19.05.201822:25
Rahvusmeeskond Slovakkias. Foto: cev.lu

Eesti rahvusmeeskond pidas Popradis täna oma hooaja esimese mängu, kui Euroopa Kuldliigas kohtuti Slovakkiaga. Nagu mängu eel kuluaarides kuulda oli, katsetaski peatreener Georghe Cretu diagonaalründajat Oliver Vennot nurgaründaja positsioonil. Huvitav käik õigustas end igati ja Eesti teenis 3:1 (25:22, 24:26, 25:19, 25:17) võidu. Matši MVPks ehk kõige väärtuslikumaks mängijaks valiti vanema venna Kerdi asemel Eesti vägesid juhatanud Andres Toobal, oma koondisedebüüdi tegi nooruke libero Silver Maar.

Lisaks teadmisele, et Venno saab võõral positsioonil hästi hakkama, võttis peatreener Gheorghe Cretu mängust kaasa pigem positiivsed mõtted, kuigi tõdes, et parandamisruumi on küllaga. „Seda, et Olku (Oliver Venno) on osav poiss ja suudab ka koondise tasemel enda jaoks võõral kohal hästi mängida mind ei üllatanud. See idee hakkas idanema juba eelmisel aastal ja tahtsin seda kindlasti proovida. Rääkisin temaga ja ta ütles, et on valmis tegutsema seal, kus meeskonnale kõige kasulikum. Mulle tundus, et ta nautis mängimist täiel rinnal ja seda oli hea vaadata. Selline käik toob väljakule väga võimsa ründetrio koos Robert Tähe ja Renee Teppaniga,“ sõnas Cretu huvitava vangerduse kohta.

Mängus üldiselt jääb Cretu sõnul vajaka nii siit kui sealt. „Eelkõige peame parandama suhtlust ja ka liikumist väljakul. Ja nii-öelda sundimata vead tuleb kontrolli alla saada. Tulime esimesele kohtumisele ju ilma pika ettevalmistuseta ja kohatised ebakõlad on loogilised. Lisaks see käik, et nihutada diagonaalründaja nurka, kõik vajab harjumist. Olen kõigi panusega äärmiselt rahul, Andres ja tempomehed Timo ning Henri (Timo Tammemaa ja Henri Treial) teenisid suurepäraste klubihooaegadega endale mänguaja ja olid tublid. Samuti Silver Maar, kes sai vajaliku kogemuse, mis tunne on meeste koondises geimi lõpus pinge all platsil olla,“ kiitis juhendaja oma mängijaid.

Eesti resultatiivseim oli 22 punkti (+11) toonud Renee Teppan, Robert Täht lisas 19 silma (+12) ja Venno 14 punkti (+8). Eesti vastuvõtt oli 72% ja rünnak 62%. Blokipunkte kogunes 8, servil löödi 3 ässa ja tehti 23 viga. Slovakkia poolel tõi Julius Firkal 13 punkti (+10). Võõrustajate vastuvõtuprotsendiks kujunes 61, rünnakuid realiseeriti 47-protsendiliselt. Blokiga saadi 5 ja serviga 3 punkti (vigu kogunes 17).

Oliver Venno ise tunnistas, et nautis vahelduseks nurgrünajana tegutsemist. "Jäin rahule, sai uue koha peal mängida, oma mugavustsoonist väljas. Arvan, et tuli täitsa okeilt välja. Oleme kolm nädalat vastuvõtutrenni teinud, ei ole ka selle elemendiga hullu," sõnas Venno uue rolli kohta. Renee Teppan lisas, et selline kooslus oli huvitav temagi jaoks. "Pull oli olla koos Oliveriga platsil, imelik, aga samas lahe! Ma ei arvanud, et ta jääb hätta, ta on oma pikkuse kohta imelise puutega ja osav mängumees."

Vaata Venno ja Teppani pikemat videointervjuud!

Mängu käik:

Eesti alustas koosseisus Andres Toobal, Renee Teppan, Oliver Venno, Robert Täht, Timo Tammemaa, Henri Treial ja libero Rait Rikberg.

1. geim

Oliver Venno tagaliinirünnak viis Eesti 4:2 juhtima, ent õige haarasid Julius Firkali serviässa järel ühepunktilise eduseisu (5:4) slovakid. Hooaja esimesele mängule iseloomulikult ei sujunud asjad alguses sugugi lihtsalt, ebakõlasid oli nii rünnakul kui kaitses. Robert Tähe kavala hanituse järel haarasid eestlased 12:11 eduseisu ja Teppani rünnak lõpetas pika pallivahetuse, tuues tabloole numbrid 13:11 Eestile. Vastaste eksimuse järel oli Eesti eduseis esmakordselt kolmepunktiline (18:15) ja slovakkide peatreener kasutas minutilist mõtlemisaega. Vahe püsis vaatamata mitmele serviveale ja esimese geimpalli teenisid eestlased Venno hanituse järel seisul 24:21. Andres Toobal servis aga võrku ja peatreener Gheorghe Cretu võttis oma esimese mõtlemisaja. Serviviga ka Matei Patakilt ning avageimi võitis Eesti 25:22.

2. geim

Eesti jätkas samas koosseisus nagu avageimis. Avageimis 7 punkti toonud Venno sai ka vastuvõtul igati korralikult hakkama ja tema blokist auti rünnaku järel pääses Eesti rahvusmeeskond 7:6 juhtima. Täht realiseeris rünnakuid talle omase kindlusega, viies külalised juhtima 15:13. Slovakkia tehnilise praagi järel suurenes eduseis kolmele punktile (17:14) ning Teppani pommlöök käristas vahe juba 18:14-le. Slovakkia püüdis olukorda mõtlemisajaga parandada, ent vahe suurenes juba 19:14-le. Ebaõnnestunud rünnak Teppanilt tõi tabloole seisu 19:17 ja nüüd võttis mõtlemisaja Cretu. Täht oli õigel hetkel mees omal kohal, tuues rasketel hetkedel mitu olulist punkti, viies Eesti juhtima 23:19. Teise vaatuse lõpp kujunes pingeliseks ja kuigi Eesti oli kasutada kolm geimpalli, anti edu käest. Slovakkia jõudis 24:24 viigini ning läks Radoslav Presinsky löögi järel juhtima 25:24. Teppani rünnak võeti blokiga kinni ja Slovakkia võitis geimi 26:24.

3. geim

Henri Treiali rünnak andis kolmanda geimi alguses Eestile 5:2 eduseisu ja ebakõla slovakkide poolel lubas eestlastel 8:4 juhtima minna. Nüüd sujusid eestlaste rünnakud hästi, pallid jäid maha nii Teppani kui Venno löökidest ja tablool olid numbrid 11:6. Firkali võimsa tagaliinirünnaku järel jõudsid slovakid nelja silma kaugusele, kuid õige pea oli vahe taas kuus punkti ja Teppani võimsa rünnaku järel juba seitse punkti – 17:10. Selline vahe oli tagasi mängimiseks liiga suur, kuigi koduvõistkond jõudis veel nelja punkti kaugusele, siis enamat ei suudetud ja Eesti võitis kolmanda geimi 25:19 ning läks kohtumist 2:1 juhtima.

4. geim

Kui kolmanda geimi lõpus sekkus Venno asemel mängu Kristo Kollo, siis neljanda geimi alguseks oli Venno tagasi platsil.  Tähe serviässa ning Venno võimsa rünnaku järel olid meie edunumbrid 7:3 ja Tähe ilus serviseeria andis Eesti juba kuuepunktilise eduseisu 9:3. Sarnaselt eelmisele vaatusele kätte võideldud edumaa vaid suurenes ja tablool olid Tähe rünnaku järel numbrid 16:7. Geimi keskel pääses Rait Rikbergi asemel platsile ka nooruke Silver Maar ja Venno asemele sekkus taas Kollo. Teppani rünnakuvea järel kahanes vahe neljale silmale 18:14 ja Cretu võttis mõtlemisaja. Eesti blokipunkti järel lahutas meid mängu võidust kaks punkti – 23:17. Geimi ja mängu lõpetas slovakkide tehniline praak. Geim Eestile 25:17 ja kogu mäng 3:1.

Vaata kohtumist täispikkuses Postimehest!

Eesti meeskond kuulub A-alagruppi Belgia, Slovakkia ja Rootsiga. Alagrupis mängitakse kõigiga läbi kodus-võõrsil süsteemis, seejärel toimub Final Four turniir, kust pääseb kaks paremat meeskonda üleminekumängudele, et võidelda ühe koha eest uue nimega Maailmaliigasse: FIVB Volleyball Nations League´i.

Eesti kohtus viimati Slovakkiaga eelmisel suvel MM-valiksarja kolmandas ringis ja toona said eestlased kindla 3:0 võidu. 2014. aastal kohtuti slovakkidega EM-valiksarjas, mil saadi kahel korral 0:3 kaotus, ent jõuti siiski alagrupist Slovakkia järel teisena edasi kolmandasse ringi, kus alistati Rootsu ning jõuti 2015. aasta finaalturniirile. Viimasel EMil Poolas sai Slovakkia 15. koha, Eesti oli mäletatavasti 13.

Eesti koondise koosseis mängus Slovakkiaga: Kert Toobal, Andres Toobal, Renee Teppan, Oliver Venno, Henri Treial, Mart Naaber, Andri Aganits, Timo Tammemaa, Karli Allik, Robert Täht, Kristo Kollo, Rauno Tamme, Silver Maar, Rait Rikberg.

Järgmisena kohtub Eesti koduväljakul tugeva Belgiaga. See mäng leiab aset 23. mail Rakveres algusega kell 20. Postimees ja Kanal 12 näitavad kohtumist otsepildis.

Alagrupimängude ajakava: 19.05 Slovakkia-Eesti, 23.05 Eesti-Belgia (kell 20.00), 26.05 Eesti-Rootsi (kell 20.00), 30.05 Rootsi-Eesti, 03.06 Belgia-Eesti, 06.06 Eesti-Slovakkia (kell 20.00).

Vaata alagrupimängude täielikku ajakava ja tabeliseisu!