06.06.201822:05
    Eesti alistas kodus Slovakkia. Foto: Gertrud Alatare

Eesti võrkpalli rahvusmeeskond alistas viimaseses Euroopa Kuldliiga alagrupimängus 3:0 (25:14, 25:15, 25:20) Slovakkia ning kindlustas sellega koha järgmisel nädalal Tšehhis toimuval finaalturniiril. Lisaks Eestile osalevad 13.-14. juunil Tšehhis Karlovy Varys peetaval finaalturniiril Tšehhi, Portugal ja Türgi. Poolfinaalpaaride loosimine toimub neljapäeval kell 12. Seejuures ei loosita samasse poolfinaali samas alagrupis mänginud meeskondi.

Nagu juba tavaks saanud, oli olulisele mängule Rakveres kaasa elamas täissaal publikut, kes esimestest hetkedest koondist häälekalt toetas. Eesti algkoosseisus olid Kert Toobal, Renee Teppan, Kristo Kollo, Robert Täht, Andri Aganits, Timo Tammemaa ja libero Rait Rikberg. Mäng algas seejures väikese segadusega, sest Slovakkia peatreener oli asetused segamini ajanud ja nii tuli neil ühe asetuse puhul saada hakkama nii, et temporündajat eesliinis polnudki. Kuigi Slovakkial polnud enam edasipääsu osas midagi võita, Eestil aga kaalul palju, ei andnud slovakid grammigi järele ja avageimi algus kulges punkt-punktis. Robert Täht lõi võrgu kohale tulnud palli maha ja seejärel pääseti Renee Teppani punkti järel esmakordselt kolmepunktilisse eduseisu 14:11. Siis saadi toimima meie blokk ja vahe käristati õige pea juba kuuele silmale 18:12. Geimi lõpp oli täielik Eesti pidu ja avavaatuse võitis Eesti 25:14. Suurepäraselt oli mänguks valmis äsja haigusega kimpus olnud Täht, kelle arvele jäi avageimis 8 punkti.

Teises geimis jätkas Eesti sama keskendunult ja meie võimsa bloki järel oli kodumeeskonna eduseis 10:6, mispeale Slovakkia peatreener aja maha võttis. Rünnak sujus igas liinis, löödi head servi ja ka kaitses tegutseti hästi ning vastased selles geimis enam ohtlikuks ei saanudki, Teppani serviässa järel olid tablool numbrid 19:13 ning geim võideti 25:14. 2:0 eduseis tähendas, et finaalturniirile jõudmisest lahutas Eestit vaid üks geim. Kolmanda geimi alguses haarasid eestlased Kristo Kollo rünnaku järel 9:5 edumaa. Tabloolt käisid läbi seisud 13:6, 17:11 ja 18:15, misjärel peatreener Gheorghe Cretu võttis mõtlemisaja. Tähe tagaliinirünnak tegi vahe taas neljapunktiliseks, ent slovakid jõudsid veel kahel korral kahe punkti kaugusele - 19:17 ja 22:20. Enamat siiski ei suudetud ning geimi lõpus oli Eesti kindlam, võites geimi 25:20, kogu mängu seega Eestile 3:0 ning Eesti tagas koha järgmisel nädalal peetaval Kuldliiga finaalturniiril.

Peatreener Gheorghe Crețu oli mängijate esitusega rahul. "Olime väga hästi keskendunud ja ei teinud vigu ning see sai täna otsustavaks. Kõik teavad, et ma ei tee lihtsalt vahetusi, kui asjad sujuvad ja täna said kõik oma asjadega hakkama. Meil oli selge, mida me sellest mängust vajame ja see võit on kogu meeskonna töö tulemus," sõnas peatreener. "Finaalturniirile läheb iga meeskond võitma, muidu poleks mõtet sinna pääsu püüda. Meeskond on motiveeritud ja saame nüüd veidi puhata ning siis selleks valmistuda."

Robert Täht oli Eesti suurim skooritegija, tuues 17 punkti (+14), Renee Teppan lisas 16 silma (+14). Eesti vastuvõtuprotsent oli 51, rünnakuid realiseeriti koguni 67-protsendiliselt. Blokiga saadi 11 punkti (neist 5 tõi Timo Tammemaa), servil löödi 9 ässa (neist 5 läks Teppani arvele) ning tehti 11 serviviga. Slovakkia parimana tõi Emanuel Kohut 8 punkti (+6). Slovakkia vastuvõtuprotsent oli 35 ja rünnakuprotsent 37. Nii servi kui blokiga teeniti 4 punkti.

Robert Täht kiitis meeskonda ja tõdes, et nurisemiseks pole põhjust. "Hea mäng oli, kõik mehed ja kõik elemendid toimisid. Olime pärast Belgia mängu motiveeritud ning tahtsime kodus näidata, et me tegelikult oskame võrkpalli mängida. Kui me sellise tahtmisega mängime, siis lööbki tasemevahe välja," rääkis nurgaründaja.

Rahvusmeeskond läbis turniiri viie võidu ja ühe kaotusega, kui võõrsil jäädi Belgiale alla 0:3. Eesti koondise kapten Kert Toobal ütles alagrupiturniirile tagasi vaadates, et meeskond suutis algusest lõpuni tegutseda ülesannete kõrgusel. "Belgia on tugev meeskond ja see üks kaotus ei löönud kedagi rütmist välja. Oleme neljandat aastat järjest finaalturniiril. Eks vaatame, kes vastu tuleb, aga kedagi üle mõistuse tugevat pole, meie peame keskenduma oma asjadele," kommenteeris Toobal.

Vaata Gertrud Alatare fotogaleriid kohtumisest!

Eesti koondise koosseis mängus Slovakkiaga: Kert Toobal, Markkus Keel, Renee Teppan, Oliver Venno, Henri Treial, Mart Naaber, Andri Aganits, Timo Tammemaa, Karli Allik, Robert Täht, Kristo Kollo, Rauno Tamme, Rait Rikberg, Silver Maar.

Alagruppide tulemused:

A-alagrupp

1. Eesti 15 punkti, 2. Belgia 11 p, 3. Rootsi 6 p, 4. Slovakkia 4 p.

B-alagrupp

1. Türgi 13 p, 2. Holland 12 p, 3. Ukraina 9 p, 4. Sloveenia 2 p.

C-alagrupp

1. Portugal 12 p, 2. Soome 10 p, 3. Hispaania 7 p, 4. Tšehhi 7 p.

Finaalturniirile pääsesid alagruppide võitjad ning korraldajana Tšehhi. 13.-14. juunil Tšehhis toimuvalt finaalturniirilt pääseb kaks paremat meeskonda üleminekumängudele, et võidelda ühe koha eest uue nimega Maailmaliigasse: FIVB Volleyball Nations League´i.