB Challenger turniir, selgitamaks Rahvuste liigasse pääseja. Kui üritus õnnestub, tõuseb Eesti koondis maailma 16 parema meeskonna hulka. Kõrgmale kui eales varem.

Eesti meeskonna teine vastane neljapäeval on Kasahstan. Kasahstan kuulub Aasia võrkpalliliitu AVC ja maailmaliitu FIVB. Aasia juhtorganisatsioon ühendab 65 liiget. Maailma edetabelis on Kasahstan 35., Eesti 32. Kasahhid pole nõrgad, kaugeltki mitte.

Üheks paremaks saavutuseks võib lugeda Aasia karikavõistluste kolmandat kohta. Aasia meistrivõistlustel on saadud kuus medalikomplekti, neist üks kuldne. Kasahstani tippliigas mängib kaheksa meeskonda, koondise baasmeeskonnaks on VK Almatõ.

Alates 2012. aastast töötatakse kõrgrežiimil, treenitakse ja võisteldakse aastas 11 kuud. Kõik koondislased saavad stipendiumi.

Üks kasvanud nõudmiste elluviijaid oli uuel sajandil Gennadi Paršin. Tema edutee algas Kasahstanis, kust ta kutsuti Riia Radiotehnikisse ja sealtkaudu NSV Liidu koondise peatreeneriks 1987. aastal kutsus Paršin NL koondisse Jaanus Lillepuu, kelle abiga võideti Euroopa meistri kuldmedal. Souli olümpiaturniiri (1988) lõpetas NL koondis hõbedase medaliga.

1968. aastal, kui Tallinna Kalev suurüllatusena, aga teenitult NL meistrikulla võitis, oli kasahhide eliitklubi Alma-Ata Burevestnik ainuke, kes Kalevit mõlemas ringis võita suutis ja hõbemedali pälvis. Aasta hiljem oli Burevestnik NL meister ja võitis esikoha ka Euroopa karikavõistlustel.

Kommenteeri uudist

Saagem tuttavaks: kasahhid