06.01.201921:55

Euroopa meistrivõistluste valiksarjas juba varem finaalturniirile pääsu kindlustanud Eesti rahvusmeeskond Avo Keele juhendatavale Lätile täna hinnalandust ei teinud, võttes kindla 3:0 (25:20, 25:11, 25:21) võidu. Vaata Gertrud Alatare galeriid!

Eesti alustas koosseisus Kert Toobal, Kristo Kollo, Robert Täht, Oliver Venno, Ardo Kreek, Timo Tammemaa ja libero Rait Rikberg. Peatreener Gheorghe Cretu sai juba avageimis teha mitmeid vahetusi ja mänguaega jagada. Esimese vaatuse võitis Eesti 25:20, teise 25:11. Suurepärases hoos oli Kristo Kollo, kes lõi kahe esimese geimiga koguni 5 serviässa (lõpuks kogunes neid 6). Teises geimis sai Kollo hakkama harvanähtava seeriaga, minnes servijoonele Eesti 12:9 eduseisus ning lõpetas seisul 23:10.

Kolmas vaatus algas kahe esimesega samas taktis, Kert Toobali blokipunkti järel oli kodumeeskond 13:9 eduseisus. Ent Läti jõudis 17:17 viigini ning läks siis omakorda ette 18:17. Robert Täht seadis jalule 18:18 viigi ja punkt-punktis mingi kuni geimi lõpuni. Eesti suutis Kreegi serviässast saada 24:21 eduseisul esimese matšpalli, mille Kreek järgmise serviässaga ka realiseeris. Geim Eestile 25:21 ning kogu mäng 3:0.

Peatreener Gheorghe Cretul polnud meeskonna kohta ühtegi halba sõna öelda. "Kui sa saad koos töötada selliste mängijate ja abilistega ning kui Eestisse tulles tuled kui koju, siis lähebki hästi. Mehed olid täna tublid ja Rainer (Vassiljev) ja Mirko (Fasini) tegid nendega laagri ajal head tööd. Võit on oluline, see on osa mängust. Mul polnud täna suurt kahtlust, kes selle kohtumise võidab, mehed mängivad tugevates klubides ja on heas vormis," sõnas peatreener.

Hea mängu teinud Kristo Kollo tõdes, et pingevabalt mängida oli mõnus, ent publikule taheti siiski pakkuda maksimaalselt head esitust. "Mängid ju nii oma võistkonna kui publiku jaoks ja ühe eesmärgi nimel, igaüks läks endast maksimumi andma. Lätlased üritasid meid serviga suruda ja tegid palju vigu, meie saime tegutseda pingevabalt ja meil oli mäng rohkem kontrolli all," rääkis 6 ässaga säranud Kollo, kes on Itaalia hooajast enda sõnul enim ammutanud enesekindlust. "Enesekindluse kasvu tooksin peamise asjana välja, mida sealt saanud olen." Kollol jagus kiidusõnu ka enne meeste mängu väljakul säranud naiste koondisele, kellega pärast kohtumist ühiselt fänne tänati. "Näha oli, et meie tüdrukud olid algul nii suure publiku ees veidi ebakindlad ja neil läks mängu sisse elamiseks aega. Aga mul on super hea meel, et nad selle mängu võitsid ja mul on väga hea meel mõlema koondise üle," tunnustas Kollo.

Läti meeskonna peatreener Avo Keel pidi eri põhjustel läbi saama mitme põhimeheta, mis nende mängule tugeva pitseri vajutas. "Muidugi oleksin tahtnud neid mänge pidada parimas võimalikus koosseisus ja täisjõududega. Aga vägisi ma kedagi koondisse tuua ei saa, see on igaühe oma valik," viitas Keel mitme mängija eemalejäämisele mitte tervislikel põhjustel, vaid omal valikul. "Mis mängu puutub, siis kolmandas geimis tekkis meil mingi võimalus, oleksime pidanud seal distsiplineeritumad olema. Aga tegime valesid otsuseid otsustavatel momentidel. Teine geim oli individuaalne psühholoogiline lagunemine, Kollo ei löönud seal mingit mammutservi, paar tükki läbi trossi, kus oli õnne, enamiku puhul maksis individuaalne meisterlikkus. Selline see seis on, kui Läti mehed oleksid paremad, siis mängiksid nemad Meistrite liigat ja sellistes klubides, kus Eesti mehed mängivad. Ainuke retsept on töö ja töö. Kui alati ei taheta oma riigi eest väljas olla, eks siis tuleb võtta need, kes oskavad vähem, aga tahavad rohkem," lisas juhendaja.

Eesti edukaim oli täna Robert Täht 15 punktiga (+10), Kristo Kollo lisas 11 punkti (+8) nagu ka Ardo Kreek (+8). Eesti vastuvõtt oli 48%, rünnak 52%, blokiga saadi 12 ja serviga 13 punkti (eksiti 6 pallingul). Läti edukaim oli 15 punktiga (+9) Reinis Pekmans, Läti vastuvõtt oli 34%, rünnak 44%, blokiga saadi 5 ja serviga samuti 5 punkti.

Eesti lõpetas valikturniiri B-alagrupi võitjana, kogudes 12 punkti, Iisraelil on 3 punkti ja Lätil on punktiarve avamata. Finaalturniirile pääseb iga alagrupi võitja, lisaks viis paremat teise koha saajat. Et mõnes alagrupis on neli, mõnes aga kolm meeskonda, arvatakse neljastes alagruppides maha grupis viimaseks jäänud meeskonnaga mängitud kohtumiste tulemused.