18.04.201922:00
Pärnu VK mehed. Foto: Gertrud Alatare

Eesti meistrivõistluste finaalseeria kolmas kohtumine Bigbank Tartu ja Pärnu Võrkpalliklubi vahel lõppes Pärnu klubi 3:2 (23:25, 15:25, 25:18, 25:23, 15:13) võiduga. Pärnu juhib nelja võiduni peetavat seeriat nüüd mängudega 3:0, järgmine matš peetakse 21. aprillil Pärnus.

Bigbanki mängijad olid justkui ümber sündinud - väljakul oli hoopis teistsuguse suhtumise ja hoiakuga meeskond kui kahes varasemas kohtumises. Liimist lahti oli kohtumise kahes esimeses geimis Pärnu diagonaalründaja Chizoba Neves Atu. Tartu võitis kaks esimest vaatust 25:23 ja 25:15,  pärast seda muutus aga Pärnu esitus taas enesekindlaks, Chizoba vedamisel võideti kolmas geim 25:18. Neljas vaatus oli äärmiselt tasavägine ning selle suutis 25:23 võita Pärnu, viies mängu viiendasse geimi. Otsustavatel hetkedel tegutses kindlamalt Pärnu, võites geimi 15:13.

Pärnu meeskonna peatreener Avo Keel leidis, et otsustavaks sai servi vastuvõtt. "Ma tahaks Tartut kiita, sest nad tegid kaitses head tööd, pidurdasid meid hästi blokiga, aga ma oleks sealt oodanud veel rohkem emotsiooni. Neil oli ju algul hästi kõik ja eeldasin, et see kandub tugevamalt mängijate emotsioonidesse edasi. Kokkuvõttes võitis täna see meeskond, kes sai vastuvõtul paremini hakkama. Viiendas geimis on nagu alati - võib juhtuda nii ja naa. Seal on alati palju lotot," rääkis Keel. "Nüüd on Tartul muidugi raske ja mina julgen nüüd mõelda, et kolmest mängust äkki me ühe ikka ära võtame, seda seitsmendat mängu ma sinna juurde ei lisaks, sest see oleks hullumeelne mentaalse poole pealt," lisas juhendaja.

Pärnu sidemängija Martti Keel tunnustas meeskonda, et 0:2 kaotusseisust suudeti 3:2 võit võtta. "Mäng oli võitluslik, üks kindel geim meile ja üks Tartule, ülejäänud olid sellised 50-50. Mul on väga hea meel, et me täna raskest seisust välja tulime ja õnneks see võit ära tuli. Panime pärast teist geimi oma servil juurde ja tegime nende elu raskeks, sealt ka mängupilt muutus," kommenteeris Keel.

Bigbanki temporündaja Meelis Kivisild tunnistas, et 2:3 kaotus ja 0:3 seerias taga olla on valus, kuid meeskonna esitusega jäi ta rahule. "Suutsime näidata võitlust, mida esimeses kahes ei suutnud. Oli finaali moodi mäng juba, õige fiilinguga. Mind arvestage muidugi sellest pundist välja, etteheiteid on mul täna ainult iseendale, teised olid tublid. Lasin liiga palju eksimustel end mõjutada ja need muserdasid tavalisest rohkem. Mehed pingutasid nagu suutsid, täna oli näha, et ka vea tegemine läks meestele palju korda. Juba riietusruumis oli teine olek," sõnas Kivisild ja ei saanud taas ümber vastaste diagonaalründajast. "Viies geim on nagu kulli ja kirja viskamine, seal võib kõike juhtuda. Huvitav muidugi oli vaadata, kas see Atu kunagi ära ka väsib! Viiendas geimis - kus enamasti ollakse väsinud ja hüpe hakkab madalamaks muutuma - paar korda ikka väga kõrgelt." Järgmisele mängule vaadataes lisas Kivisild: "Kõik olid pettunud muidugi. Alati räägitakse, et ajaloos pole keegi 0:3 seisust finaalis välja tulnud - kuni esimese korrani! Kui suudame samamoodi olla ja ise ka natuke paremini mängida suudan, siis äkki suudame ikka võita neid Pärnus. Mängupildis oli kõva areng edasi."

Pärnule tõi Chizoba 31 punkti (+14), Taavet Leppik lisas 14 (+8) ja Toms Švans 12 (+10) punkti. Pärnu vastuvõtuprotsent oli 42, rünnakuid realiseeriti 47-protsendiliselt, blokiga saadi 8 punkti, servil löödi 6 ässa (3 Švans ja 3 Chizoba) ning eksiti 17 pallingul.

Tartu resultatiivseimaks kerkis Hindrek Pulk, kes tõi 24 punkti (+16), Samuel Walker lisas 17 punkti (+9). Tartu vastuvõtt oli 41%, rünnak 39%, blokipunkte saadi 12 (4 blokki pani Naaber) ja servil löödi 10 ässa (Walkerilt 5) ning eksiti 16 servil.

Mängu käik:

Tartu algkoosseis: Dmytro Shlomin, Jan Helenius, Samuel Walker, Hindrek Pulk, Meelis Kivisild, Mart Naaber, libero Rait Rikberg.

Pärnu algkoosseis: Martti Keel, Taavet Leppik, Atvars Ozolins, Chizoba Neves Atu, Toms Švans, Tamar Nassar, libero Silver Maar.

Seerias 0:2 kaotusseisus olnud Bigbank Tartu alustas kodusaalis korralikult, minnes esimeseks tehniliseks vaheajaks 8:6 ette, ent õige pea oli Pärnu omakorda juhtimas, kui Leppiku rünnak suurendas Pärnu eduseisu 11:9-le. Jätkus punkt-punkti heitlus geimi otsustavate hetkedeni, kuni Chizoba rünnakust ja Walkeri veast pääses Pärnu ette 21:19. Tartu jõudis viigini 22:22, mil Pärnu juhendaja Avo Keel mõtlemisaja võttis. Pulk viis kavala löögiga Tartu ühega ette ja kohe võeti uus mõtlemisaeg. Kivisild võttis seejärel blokiga kinni Chizoba ning Tartu sai esimese geimpalli seisul 24:22. Järgmise punkti tõi Chizoba, ent teine geimpall realiseeriti ja Tartu võitis geimi 25:23.

Teine vaatus algas kodumeeskonna dikteerimisel, kes pääses Pärnu järjestikustest eksimustest ette 7:3. Täiesti liimist lahti oli Pärnu diagonaalründaja Chizoba, kes eksis pidevalt nii rünnakul kui servil. Walkeri serviässast oli Tartu eduseis juba 12:6, Keelelt mõtlemisaeg. Teisele tehnilisele vaheajale mindi pärast Pulga serviässa seisul 16:9. Pärnul sekkus Kovalov Ozolinsi asemel. Suurt vahet enam tagasi ei suudetud mängida ja ka teine geim läks Tartule, tulemuseks 25:15 ning Tartu juhtis 2:0.

Kolmanda geimi alguses viis Švansi võimas löök Pärnu meeskonna 9:7 ette, ent Walker ja Pulk aitasid oma meeskonna kiirelt 9:9 viigini. Nüüd läks Chizoba hoogu ja tema vedamisel võitles Pärnu välja 17:13 edu. Leppiku rünnak viis suvepealinna ette 18:14 ning Švansi rünnaku ja bloki järel oli Pärnu eduseis juba 21:15. Geim kindlalt Pärnule 25:18.

Pärnu meeskond jätkas eelmises geimis leitud heas hoos ja Keele punkti järel mindi juhtima 3:1 ja Kovalov viis Pärnu juhtima 6:2, Ojametsalt time-out. Tartu poolel sekkus Kevin Soo. Kovalovi tugeva rünnaku järel oli Pärnu eduseis 13:8, seejärel pani Kovalov Walkerile võimsa bloki (14:8) ning Ojamets võttis mõtlemisaja. Tartu jõudis kahe punkti kaugusele (17:15) ja Keel võttis mõtlemisaja. Tagasi platsile tulnud Naaber võttis blokiga kinni Chizoba, ent siis õnnestus Kovalovi rünnak. Pulk tõi Tartu uuesti punkti kaugusele, kuid eksis siis servil - 19:17 Pärnu peal. Taas Pulk, kes lõi Nassari pikali - 19:18 Pärnule. Leppiku rünnak jäi vastaste poolele maha - 20:18. Chizoba eksimuse järel oli seis 20:20, sellele järgnes Kaibaldi äss ja Tartu oli ees 21:20. Leppik viigistas 21:21. Võimsad rünnakud Pulga ja Chizoba esituses, ent kaitses toodi rasked pallid üles, lõpuks saatis edu brasiillast - 22:21 Pärnule, ent siis tuli eksimus pallingul Leppikult ja taas oli tablool viik - 22:22. Tartu ehitas seejärel Chizobale bloki ette, minnes juhtima 23:22. Pika pallivahetuse lõpetas Kovalov, seades taas jalule viigi 23:23. Serviäss Švanislt ja esimene geimpall Pärnule seisul 24:23. Pulk eksis rünnakul ja Pärnu võitis geimi 25:23.

Viiendas geimis haaras Pärnu Chizoba kahe ässa järel 4:2 edu ning Ojamets kasutas kiirelt mõtlemisaega, ent sellele järgnes kohe serviviga Soolt. Ent mitmed eksimused Pärnu poolelt taandasid vahe 6:6-le. Mängu ühe pikema pallivahetuse lõpetas Naabri blokk Kovalovile - 7:7, eksimus Chizobalt otsa ja pooli vahetati Tartu 8:7 eduseisul. Leppik ja Chizoba vedasid Pärnu omakorda punktiga ette 9:8, kuid Kovalov servis võrku - 9:9. Walkeri ässast juhtis Tartu 11:10 ning Keel kasutas mõtlemisaega. Chizoba ja Leppiku rünnakud andsid Pärnule 12:11 edu, kuid siis teenis punkti Pärnu - 12:12. 13:13 viigiseisult ründas blokist auti Chizoba - 14:13 ja matšpall Pärnule. Pulga rünnakuviga lõpetas geimi Pärnule 15:13 ja kogu mängu võitis Pärnu 3:2.