08.06.201922:10
Eesti vs Horvaatia. Foto: Gertrud Alatare

Vahepeal mitme põhimehe näol täiendust saanud Eesti rahvusmeeskond sai Tartus peetud Euroopa Kuldliiga kohtumises Horvaatia vastu 3:2 (27:29, 17:25, 25:13, 25:21, 15:10) võidu.

Esmakordselt käisid sel suvel rahvusmeeskonna eest väljakul Kert Toobal, Robert Täht, Oliver Venno, Rait Rikberg ja Ardo Kreek. Mängu kaks esimest geimi kulgesid keeruliselt - tahtmine kodupubliku ees hästi esineda viis kohati valede lahendusteni, tunnistasid mitmed mängijad. Mida geim edasi, seda rohkem suudeti oma asjadest kinni pidada ja emotsioon kandus väljakult ka väljaku äärde.

Eesti resultatiivseimana 17 punkti toonud Robert Täht tunnistas, et keha pole veel sellises seisus, mis lubaks kõike teha. "Ütlen ausalt, ega ma end füüsiliselt hästi ei tundnud täna, oleme ka puhkuseperioodil korralikult jõudu teinud ja koondisega liitudes oleme samuti palju rassinud. Usun, et hea seis peaks saabuma Kuldliiga finaalturniiriks. Raske oli täna häid liigutusi teha, midagi nagu vahepeal tuli välja ka, aga seda magusam see võit on, et nii raske oli. Ammu pole koondisega võidu tunnet tundnud, see on mõnus küll," rääkis Täht, kelle puhul püüavad treenerid tegutseda ettevaatlikult, et teda pikalt seganud jalavigastus taas tunda ei annaks. Tänagi pidi nurgaründaja tegutsema kaks geimi. "Nii me rääkisime jah, aga tegelikult ta küsis mult kolmandas geimis, kuidas ma end tunnen. Vastasin, et mina ei ole nõus enne platsilt ära tulema, kui me Horvaatiat alistanud pole ja noh, võitsime!"

Peatreener Gheorghe Cretu ütles, et sai viiegeimilisest mängust palju kasulikku. "Ma natuke kartsin algul, et mehed ei suuda liiga suure tahtmise juures ennast kontrollida ja keegi saab viga. Sest neil pole veel head mängulist rütmi ja kui tahad väga tugevalt rünnata, võib midagi viltu minna. Aga lasin algkoosseisul kannatada ka, et nad saaksid taas tunnetuse kätte ja pärast teist geimi hakkasin uurima, kas keegi tahab vahetust. Ja tegin vahetusi, sest ma tahtsin proovida mitmeid kooslusi, seetõttu vahetasin ka Raadiku puhkama, et saaksin Kollot ja Tähte koos katsetada. Viis geimi andis kasulikku infot, kokkuvõttes liiguvad asjad õiges suunes ja olen rahul, mis siin täna toimus," kommenteeris juhendaja.

Temporündaja Andri Aganits tõi samuti välja suure tahtmise. "Eks uued mehed tahtsid kodupubliku ees endast parima anda ja vahepeal läksime liiga jõuga asju lahendama ja ei pidanud kokkulepitust kinni. Mida edasi mäng läks, seda paremaks kõik muutus," sõnas Aganits, kes on jätkuvalt taastumas õlavigastusest ja sellele järgnenud lõikusest. "Olen väga rahul, et saan juba mängida, arvestades, et mõned nädalad olen vaid koondisega olnud ja paus oli pikk. Tuleb tasapisi minna ja eks ta tahab veel tööd saada, aga seis on lubav," lisas ta.

Eesti edukaim oli Robert Täht, kes tõi 17 punkti (+10), 15 punkti(+10) lisas Ardo Kreek ning 14 (+8) Hindrek Pulk. Eesti vastuvõtuprotsent oli 47, rünnakuid lahendati 50-protsendiliselt, blokipunkte saadi 9 ja servil löödi 9 ässa (neist 4 läks Pulga arvele) ja eksiti 18 pallingul. Horvaatia edukaim oli 19 punktiga (+14) Ivan Raic, Horvaatia vastuvõtt oli 42%, rünnak 46%, blokipunkte saadi 11, servil löödi 6 ässa ja eksiti 19 pallingul.

B-alagrupis on Eestil nüüd 4 punkti, mis annab kolmanda koha. Liider on 7 punktiga Hispaania, Hollandil on teisena 5 ja Horvaatial neljandana 4 punkti. Hispaania ja Holland peavad oma neljanda vooru mängu homme.

Mängu käik:

Eesti algkoosseis: Kert Toobal, Oliver Venno, Andrus Raadik, Robert Täht, Ardo Kreek, Andri Aganits, libero Rait Rikberg.

Eesti läks avageimi Tähe bloki järel 4:2 juhtima, mõnepunktiline eduseis püsis geimi keskpaigani vaatamata mõneti krobelisele mängule - eksimusi tuli sisse servil, Toobali koostöö ründajatega oli samuti veel otsiv. Geimi keskel pääses Horvaatia omakorda juhtima 14:13, ent sellele järgnes hea kaitsetöö Rikbergilt ning Raadik lahendas rünnaku. Jätkus punkt-punkti mäng, kuni Horvaatia 20:18 juhtima pääses. Sellele järgnes rünnak Tähelt, ent Kreek patustas servil. Täht tõi veel korduvalt Eesti punkti kaugusele ning Venno blokist jõudsime 23:23 viigini, mispeale võtsid vastased mõtlemisaja. Järgmine punkt läks Horvaatiale, uuesti võeti time-out. Horvaatial oli kasutada mitu geimpalli, lõpuks võideti geim Aganitsa ebaõnnestunud rünnaku järel 29:27.

Teine geim algas Eesti jaoks keeruliselt, 2:7 kaotusseisul võeti esimene mõtlemisaeg. Horvaatia tegutses rünnakul väga kindlalt ja vahe püsis. Tähe tagantliinirünnaku järel olid Horvaatia edunumbrid 15:8, peatreener Gheorghe Cretu vahetas Venno asemel mängu Hindrek Pulga. Servima tulnud Robert Viiberilt eha serv ja Eestile blokipunkt, ent suur vahe püsis - 18:11. Geimi lõpus sai puhkust Toobal ja tema asemel sekkus Markkus Keel. Horvaatia 24:13 eduseisult tuli servima Täht ja Eesti näitas suurepärast mängu, teeniti neli punkti järjest, ent geimi päästa ei õnnestunud ja selle võitsid horvaadid 25:17.

Kolmanda geimi alustasid Toobal, Pulk, Aganits, Kreek, Kristo Kollo, Robert Täht, libero Silver Maar. Tähe võimas rünnak andis Eestile 4:1 eduseisu ning tõmbas käima nii meeskonna kui Tartu Ülikooli spordihoonesse kogunenud fännid. Pulk suurendas edu 6:1-le ning servis seejärel ässa! Geimi keskel oli Eesti Kreegi järjestikuste rünnakute järel ees 14:8 ning Horvaatia kasutas mõtlemisaega. Seda edu enam maha ei mängitud, Pulk viis kodumeeskonna ette 20:10 ning geimi võitis Eesti 25:13.

Neljandas geimis jätkati samas koosseisus. Eesti haaras Toobali ja Kreegi ilusa koostöö järel 7:5 eduseisu, millele järgnes Toobali blokk. Ent Horvaatia jõudis 8:8 viigini ning edasi mindi punkt-punktis. Kollo rünnakust oli Eesti ees 14:12 ja õige pea kasvatati vahe neljapunktiliseks (17:13). Horvaadid jõudsid aga 17:17 viigiseisuni ja läksid omakorda juhtima 19:17. Tähe pommlöök tõi Eesti punkti kaugusele. Servima tulnud Markkus Keel tegi hea servi ja Pulk ründas blokist auti - 19:19. Järgmisel servil Keel eksis, ent sama tegi Horvaatia. Horvaatia rünnakuvea ja Aganitsa blokk andsid Eestile 22:20 eduseisu, mida Kollo veel punkti võrra suurendas. Veel temporünnak Aganitsalt ja esimene geimpall seisul 24:20 Eestil. Seda ei realiseeritud, ent horvaadid eksisid siis servil ja Eesti võitis geimi 25:21.

Viies geim algas pika pallivahetusega, mille võitis Eesti. Edasi mindi punkt-punktis, Kollo rünnaku ja Horvaatia eksimuse järel juhtis Eesti 7:4, võeti mõtlemisaeg. Pulga blokist auti rünnak andis meile 9:5 edumaa ja sellele järgnenud Kreegi serviäss sundis Horvaatia mõtlemisajale. Horvaadid jõudsidki kolme punkti kaugusele, ent eksisid siis servil - 11:7 Eestile. Pulga hanituse järel juhtisime 13:8, veel blokipunkt ja esimene matšpall teeniti seisul 14:8. Mängule pani punkti Hindrek Pulk - geim Eestile 15:10 ja kogu mäng 3:2.

Rahvusmeeskonna koosseis Horvaatia vastu: Oliver Venno, Hindrek Pulk, Kert Toobal, Robert Viiber, Markkus Keel, Ardo Kreek, Andri Aganits, Mart Naaber, Kristo Kollo, Robert Täht, Andrus Raadik, Rauno Tamme, Rait Rikberg, Silver Maar. Peatreener Gheorghe Crețu, abitreener Rainer Vassiljev, statistik Alar Rikberg, mänedžer Robin Ristmäe, ÜKE-treener Mirko Fasini, füsioterapeut Gardo Maruste.

Kuldliiga alagrupiturniiri ajakava (Eesti aeg):

12.06 kell 20.30 Holland - Eesti

15.06 kell 20.00 Eesti - Hispaania (Tartu Ülikooli spordihoone)

21.-22. juunil toimub Tallinnas Saku Suurhallis meeste Kuldliiga finaalturniir, pileteid finaalturniirile saab osta SIIT. Kuldliiga finaalturniirile pääseb iga alagrupi võitja ning koha nelja seas tagab ka korraldaja ehk Eesti meeskonnal on koht nelja seas olemas.