15.06.201919:35
Eesti naiskond Portugali vastu. Foto: Gertrud Alatare

Eesti naiste koondis pidas oma viimase kohtumise Euroopa Hõbeliigas, kui Tartu Ülikooli spordihoones saadi Portugali üle raske 3:2 (25:15, 25:11, 22:25, 16:25, 15:13) võit.

Kui avamängus Portugalis suutis Eesti 1:2 kaotusseisust lõpuks 3:2 võita, siis täna haaras Eesti naiskond väga kindla mänguga 2:0 eduseisu.  Kaks järgmist vaatust kuulusid aga Portugalile ja taas läks tarvis otsustavat vaatust. Viimases geimis suutsid eestlannad end kodupubliku tugeval toetusel uuesti koguda ning viimane vaatus võideti 15:13 ja kohutmine seega 3:2.

Kristel Moor tõi Eesti resultatiivseimana 18 punkti (+12), 17 silma (+9) panustas Kristiine Miilen ja Anu Ennok lisas 11 (+7) ning Liis Kullerkann 10 (+8) punkti. Eesti vastuvõtt oli 41%, rünnakuid lahendati 40-protsendiliselt, blokipunkte saadi 11, servil löödi 7 ässa ja tehti 9 viga. Portugali edukaim oli 23 punkti (+14) toonud Julia Kavalenka, Portugali vastuvõtt oli 33%, rünnak 36%, blokiga saadi 3 ja serviga 7 punkti (eksiti 11 pallingul).

Peatreener Andrei Ojamets ütles, et kahe esimese geimi tulemus oli naiskonna jaoks uinutav. "Jäime liiga vara uskuma, et tuleb ära ja hakkasime kolmanda geimi lõpus tegema rumalaid vigu ning vastane kasutas selle kohe ära. Me ei suutnud end koguda ka neljandas geimis, aga lõpuks siiski suutsime ja läks hästi. See oli kogu naiskonna ja treenerite kokkuvõtmine," rääkis Ojamets.

Terve Hõbeliiga hooaja kohta sõnas Ojamets järgmist: "Selge see, et kõik ootavad meilt võite, aga päris nii lihtsalt see ei käi. See protsess on pikk, kõik arenevad, ka vastased. See pidigi olema meile selline raske periood - Kertu Laagi eemale jäämine mõjutas palju asjade seisu. Samas avanes Kristel Moor sellise külje pealt, et lihtsalt fantastiline - meil on nüüd kaks sellist diagonaali! Ja Moor on võimeline ka tempot mängima ning see teeb naiskonna ainult tugevamaks. Kokkuvõttes näitas see turniir, et siin tasemel iga nõrkus ja lõdvaks laskmine karistatakse kohe ära."

Temporündaja Eliise Hollas lisas, et naiskond soovis kodupubliku ees võidu koju jätta. "Vist tulid liiga kergelt need kaks esimest geimivõitu, kolmandas hakkas servi vastuvõtt ära kaduma ja sealt tekkisid kõik muud probleemid omakorda otsa. Siis kadus enesekindlus ja nii see vanker allamäge veerema hakkas. Muidugi tahtsme me viimase mängu kodupubliku ees võita ja õnneks suutsime selle võidu koju jätta. Kuigi ka viies geim oli nagu sõit Ameerika mägedel. Aga publik annab palju juurde, mängu ajal ma panen neid vähem tähele, aga kui platsi ääres olin vahepeal, siis on küll hea tunne näha, kui palju on mei Eesti särkides toetajaid," kommenteeris Miilen.

Eesti lõpetas B-alagrupi kolmandana, Portugal oli neljas. Naiste Hõbeliigas mängivad edasipääsu nimel Kuldliigasse kahe alagrupi võitjad kodus-võõrsil süsteemis. A-alagrupis on esikohal neli võitu ja 11 punkti kogunud Iisrael, Rumeenia on teine nelja võidu ja 10 punktiga.

Vaata tabeliseise ja kõiki tulemusi.

Eesti algkoosseis: Julija Mõnnakmäe, Kristel Moor, Anu Ennok, Kristiine Miilen, Liis Kullerkann, Eliise Hollas, libero Kristi Nõlvak.

Avageim kulges tasavägiselt kuni geimi keskpaigani, mil Eesti naiskond 16:13 juhtima läks ning seejärel edu veelgi kasvatas, Moori järjekordse eduka rünnaku järel olime ees 22:14. Geimi lõpp kuulus kindlalt eestlannadele, avageimiga meie parimana 7 punkti kogunud Moori rünnak lõpetas selle tulemusega 25:15.

Teise vaatuse alguses viisid Ennoki rünnakud kodunaiskonna juhtima 5:3 ja 8:5. Eesti naiskond jätkas heas hoos ja kasvatas edu Miileni bloki järel 14:7-le. Eesti 17:10 eduseisul vahetas peatreener Andrei Ojamets mängu Kaisa Bahmatševi ja Jade Šadeiko, puhkama Mõnnakmäe ja Moor. Bahmatševi serviässa järel olime ees 21:10 ja geim võideti Miileni ässast 25:11.

Kolmandas geimis oli platsil algkoosseis, va sidemängijatest jätkas eelmise geimi lõpus sekkunud Bahmatšev ja tempodest Eliisa Peit Hollase asemel. Pika pallivahetuse lõpetas Moori kaval löök, viies Eesti 8:6 eduseisu. Portugal jõudis viigini ja punkt-punkti mäng jätkus geimi lõpuni, kuni Moor viis Eesti taas kahega ette 20:18. Ent taas jõudsid külalised viigini - 21:21 ja siis sai Portugal Kavalenka rünnaku järel omakorda 22:21 edu. Kaks järgmist puntki võitis samuti Portugal, saades esimese geimpalli seisul 24:22. Selle realiseeris Kavalenka ja geim Portugalile 25:22.

Neljandas geimis jäime Portugali ässa järel 5:9 kaotusseisu, Mõnnakmäe tagasi väljakul. 7:14 kaotusseisul tulid mängu Nette Peit ja Natalie Anett Haidla. Geimi enam päästa ei õnnestunud ja see kaotati 16:25 ning nagu esimeses omavahelises mängus, läks tänagi tarvis viiendat geimi.

Otsustavas geimis jäi Eesti 0:3 kaotusseisu, Miilen tuli tagasi Peidi asemele, Hollas samuti tagasi väljakul. Moor viigistas 3:3 ja Kullerkannu blokk andis meile ühepunktilise edu. Eesti naiskond oli äkitselt justkui ümber sündinud. Miileni rünnaku järel olime ees 6:3 ja Portugal võttis mõtlemisaja. Moori punkt käristas poolte vahetuseks vahe viiele silmale - 8:5 ja Miileni hanituse järel oli kodunaiskond eduseisus 11:7. Esmene matšpall saadi seisul 14:8, end Portugal jõudis veel 13:14 seisuni. Ent Anu Ennoki rünnak lõpetas mängu - geim meile 15:13 ja kogu kohtumine 3:2.

Rahvusnaiskonna koosseis mängus Portugaliga: Julija Mõnnakmäe, Jade Šadeiko, Kaisa Bahmatšev, Kristel Moor, Nette Peit, Kristiine Miilen, Anu Ennok, Ingrid Kiisk, Hanna Pajula, Liis Kullerkann, Eliise Hollas, Eliisa Peit, Kristi Nõlvak, Nathalie Anett Haidla. Peatreener Andrei Ojamets, abitreenerid Marko Mett ja Oliver Lüütsepp, statistik Mihkel Sagar, mänedžer Jaanika Jakobson, füsioterapeut Madis Arumäe.