15.08.201823:05
Eesti - Soome EM-valikmäng kodus. Foto: Gertrud Alatare

Eesti rahvusnaiskond alustas Euroopa meistrivõistluste valiksarja kodus kaotusega Soomele. Eesti alustas Kristiine Miileni võimsate rünnakute toel mängu suurepäraselt ja võitles välja 2:0 eduseisu, ent pidi lõpuks põhjanaabritelt vastu võtma 2:3 (25:15, 25:20, 23:25, 20:25, 7:15) kaotuse.

Eesti alustas koosseisus Anu Ennok, Kristiine Miilen, Julija Mõnnakmäe, Kertu Laak, Liis Kullerkann, Eliise Hollas ja libero Kristi Nõlvak.

Mängu kaks esimest geimi olid meie jaoks suurepärased. Kristiine Miileni rünnakute ja soomlannade eksimuse järel haarasid meie naised avageimis 5:3 eduseisu ja mõnepunktilist edu suudeti vaikselt kasvatada. Mängu seni pikima ja mõlemalt poolt väga võitlusliku pallivahetuse lõpetas Miileni pommlöök, viies Eesti ette 13:7. See oli piisav eduseis, mida enam käest ei antud, sidemängija Mõnnakmäe punkti järel olid tablool meie edunumbrid 19:11 ning geimi võitis Eesti naiskond 25:15. Miilenilt avageimis koguni 8 punkti, Kertu Laagi arvele jäi 6 silma.

Eesti jätkas teises geimis samas kooseisus nagu mängu alustati. Teise geimi algus kulges sarnaselt esimesele, eestlannad pääsesid 8:5 eduseisu ning Soome peatreener Tapio Kangasniemi muutus aina närvilisemaks ja valjuhäälsemaks. Mõni hetk hiljem pöördus eduseis viigiks ning Andrei Ojamets võttis mõtlemisaja. Viigiseis äratas „unest“ ka Kalevi Spordihalli kogunenud publiku, kelle toel eestlannad Eliise Hollase rünnaku järel kahepunktilise (11:9) eduseisu haarasid. Mitu punkti Laagilt ning üks Mõnnakmäelt ja vahe kärises juba viiele silmale (15:10), mis oli mõtlemisaja koht soomlastele. Paremaks asjad põhjanaabrite jaoks platsil ei muutunud, liigselt eksiti ning kodunaiskond tegutses kindlalt. Miileni blokk seisul 19:14 murdis soomlannad lõplikult ning geim kuulus Eestile 25:20. Teise geimi resultatiivseim oli taas Miilen, kes selle vaatusega kogus 5 punkti.

Kolmandas geimis oli soomlannadel juba selg vastu seina ning arusaadavalt käis iga palli nimel armutu võitlus. Laagi servivea järel pääses Soome 5:4 ette ja Soome kapteni Pauliina Vilponeni rünnak andis külalistele 8:4 eduseisu. Kaotusseisus suutsid Eesti mängijad pea külmana hoida ja ei teinud kiirustatud otsuseid ning võitlesid välja 8:8 viigi. Kolm järgmist punkti kuulusid aga taaskord Soome naiskonnale ning nüüd hoidsid soomlannad iga hinna eest eduseisust kinni. Miilen pakkus võimsaid rünnakuid igale maitsele, Hollas tõi Eesti punkti kaugusele 12:13, aga taas tekkis mõnepunktiline vahe soomlannade kasuks. Miileni tagaliinirünnak tõi Eesti taas punkti kaugusele 16:17 ja tema äss viigistas seisu 17:17. Kolm järgmist punkti võttis aga Soome, haarates sellega 20:17 edu, Andrei Ojamets püüdis veel mõtlemisajaga asjade seisu parandada. Rünnakuga hätta jäänud Anu Ennoki asemele sekkus Nette Peit, Eesti jõudis Mõnnakmäe serviässast veel 23:24 seisuni, geimi siiski päästa ei õnnestunud ja Soome jäi kolmandas vaatuses peale 25:23. Miilenil oli kolme geimiga koos juba 20 punkti.

Neljandas geimis tuli Eesti poolel tagasi väljakule algkoosseis ja haarati 7:4 edu, ent soomlannad kosusid kiirelt, jõudes 7:7 seisuni ning minnes siis juba omakorda 8:7 ette. Kuidagi ei suudetud Soome mängijate head hoogu pidurdada, servi vastuvõtul tekkisid probleemid ja vahe suurenes meie bloki eksimusest põhjanaabrite kasuks 13:9-le ning peatreener Ojamets kasutas juba oma teist mõtlemisaega selles geimis. Seejärel tulid eksimused ka soomlannade poolt ja vahe saadi kahepunktiliseks (12:14), ent Vilponeni rünnak tagaliinist tõi taas punkti vastasele. Ennoki asemele vahetati taas mängu Peit ja Mõnnakmäe asemele Kaisa Bahmatsev. Laura Pihlajamäki punkti järel oli Soome eduseis aga juba 18:12 ja geim kippus vägisi Soome poole kalduma. Ennok ja Mõnnakmäe naasid platsile, tehti veel mitmeid vahetusi, ent lõpuhetkedel oli taas väljakul algkoosseis ning võideldi end veel kolme punkti kaugusele 20:23. Geimi päästa siiski ei õnnestunud ja Soome võitis selle 25:20. Laagit selles geimis 5, Miilenilt 4 punkti. Nii otsustas võitja viies geim.

Ennoki asemel alustas viiendat geimi Peit, ülejäänud koosseis oli sama. Vilponen viis Soome 3:0 juhtima ja taas polnud Ojametsal muud võimalust, kui võtta kiirelt mõtlemisaeg. Laagi rünnak takerdus Soome blokki ning hetk hiljem juhtus sama Miileniga ja tablool oli kaotusseis 0:5. Taas vahetas Ojamets platsile Ennoki. Kuidagi ei leidnud eestlannad oma enesekindlust üles. Laagi ja Miileni rünnakud tõid Eesti nelja punkti kaugusele (4:7), poolte vahetuseks oli Soome peal 8:5. Järgnenud pika pallivahetuse lõpetas Miileni rünnak, ent järgmine punkt läks taaskord Soomele ja viiepunktiline vahe püsis. Jõuti veel kolme punkti kaugusele 7:10, ent lähemale enam ei pääsetud ning Soome võitis otsustava geimi 15:7 ning kogu mängu 3:2.

Lisaks Miilenile panustasid täna enim skooritegemisse Kertu Laak ja Eliise Hollas, Laak tõi 17 punkti (+6), Hollas lisas 11 silma (+11). Soome resultatiivseimad olid võrdselt 17 punktiga Pauliina Vilponen ja Daniela Öhman.

Eesti naiskonna vastuvõtuprotsendiks kujunes 36, rünnakuid realiseeriti 37-protsendiliselt. Soome vastuvõtt oli 30 ja rünnak 34%. Blokipunkte kogunes Eesti naiskonnale 10, Soomele 14, servil lõid eestlannad 9 ässa (neist 3 Hollas) ja tegid 5 viga. Soome teenis serviga punkte samuti 9 ning eksis ka 9 pallingul.

Peatreener Andrei Ojamets nägi kaotuse peamise põhjusena vaimset lagunemist. „Meie mängu stabiilsus sõltub meie vaimsest stabiilsusest. Mingil hetkel kaotame vaimse tasakaalu ja hakkame rumalusi ja vigu tegema, mida me siis ei tee, kui kõik hästi on. Võistkonna tugevus tulebki aga välja siis, kui ta pannakse surve alla. Tundub, et me ei ole veel nii tugevad, et kestaksime selliseid olukordi. Mängu distsipliinist ei peetud enam kolmandas geimis kinni. Me oskame mängida, aga oskame siis, kui kõik on hästi. Siis, kui peab kannatama, kui meid pannakse pressi alla, hakkavad tekkima probleemid. Meil hakkas ühel hetkel kärisema vastuvõtt ja kui meil seda pole, hakkab lonkama ka kõik muu,“ võttis Ojamets mängu kokku.

27 punktiga naiskonna suurimaks skooritegijaks kerkinud nurgaründaja Kristiine Miileni ja mõnegi teise mängija kohta jagus peatreeneril ka positiivseid noote. „Miilen oli täna tubli, lahendas raskeid palle tunduvalt julgemalt kui tavaliselt. Karta oli, et  tema vastuvõtt võib hakata lonkama ja soomlased teavad seda väga hästi (Miilen on varem Soome liigas mänginud-toim), aga eks vastuvõtt lonkas meil muidugi igal pool.“

Naiskonna üks liidreid Anu Ennok on viimased kaks nädalat hädas olnud seljaprobleemidega. „Seetõttu polnud täna platsil see Anu Ennok, keda me oleme harjunud nägema,“ ütles juhendaja kogenud nurgaründaja kohta, kelle arvele jäi 5 punkti. Tempoosakonnas vigastas eile treeningul pöialt tavaliselt algkoosseisu kuuluv Eliisa Peit, kelle asemel mängis täna Eliise Hollas. „Peit oleks ehk isegi saanud mängida, aga leppisime kokku, et kasutan teda vaid äärmisel vajadusel. Kokkuvõttes Hollas mängis täna väga hästi,“ lisas Ojamets.

27 punkti toonud (efektiivsuses 20ga plussi jäänud) ja oma koondisekarjääri kõige parema mängu teinud Kristiine Miilen tõdes, et raske on välja tuua ühest põhjust, miks 2:0 eduseis kaotuseks muutus. „Raske öelda, mis see täpselt oli, mis asjad ümber pööras. Vastuvõtul tekkisid ühel hetkel probleemid, me ei saanud sealt oma rünnakuid enam üles ehitada ja Soome sai edu kätte. Sel hetkel, kus oleksime pidanud kaotusseisust end hakkama välja võitlema, läks kõik veel halvemaks,“ rääkis Miilen. „Mängudistsipliin hakkas lonkama ja tegime halbu otsuseid. Tunne platsil ei olnud tegelikult halb, minu jaoks oli see ikkagi suur mäng, alguses käsi värises korralikult, aga mõtlesin, et mis siin kaotada on ja läksin julgelt tegutsema. Sidemängija usaldas ka aina mind rohkem. Viies geim oli juba kogu naiskonna jaoks kohutav ja keegi ei õnnestunud enam,“ lisas nurgaründaja ja kinnitas, et kauaks põdema siiski ei jääda. „Pühapäeval ootab ees juba Rootsi ja eks täna oli ka häid momente, püüame need kaasa võtta ja kadunud ei ole veel midagi.

Rahvusnaiskonna koosseis Soome vastu: Hanna Pajula, Ingrid Kiisk, Nette Peit, Eliisa Peit, Eliise Hollas, Kaisa Bahmatsev, Kristi Nõlvak, Julija Mõnnakmäe, Anu Ennok, Kristiine Miilen, Liis Kullerkann, Kertu Laak, Kristel Moor, Liis Noormets.

Vaata Gertrud Alatare galeriid!

Tänases teises E-alagrupi mängus sai Rootsi 3:2 jagu Tšehhist. Järgmisena läheb Eesti naiskond pühapäeval Nyköpingus vastamisi Rootsiga.