Meeste finaal (Foto: worldparavolley.org)

Istevõrkpalli ehk Paravolley nagu ka Rio Paraolümpia on tänaseks ajalugu. Hoogsatele võistluspäevadele ja imelistele loodusvaadetele saab hiljem rõõmuga tagasi vaadata.

Aga nüüd Rio Paravolley kulminatsioonist – finaalidest. Meeste kullaheitluses läksid esimesed geimid Iraanile ning Bosniale ja Hertsegoviinale vaheldumisi. Kuid mida lähemale jõudis mängu lõppfaas, seda kindlamalt tegutsesid Iraani mängijad. Nende „salarelv“ alias Morteza Mehrzadselakjani (246 cm!)töötas korralikult ka Bosnia ja Hertsegoviina vastu – tulemuseks 3:1 võit ja kuldmedal! Londonis 2012 ja viimasel MM-il Poolas oli võidukas olnud Bosnia ja Hertsegoviina meeskond.

Eelmine kord ma Egiptuse meeskonna head mängu juba mainisin. Nad näitasid head sisu ka pronksikohtumises võõrustaja Brasiilia vastu. Esimesed geimid olid eriti tasavägised ning närvilised ja lõppesid 26:24 Egiptusele ning 31:29 Brasiiliale. Kolmandas geimis õnnestus Brasiilial edu sisse mängida ja mõnepunktiline võit koju jätta. Neljas geim oli vast kõige närvilisem – Egiptusel selg vastu seina ja Brasiilial võimalus võistlusele pronksine punkt panna. Kohtunikul tuli näidata mõlema võistkonna mängijatele ka punast kaarti, et suuremat vaidlushoogu võistkondade vahel jahutada. Geimi jooksul nägi rohkearvuline (ca 7000) ja häälekas publik palju ilusaid pallivahetusi, kuid lõpupallide kindlam vormistamine tõi  täissaali korraks vaikuse – neljas geim Egiptusele ja seis võrdsustus 2:2-le. Kogu mängu vältel õnnestus Egiptuse blokeerijatel päris paljudel kordadel Brasiilia pikkade mängijate ründelöögid ära petta – vahetult enne lööki võeti käed blokis eest ära ja ründelöögid raksatasid auti!

Viies geim on paljuski loterii – kes suudab paremini alustada, kes lõpetada... Geimi keskel vahetati pooled minimaalse vahega. Kuid siis õnnestusid mõned pallimängimised egiptlastel paremini ning nad saavutasid mõnepunktilise edu. Viienda geimi lõpp kuulus egiptlaste ning nende võidutants võis alata. Minule ehk kõige kummastavam seik selle mängu jooksul oli ühe Egiptuse mängija „lisavarustus“ – Koraan. Ta luges sealt kaaslastele pidevalt midagi ette ja palvetas.

Naiste turniiri finaalmäng oli samuti üllatav. Seda ainult teistpidises mõttes – oodatavaid tuliseid vastasseise ei tulnudki! Pikki aastaid kõik turniirid võitnud Hiina pidi seekord tunnistama pikaaegse maailma teise USA paremust, seekord hävitavate numbritega: 12:25, 12:25 ja 18:25! USA-l oli kodutöö hästi tehtud. Nad teadsid, et hiinlannad ründavad palju blokist auti ning nad kasutasid sama taktikat nagu järgneval päeval mänginud Egiptuse mehed Brasiilia vastu – näitasid ründajale korra blokis käsi, kuid vahetult enne ründelööki võtsid käed eest ära. Tulemus oli Hiina poolt vaadatuna masendav – ma pole näinud hiinlannasid kunagi nii palju ründelööke ja pallinguid auti löömas! See oli USA istevõrkpallile kõigi aegade esimene Paraolümpia kuldmedal!

Naiste pronksimäng, mida ma ise teise kohtunikuna vilistasin - kokku sain turniiri käigus tegutseda kuues  mängus (kaks korda esimese kohtunikuna, kaks korda teise ja sama palju  varukohtunikuna) kujunes samuti ootamatult ühepoolseks. Brasiilia head ja ladusat mängu panin juba alagrupiturniiril tähele. Ukraina suutis küll murda end poolfinaali, kuid edasiseks enam jaksu ei olnud. Finaalmäng lõppes kodupubliku suureks rõõmuks Brasiilia naiskonna kindla võiduga 3:0. See medal oli neile ajaloo esimene – nii suure arenguhüppe tegi Brasiilia oma koduseks Paraolümpiaks valmistumisel.

Rio medalid said jagatud ja kõigi pilgud on nüüd suunatud juba Tokyo poole...

Autor: Toomas Murulo, Rio de Janeiro, Brasiilia