28.08.201919:15
Naiskond kaotas Aserbaidžaanile 2:3. Foto: Gertrud Alatare

Rahvusnaiskond pidas oma viimase kohtumise Euroopa meistrivõistluste finaalturniiril Budapestis, kui kohtuti Aserbaidžaaniga. Eesti koondis tegi kahtlemata turniiri parima esituse ja võitja selgitamiseks läks tarvis viit geimi. Otsustava vaatuse suutis Aserbaidžaan oma tähtmängija Polina Rahimova vedamisel võita 15:11 ja kogu kohtumise seega 3:2 (25:20, 18:25, 25:22, 22:25, 15:11).

Eesti resultatiivseimana tõi Kertu Laak 24 punkti (+16), 18 punkti lisas Liis Kullerkann (+16) ja 14 punkti (+8) Anu Ennok. Eesti vastuvõtt oli 49%, rünnak 39%, blokiga saadi 15 punkti (6 blokki sai kirja Kullerkann), servil löödi 8 ässa (vigu tehti pallingul 9). Aserbaidžaani edukaim oli 198 cm pikkune võimas diagonaalrüdaja Polina Rahimova 27 punktiga (+22). Aserbaidžaani vastuvõtt oli 46%, rünnak 38%, blokiga saadi 16 ja serviga 11 punkti (eksiti 12 pallingul).

Peatreener Andrei Ojamets ütles, et pärast sellist mängu võib naiskonna üle uhke olla. "Tõestasime, et me ikka oskame mängida. Selline turniir on meie jaoks esimene ja see on eriline kogemus, mis paneb mängijate ja treenerite peale suure surve. Igal juhul olen naiste üle uhke, suutsime mängida väga hästi ja võidelda lõpuni. Kui suudame Aserbaidžaaniga, kes oli kaks aastat tagasi Euroopa neljas, niimoodi mängida, siis langeb küsimus ära neil, kes küsisid, et kuidas me siia turniirile saime," olid juhendaja esimesed emotsioonid. "Me lihtsalt ei suuda kõiki mänge niimoodi mängida ja selge see, et palju oli siin psühholoogilisi aspetke. Täna neid takistusi enam ei olnud ja oli vaja välja panna, kõik, mis sisse jäi. See pole kusjuures lihtne, sest neli mängu on selja taga ja turniiritabel räägib sellest, et meil edasipääsuks šanssu pole. Tähtis on see, et sul on Eesti koondise särk seljas ja sa ei taha kunagi niisama platsi peale minna. See pole siin mingi külaturniir, mängus on rahvustunded ja mul on naiste üle uhke tunne!" Ojamets tõdes, et määravaks sai täna vastaste liidri Rahimova tegutsemine. "Me võime sinna kolmekesi ka blokki hüpata.. ja see, kuidas ta servib ja kui stabiilselt ta servib, see näitab, mis tasemel see mängija on," kommenteeris Ojamets 27 punkti toonud diagonaalründajat.

Eesti kasuks 24 punkti toonud Kertu Laak sõnas, et pärast sellist turniiri lõppu on hea koondisesuvele joon alla tõmmata. "Arvan, et täna võtsime endast suhteliselt maksimumi välja, ka kaotatud geimides saime neile ikkagi lähedale. Viiendas geimis Rahimova vastu me lihtsalt ei saanud. Ja kuigi teda alguses taheti säästa ja hoiti pingil, siis selle keelasime me neil ära ja nad pidid ikka oma raskekahurväge kasutama," kommenteeris Laak. "Teadsin, et see on koondisega selle tsükli viimane mäng ja tuleb nautida, Aserbaidžaaniga ei saa iga päev mängida. Suutsime täna pingevabalt tegutseda ning saime end kohe hästi käima. Turniir läks kokkuvõttes tõusvas joones ja saime siit suurte mängude kogemust kõvasti juurde. Kui järgmised valiktsüklid tulevad, on meil ses osas juba lihtsam, talume pinget paremini."

Eesti alustas koosseisus: Julija Mõnnakmäe, Kertu Laak, Kristiine Miilen, Nette Peit, Eliise Hollas, Liis Kullerkann, libero Kristi Nõlvak.

Avavaatus algas tasavägiselt, Mõnnakmäe ässa järel haaras Eesti 8:7 edu, ent sellele järgnes tehniline praak ja tablool oli seis 8:8. Siis läks vastane Miileni autirünnaku järel 12:9 ette ja Ojamets kasutas esimest mõtlemisaega. Jõuti veel punkti kaugusele (13:12), misjärel läks Aserbaidžaan läks ette 17:12. Geimi lõpus sekkus Anu Ennok Peidi asemel. Veel jõuti kahe punkti kaugusele, ent enamaks jaksu polnud ja Aserbaidžaan võitis geimi 25:20.

Teist geimi alustas sama koosseis, mis eelmise lõpetas. Eesti jäi 1:5 kaotusseisu, kuid suutis toibuda. Miileni ässa järel oli vahe punkt - 5:4. Mõnnakmäe vahetati 6:9 kaotusseisul puhkama, Bahmatšev tuli sisse. Ennoki serviäss seadis jalule 9:9 viigi ja Laagi edukas rünnak viis meid üle pika aja ette 10:9. Edasi näitasid eestlannad ilusat ja võistluslikku mängu. Eesti blokk andis meile 14:10 edu, aserite viga ning Kullerkannu hanitus suurendasid vahe 16:10-le ja õige pea kärises vahe juba 19:11-le. Mõnnakmäe vahetati tagasi mängu. Vastased tõid väljakule 198 cm pikkuse diagonaali Polina Rahimova, kes hetkeks sekkus ka avageimis. Miileni tagaliinirünnak suurendas vahe 21:13-le ja Mõnnakmäe ning Hollase koostööst sündis ilus temporünnak - 22:14. Seda edu suudeti säiltada ning Eesti võitis teise geimi 25:18.

Kolmas geim algas tasavägiselt, vastastel jätkas diagonaalis tähtmängija Rahimova. Ennoki blokist auti rünnak ja Miileni pommlöök andsid eestlannadele 6:3 edu, Mõnnakmäe hanitus suurendas vahe 7:3-le. Aserbaidžaan tuli aga jõuga mängu tagasi ja meie 10:8 juhtimisel võttis Ojamets aja maha. Miileni rünnakule ehitati blokk ette ja Aserbaidžaan jõudis 11:11 viigini ning läks siis Rahimova rünnakust ise juhtima 12:11, Ojamets vahetas taas sidemängijaid. Mängu pikima pallivahetuse lõpetas Laagi võimas löök - 13:12 oli Aserbaidžaani eduseis. Eesti püsis geimi keskel südilt mängus, Ennok viigistas 14:14. Jäime kahepunktilisse kaotusseisu, ent suurepärast mängu tegeva Ennoki blokk seadis taas jalule viigi - 18:18. Nüüd vedas aserite koondist võimas Rahimova, kes viis vastased ette 21:19 ja Ojamets kasutas mõtlemisaega. Laak vähendas kaotusseisu 22:24-le, ent Aserbaidžaan võitis järgmise punkti ning geimi 25:22.

Neljas geim algas taaskord võrdsete võitlusena, Mõnnakmäe äss andis meile 6:5 edu ja Laak ründas läbi vastaste bloki - 8:5. Jätkati heas hoos, Laak suurendas Eesti edu 11:6-le ja vastaste peatreener kasutas mõtlemisaega. Aserbaidžaan kahandas vahe 12:9-le, ent täna oma EMi parimat mängu tegevad Laak ja Miilen suurendasid edumaa 14:9-le. Rahimova vedamisel jõudis vastasnaiskond kolme punkti kaugusele, ent taas tegi oma tööd hästi Miilen - 15:11 Eestile. Pika pallivahetuse lõpetas Kullerkannu võimas blokk - 17:11 - ja taas kasutas Aserbaidžaani juhendaja mõtlemisaega. Miilen ja Laak vedasi Eesti rünnakuid, andes meile 19:12 edu, Kullerkannult veel äss - 20:12. Eesti 21:16 juhtimisel kasutas Ojamets veel mõtlemisaega, Mõnnakmäe asemel sekkus Bahmatšev. Ennokilt olulisel hetkel äss - 23:17! Ent Aserbaidžaan võitles veel kahe punkti kaugusele - 24:22, siis aga vastased eksisid ja Eesti võitis geimi 25:22 ning viigistas mängu 2:2!

Viies geim algas paremini Aserbaidžaanile, kes pääses tugevate servide toel 3:1 juhtima, Ojametsalt mõtlemisaeg. Vastasnaiskond suurendas eduseisu 6:2-le, sellele järgnes Laagi punkt ja meie blokk ning äss Kullerkannult - 6:5. Hea serv Kullerkannult ja vastased ei suutnud palli üle võrgu toimetada - viik 6:6. Ennoki järjestikused rünnakud andsid Eestile poolte vahetuseks 8:7 edu, ent Rahimova seadis jalule 8:8 viigi ja viis siis Aserbaidžaani 9:8 juhtima. Ennoki rünnak võeti seejärel blokiga kinni ning Ojamets püüdis olukorda mõtlemisajaga parandada. Eesti jõudis korduvalt punkti kaugusele, ent iga kord kasvatas Rahimova vahe taas kahesilmaliseks ja tema äss andis Aserbaidžaanile 14:11 matšpalli, mis ka realiseeriti - geim neile 15:11 ja kohumine 3:2.

Igast kuueliikmelisest alagrupist pääseb kaheksandikfinaali neli paremat, Eesti sai C-alagrupis kuuenda koha, punkte teeniti üks. Alagrupi liider on täiseduga jätkav Holland, kes peab viimase kohtumise homme Ungari vastu.

Eesti koondis EMil: Nette Peit, Anu Ennok, Kristiine Miilen, Ingrid Kiisk, Hanna Pajula, Eliisa Peit, Liis Kullerkann, Eliise Hollas, Julija Mõnnakmäe, Kaisa Bahmatšev, Kertu Laak, Kristel Moor, Kristi Nõlvak, Nathalie Anett Haidla. Peatreener Andrei Ojamets, abitreenerid Marko Mett ja Oliver Lüütsepp, statistik Mihkel Sagar, mänedžer Jaanika Jakobson, füsioterapeudid Madis Arumäe ja Liisi Sakala.