27.11.201907:30

  Tbilisis toimuvatel U-16 vanuseklassi neidude EEVZA meistrivõistlustel lööb kohtunikuna kaasa nooruke tartlanna Jaanika Unt, kelle sõnul sellisel tasemel rahvusvahelises seltskonnas õiguse mõistmine annab edaspidiseks kamaluga lisamotivatsiooni.

  Neljandat aastat võrkpalliarbiterina tegutsev Tartu Ülikooli magistrant Jaanika Unt debüteeris käesoleval turniiril teise kohtunikuna Poola ja Valgevene vahelises mängus. "Alguses ikka käed värisesid, aga sain hakkama," rõõmustab Jaanika õnnestunud alguse üle ja lisas, et paljude vanemate kolleegide suhtumine on igatahes olnud vägagi toetav. "Ausalt öeldes tunnen ma ennast isegi kindlamalt peakohtunikuna, sest teisel kohtunikul on juures erinevad väljakuäärsed liikumised, mis veel harjutamist vajavad."

  Reeglina on kohtunikest lõviosa ikkagi mehed ning õrna ja leebe olekuga Jaanikaga koos vilistamine võib nii mõnegi guru ego jaoks olla üsnagi tugevaks löögiks. "Olen palju kohanud sellist suhtumist, et mis sa noor tüdruk ikka nendest asjadest tead," ütleb Jaanika ja annab mõista, et samasugune suhtumine valitseb ka Eesti võistlustel. Ometi see nõnda olema ei peaks – otsustab ikkagi vilepartii kvaliteet.

  "Suudan olukorrad kontrolli all hoida"

  "Ma ei ole väga range kohtunik, aga suudan olukorrad reeglina kontrolli all hoida," analüüsib ta enda tugevaid külgi.

  Jaanika tunnistab sedagi, et sageli on naiseks olemisest kohunike maailmas ka kasu. "Mängijad hoiavad reeglina rohkem distantsi, ei tõsta häält ja jäävad viisakuse piiresse," ütleb positiivse olekuga Jaanika oma kogemustele toetudes.

  Kui esimesed kolm aastat kogus Jaanika tuult tiibadesse noortevõistlustel, esiliigas ja rahvaliigas õigust mõistes, siis tänavu usaldati tema kätte vile ka Eesti karikavõistluste poolfinaalmängus Tartu ja Saaremaa vahel.

  Gruusiasse EEVZA turniiril õiguse jagamine annab Jaanika sõnul talle uut motivatsiooni ja tahtmist kohtunikuna veelgi edasi areneda. Kuhu ometi? "Mul on kõige kõrgemad sihid," paljastab ta naeratades ja tunnistab, et soovib ühel päeval jõuda ka rahvusvahelise kategooriani. "Kõik sõltub sinust enesest," paljastab ta oma moto.

  Kommenteeri uudist

  Nooruke kohtunik Jaanika Unt liigub sihikindlalt tipu suunas