25.08.201922:45
Nette Peit tegi Rumeenia vastu ilusa mängu. Foto: Gertrud Alatare

Eesti rahvusnaiskond tegi Euroopa meistrivõistluste finaalturniiri kolmandas alagrupimängus Rumeenia vastu senise turniiri parima esituse, ent pidi taas vastu võtma 1:3 (23:25, 32:30, 19:25, 21:25) kaotuse ja jätkab võiduta. Suurepärases hoos oli 31 punkti toonud nurgaründaja Nette Peit (+20), ent ka kogu üejäänud naiskond näitas Eestist kohale tulnud paarisaja fänni kaasaelamisel ilusat ja võitluslikku mängu.

Eesti naiskonnal oli nii avageimis kui hiljemgi mitu võimalust, et kohtumine enda kasuks keerata, ent rumeenlannad panid otsustavatel hetkedel oma suuremad kogemused maksma. Eesti vastuvõtt oli korralik (54%) ja blokk töötas (kokku teeniti 18 blokipunkti, Liis Kullerkann sai kirja koguni 8 sulustamist!), rünnakul toetasid ka teised mängijad heas hoos olnud Peiti. Vastuvõtul suure koormuse saanud (43; 60%) Anu Ennok tõi 14 punkti (+6), Kertu Laak lisas 12 silma (+5) ja Liis Kullerkann kogus 10 punkti (+7). Kogu naiskonna rünnakuprotsent oli 37, servil löödi 6 ässa ja eksiti 8 pallingul. Vastaste vastuvõtt oli 42%, rünnak 46%, blokiga saadi 12 ja serviga 5 punkti (vigu tehti 12), Rumeenia edukaim oli 25 punkti (+13) toonud Adelina Budai-Ungureanu.

Asjaosalised tõdesid, et kuigi mängupilt oli võrreldes eelmiste kohtumistega tunduvalt parem, on võidu käest libisemisest kahju. "Väga hea mäng meie poolt, ei olnud suuri ärakukkumisi, püsisime koguaeg konkurentsis. Kahju on nendest geimilõppudest, sest oli täiesti võtta see võit. Neil on rohkem suurturnriiride kogemust ja selle nad panid maksma täna," ütles Nette Peit. "Me ei peaks selle kaotuse üle väga kurvad olema, mängupilt on paranenud," leidis Peit.

Anu Ennok kiitis naiskonda ja ka taustajõude, kes aitavad mängijatel väsimusest jagu saada. "Võitlust oli palju, oli selline võrkpall nagu me oskame - tuli kaitses palle üles ja tuli häid emotsioone rünnakult, ka blokke saime soliidselt. Kaotusest on muidugi kahju," ütles Ennok, kes usub, et vaatamata tihedale mängugraafikule peab Eesti naiskond väsimusele vastu. "Viis mängu ühe nädala jooksul on raske igale tiimile, meil on ses osas siiski asjad üsna hästi - oleme vahetanud nurkades ja diagonaalis ja tempodes samuti, Jul (sidemängija Julija Mõnnakmäe-toim) saab siin kõige rohkem koormust, aga meil on siin kaks füsioterapeuti (Madis Arumäe ja Liisi Sakala), igal õhtul käime mudime jalad läbi," ütles naiskonna üks kogenumaid liikmeid.

Peatreener Andrei Ojamets lisas: "Muidugi oleks hea võita või kasvõi viie geimi peale see mäng viia, aga mulle meeldis, et kaks geimi näitasime punkt-punkti mängu ja dikteerisime vahepeal olukorda. Täna nägi mäng igas mõttes mängu moodi välja, mul on hea meel, et naistel on mingi klõps läbi käinud ja pinged tulid maha ning suutsime näidata sellist mängu, milleks oleme võimelised. Kokkuvõttes lööb ikka välja, et meil on selliste võistkondade vastu ja sellistel võistlustel vähe kogemust. Euroopa liiga on ehk veidi võrreldav, ent seal pole selliseid pingeid nagu siin." Ojamets kiitis eriti vastuvõttu ja blokki. "Selline vastuvõtt sellisel tasemel, need on ikka väga korralikud numbrid. Ja nii palju blokke meie pikkuse võistkonna jaoks samuti. Ning teine päev järjest oldi kaitses valmis mängima ja pole häbi siit ära minna, olen naiskonnaga rahul," lisas peatreener.

Eesti algkoosseis: Julija Mõnnakmäe, Kertu Laak, Anu Ennok, Nette Peit, Liis Kullerkann, Eliisa Peit, libero Kristi Nõlvak.

Avageimi alguses 1:4 kaotusseisu jäänud Eesti suutis end koguda ja Nette Peidi kavalast hanitusest viigistati 5:5. Ennok ja Kullerkann viisid Eesti 7:5 ette, meie 13:11 eduseisul kutsus Rumeenia juhendaja oma mängijad mõtlemisajale. Järgmise punkti tõi Nette Peit ning seejärel tekkis rumeenlannade poolel segadus ning pall kukus keset platsi maha - 15:11. Kolme-neljapunktilist vahet suudeti hoida, Laagi võimsa rünnaku järel olime ees 19:15. Siis tulid rumeenlannad aga punkti kaugusele (19:18) ja nüüd oli Andrei Ojametsa kord mõtlemisaega kasutada. Sellest oli ka kasu - kaks järgmist punkti tõid Ennok ja Laak - 21:18, ent Rumeenia jõudis 23:23 viigini ja võttis ka kaks järgmist punkti, võites geimi 25:23.

Teine vaatus algas tasavägiselt, kuni Eesti pääses vastaste eksimuse ja Ennoki võimsa bloki järel 10:7 juhtima. Suurepärases hoos olnud Ennoki vedamisel suurendas Eesti vahe 18:14-le. Ent sarnaselt avageimile jõudsid rumeenlannad punkti kaugusele (18:17) ja Ojamets kasutas mõtlemisaega. Rumeenia viigistas Onyejekwe löögist 19:19. Geimi lõpus hästi tegutsenud Laak viis eestlannad ette 22:20 ja 23:21. Nette Peit ründas blokist auti, tuues meile esimese geimpalli seisul 24:22. Rumeenia viigistas 24:24, ent Kullerkannu otsustav tegutsemine võrgu kohal tõi meile teise giempalli seisul 25:24. Seda ei suudetud realiseerida ja edasi jätkus tõeline triller, kus mõlemal oli kasutada mitu geimpalli ja fännide närvid pandi tõsiselt proovile. Geimi lõpus säras taas Nette Peit, kes ründas esmalt tagaliinist ja seejärel lõi ässa - 32:30 geim Eestile! Kahe geimiga oli meie vastuvõtt suurepärane 62%. Ka blokk toimis ja Kullerkannul oli kahe geimiga juba koos 6 sulustamist. Nette Peit tõi kahe geimiga 19 punkti.

Kolmas vaatus kulges eelmisega sama närvilises rütmis, Eliisa Peit viis Eesti ette 10:8, ent otsustavat vahespurti ei suutnud teha kumbki naiskond. 16:18 kaotusseisus püüdis Ojamets mängu käiku mõtlemisajaga mõjutada, ent Rumeenia suurendas vahe neljapunktiliseks (17:21) ja Ojamets võttis uuesti aja maha. Geimi võitis lõpus kindlamini tegutsenud Rumeenia 25:19.

Neljandas vaatuses jätkas Eesti naiskond samas koosseisus. Pakuti jätkuvalt ilusaid sooritusi, Laagi blokk viis eestlannad 5:3 juhtima, Rumeenia ei lubanud Eestit aga kauguele ja läks õige pea ise 9:8 juhtima. Võitluslik mäng jätkus, geimi keskel pääses Rumeenia võimsa temporündaja Onyejekwe rünnakust 16:14 eduseisu. Mõnnakmäe asemel tuli geimi keskel sisse Bahmatšev ja Laagi asemel Kristel Moor, otsustavateks hetkedeks tehti hilejm tagasivahetus. Nette Peit tõi serviässaga Eesti 18:18 viigini. Punkt-punkti mäng jätkus, Mõnnakmäe äss viigistas 21:21. Taas sai Rumeenia temporünnakust ühega ette ja suurendas siis vahe 23:21-le, Ojametsalt mõtlemisaeg. Otsustavatel hetkedel suutis aga taaskord kindlam olla Rumeenia, võites geimi 25:21 ja mängu 3:1.

C-alagrupi liider on kolme vooru järel ainsana kaotuseta jätkav Holland, teisel kohal on Rumeenia, kolmandal Horvaatia, neljandal Ungari, viiendal Aserbaidžaan ja Eesti on kuues. Eile kaotas Eesti 1:3 Horvaatiale ja avapäeval jäädi 0:3 alla Ungarile.

Vaata detailset tabeliseisu.

27. augustil kohtub Eesti Hollandiga ja 28. augustil Aserbaidžaaniga. Igast kuueliikmelisest alagrupist pääseb kaheksandikfinaali neli paremat.

Eesti koondis EMil: Nette Peit, Anu Ennok, Kristiine Miilen, Ingrid Kiisk, Hanna Pajula, Eliisa Peit, Liis Kullerkann, Eliise Hollas, Julija Mõnnakmäe, Kaisa Bahmatšev, Kertu Laak, Kristel Moor, Kristi Nõlvak, Nathalie Anett Haidla. Peatreener Andrei Ojamets, abitreenerid Marko Mett ja Oliver Lüütsepp, statistik Mihkel Sagar, mänedžer Jaanika Jakobson, füsioterapeudid Madis Arumäe ja Liisi Sakala.