31.12.201908:15
Esikolmik

Esimesel Jõulupühal (25. detsembril) Ruila Põhikooli spordihallis toimunud 16. Jõuluturniiri korralduskoormat kandis taas perekond Annus, kellel see oli, kui Jaanipäeva- ja Jõuluturniirid kokku võtta, siis juba 35. (!) kord turniiri korraldajaks olla. Suured tänud tuleb öelda Annuste pereemale Mallele ja pereisale Ahtole ning nende poegadele Tarmole, Ruudole ja Kurmole.

Eelmistest turniiridest juba tuttavatest võistkondadest olid seekord kohal perekond Penu (Tallinn/Tartu, 14. korda), perekond Stamm (Tallinn, 10.  korda) ja perekond Usin (Saaremaa, 6. korda) ning kolmandat korda perekond Orav Pärnust ja perekond Pent Kohilast.

Viiendat aastat järjest tuli Jõuluturniiri võitjaks Stammide perevõistkond (Meelis, Raini, Kusti, Kristi, Karl, Karmen, Karmo, Kerda ja Kertu) Tallinnast. Mõnes geimis oli võrkpallitreener Raini Stamm väljakul vaid oma viie lapsega. Raini Stamm on kõigi oma seitsme lapse ümber loonud tõelise võrkpalliatmosfääri ja ellu kutsunud võrkpalli treeninggrupid. See on midagi ainukordset, sest teadaolevalt ei ole Eestimaal praegusel ajal ühtki tegutsevat võrkpallurit, kel on seitse last ja kõik nad on võrkpallimängijad.

Siiski, Eesti võrkpalli grand old man, võrkpallikohtunike akadeemiline isa Mati Koorep teab kinnitada, et Eestis on olnud veel üks perekond, kus on mänginud ühe pere seitse last - saarlaste Nuutide perevõistkonnas oli mänginud seitse venda.

Finaalmängus saarlaste perekonna Usin vastu näitas praeguse aja Eesti tugevaim võrkpallipere Stamm, kelle kaks liiget Karl ja Karmen mängivad Eesti meistriliigas ning Kristi ja Kusti aga Eesti koondise tasemel, oma tegelikku sisu ja ei jätnud 2:0 (geimid 21:13, 21:11) võiduga perekond Usinale (Vello, koos poegade Janos, Joonatan, Jarmo, Evert ning tütrepoegade Jan Markus, Johann Mattias ja Joonah Marten ning väimehe Gunnariga) mingit sõnaõigust.

NL-i 1968. aasta võrkpallimeistri Anti Penu (Tallin/Tartu) meeskond (Toomas, Timo, Kristjan, Martin, Karl-Rihard, Rudolf ja Fred-Erik) oli kolmanda koha mängus 2:0 (21:19, 21:16) parem turniiri korraldajate Annuste meeskonnast (Tamsalu/Tartu/Harjumaa) - Ahto (81) koos poegade Tarmo, Ruudo ja Kurmo ning lastelaste Tavo, Evo, Aari ja Anni ning vend Heitiga (79, väljakul käinud turniiri vanim võistleja).

Eelmisel aastal üllatanud ja finaalmängu jõudnud perekond Orava võistkonnal Pärnust nüüd nii hästi ei läinud. Koos pereisa Heiki ja abikaasa Jannega kuulusid võistkonda Heiki pojad Haiko, Keiro, Henro ning perepojad Holger (13-aastane) ja Henri (11-aastane). Hiiumaal võrkpalliga alustanud pereisa Heiki Orav osaleb ise aktiivselt VK Tervis meeskonnaga Pärnumaa meistrivõistlustel. Abikaasa Janne alustas võrkpalliga Pärnus Helju Suti käe all ja saab nüüd sidemängijana väga edukalt hakkama meestele (ründajatele) pallide ette tõstmisega. Isa Heiki: "ootan väga seda aega, kui saan minna väljakule mängima kõigi oma viie pojaga." Just selle eesmärgi nimel tegelebki perekond aktiivselt võrkpalliga.

Võistluses viienda-kuuenda koha peale oli perekond Orav 2:0 (21:8, 21:18) üle Kohilast pärit ja Jõuluturniiril kolmandat korda osalevast noorest Joonas Penti võistkonnast – Ahti, Krista, Sophie (11), Piret, Rebecca (12), Enrico (17) ja Andres (11), kus poolte mängijate sünniaasta oli 2002 või hilisem. Joonas Pent: "meie pere võrkpalliajalugu on lühike, oleme vollemängu pisiku külge saanud alles viimastel aastatel, kui noored tüdrukud otsustasid võrkpallitrennis käima hakata. Rebecca (12) on omas vanusklassis olnud juba päris edukas. Meil on arenguruumi veel kõvasti ja loodetavasti mõne aasta pärast suudame pakkuda ka natuke paremat konkurentsi."

Jõuluturniirile registreerus 50 mängijat, kellest kolm auväärsemat Ahto (82) ja Eldur (79) Annus ning Anti Penu (72) väljakul siiski ei käinud. Sellel sajandil sündinuid oli mängijate hulgas 16 ja naisi 10. Kõik noored said ka väljakul mänguaega.

Mängud toimusid kahel väljakul. Sekretäridena tegutsesid ja mängude protokolle täitsid Annuste pere noorimad liikmed Liis, Anni, Roosi, Mari ja Aari ning abiks olid ka teiste perede lapsed.

Lõpetamisel autasustati esikolmiku võistkondi puidust alustega ja diplomitega ning turniiri võitjat võrkpalliga. Kõik võistkonnad said kaasa OÜ Päts pagaritooteid ja pudelitäie Ruudo Annuse poolt Nõmme talu naturaalset õunamahla. Omadele pöidlahoidjaid oli saalis igas vanuses, nende seas ühe noorimana aasta ja üheksakuune Els Annus.

Selle eest, et kõik turniiri tulemused täpselt kirja saaks ja turniiriga seotu kenasti kroonikaraamatusse (neid on juba õige mitu) talletatud, kannab hoolt 44 aastat matemaatikaõpetajana ametis olnud Malle Annus. Võistluste korraldajad tänavad Ruila Põhikooli, kes võimaldas oma spordihallis perevõrkpalli XVI Jõuluturniiri korraldada.

Eesti võrkpalliajalugu ei tee mitte ainult riigi koondised ja klubivõistkonnad, vaid seda teevad oma vabast ajast ja heast tahtest ka paljud tavalised, võrkpalli armastavad inimesed, sest – võrkpall on võrratu!

 

Autor: Hillar Karm, Eesti Spordiajaloo Seltsi juhatuse liige, võrkpalliveteran-kohtunik

Osalejad

Kommenteeri uudist

Ruilas toimus 16. perekondade jõuluturniir