01.01.201912:15
2018. aasta osalejad

2004. aastal tuli Tamsalu perevõrkpalli Jaaniturniiri korraldaja, perekond Annus, välja mõttega, et kuna neil oli juba kombeks saanud oma pereringis jõulude ajal võrkpalli mängida, siis võiksid võrkpalliperekonnad veel teinegi kord aastas kokku tulla ja võistelda - nii kutsutigi teised pered kaasa ja tehti ühiselt algust Jõuluturniiriga. Ühtekokku on Jaani- ja Jõuluturniiridel üksteiselt mõõtu võtmas käinud 23 erinevat perevõistkonda.

Esimesel Jõulupühal (25. detsembril) Ruila Põhikooli spordihallis toimunud 15. Jõuluturniiri korralduskoormat kandis taas perekond Annus, kellel see oli, kui Jaanipäeva- ja Jõuluturniirid kokku võtta, siis juba 32. (!) kord perevõrkpalli turniiri korraldajaks olla – suured tänud Annuste pereemale Mallele ja pereisale Ahtole ning nende poegadele Tarmole, Ruudole ja Kurmole.

Tuttavatest vanadest võistkondadest olid seekord kohal perekond Penu (Tallinn/Tartu, 13. korda), perekond Stamm (Tallinn, 9. korda) ja perekond Usin (Saaremaa, 5. korda) ning teist korda perekond Orav Pärnust ja perekond Pent Kohilast.

Tänavuse Jõuluturniiri võitjaks tuli Stammide perevõistkond Tallinnast – Meelis, Raini, Kusti, Kristi, Karl, Raul, Karmen, Karmo, Kerda ja Kertu. Stammid võitsid kindlalt kõik mängud ja tulid neljandat aastat järjest Jõuluturniiri võitjaks ja kaheksandat aastat järjest jõudsid kahe parema hulka. Võrkpallitreener Raini Stamm on kõigi oma seitsme lapse ümber loonud tõelise võrkpalliatmosfääri ja ellu kutsunud võrkpalli treeningugrupid. 

Kui eelmisel aastal tuleristsed teinud perekond Orav oli valmistanud üllatuse ja tasavägises alagrupimängus saavutanud (2:1) võidu perekond Penu üle, siis uue ja veelgi suurema üllatuse valmistas perekond Orav ka sel turniiril. Alagrupimängus saavutati napp (2:1) võit Annuste perekonna üle. Üllatuse serveeris perekond Orav ka poolfinaalmängus, olles väga tasavägises esimeses geimis napilt (26:24, geimi pikkus 21 punkti) parem perekond Penust. Ja kuigi Penud panid teises geimis oma suured kogemused jõuliselt (21:11) maksma, ei löönud see Oravaid „rööpast välja“. Võitlusliku ja tasavägise kolmanda geimi kallutasid nad (15:13) endi kasuks, mis tähendas turniiri finaalmängule jõudmist Stammide vastu (!).

Finaalmängus näitas Eesti üks vägevaim võrkpallipere Stamm, kelle kaks liiget Karl ja Karmen mängivad Eesti meistriliigas ning Kristi ja Kusti aga Eesti koondise tasemel, oma tegelikku sisu ja võitis avageimi kindlalt (21:9). Teises geimis pakuti mängulusti ka pere ülejäänud liikmetele ja ka nemad, tõsi küll vaid napi (24:22) paremusega, kindlustasid Stammidele XV Jõuluturniiri võidu.

Teise kohaga üllatanud perekond Orava võistkonnas mängisid koos pereisa Heiki ja abikaasa Jannega veel viis(!) venda, Heiki pojad – Haiko, Keiro, Henro ning perepojad Holger (12-aastane) ja Henri(10-aaastane). Hiiumaal võrkpallimängimist alustanud pereisa Heiki Orav ise osaleb aktiivselt VK Tervis meeskonnaga Pärnumaa meistrivõistlustel, abikaasa Janne alustas võrkpalliga Pärnus treener Helju Suti käe all ja tuli nüüd sidemängijana väga edukalt toime meestele (ründajatele) pallide ettemängimisega. Isa Heiki: "Ootan väga seda aega, kui saan minna väljakule mängima kõigi oma viie pojaga." Selle eesmärgi nimel tegeleb perekond aktiivselt võrkpalliga.

Eesti võrkpalli grand old man, võrkpallikohtunike akadeemiline isa Mati Koorep teadis, et Eestis on olnud vaid üks perekond, kus on rohkem vendasid võistkonda kuulunud – saarlaste Nuutide perevõistkonnas oli mänginud seitse venda.

NL-i 1968. aasta võrkpallimeistri Anti Penu (Tallin – Tartu) meeskond – Toomas, Timo, Kristjan, Martin, Karl-Rihard, Rudolf ja Fred-Erik pidid pronksimängu (0:2) kaotuse järel Saaremaa juurtega Vello Usina perevõistkonna - pojad Janos, Joonatan, Jarmo, Evert ning Gunnar, Jan Markus, Johann Mattias ja Joonah Marten kätt suruma.

Võistluses viienda-kuuenda koha peale võitis turniiri korraldajate perekond Annus (Tamsalu/Tartu/Harjumaa) võistkond - Ahto (81) koos poegade Tarmo, Ruudo ja Kurmo ning lastelaste Tavo, Evo, Aari ja Anni ning vend Heitiga (78) Jõuluturniiril alles teist korda kaasa tegeva Kohila vallast pärit Joonas Penti võistkonna – Ahti, Krista, Sophie (10), Piret, Rebecca (11) ja Enrico (16). Joonas Pent: "Meie pere võrkpalliajalugu on lühike, oleme vollemängu pisiku külge saanud alles viimastel aastatel, kui noored tüdrukud otsustasid võrkpallitrennis käima hakata. Rebecca (11) on omas vanusklassis olnud juba päris edukas. Meil on arenguruumi veel kõvasti ja loodetavasti mõne aasta pärast suudame pakkuda ka natuke paremat konkurentsi."

Jõuluturniirile registreerus 49 mängijat, kellest kolm auväärsemat Ahto (81) ja Eldur (78) Annus ning Anti Penu (71) väljakul siiski ei käinud. Sellel sajandil sündinuid oli mängijate hulgas 16 ja kõik noored said ka väljakul mänguaega.

Sekretäridena tegutsesid ja mängude protokolle täitsid Annuste pere noorimad liikmed Liis, Anni ja Roosi. Omadele pöidlahoidjaid oli saalis igas vanuses, nende seas noorim üheksakuune Els Annus.

Selle eest, et kõik turniiri tulemused täpselt kirja saaks ja turniiriga seotu kenasti kroonikaraamatusse (neid on juba mitu) talletatud, kannab hoolt 44 aastat matemaatikaõpetajana ametis olnud Malle Annus. Võistluste lõpetamisel said kõik võistkonnad muude autasude kõrval kaasa Päts OÜ pagaritooteid ja Nõmme talu naturaalset õunamahla. Võistluste korraldajad tänavad Ruila Põhikooli, kes võimaldas oma spordihallis perevõrkpalli XV Jõuluturniiri korraldada.

Eesti võrkpalliajalugu ei tee mitte ainult riigi koondised, vaid seda teevad ka paljud tavalised, võrkpalli armastavad inimesed, sest – võrkpall on võrratu!

Siia lõppu võiksid sobida ühe hästi tuntud laulu järgmised pisut muudetud sõnad – võrkpall tuleb täita lastega ja lastelastega, võrkpall tuleb täita lastega ja Eestimaa võrkpalliga.

 

Autor: Hillar Karm, Eesti Spordiajaloo Seltsi juhatuse liige

Kommenteeri uudist

Ruilas toimus 15. perekondade jõuluturniir