03.12.201911:50
Turniiri avatseremoonia

23. novembril tähistati Peetri Koolis Eesti Võrkpalli 100. sünnipäeva rahvusvahelise veteranide turniiriga M65+ ja N65+ vanuseklassile, kaks mängijat võistkonnas võisid nooremad olla. Osalema oli kutsutud ka võiskonnad naaberriikidest Soomest ja Lätist. Kahjuks jäid lätlased kohale tulemata.

Meeskondade osas tuli põhjanaabrite juurest kohale kunagise Soome koondislase Väinö Uljase meeskond Uljas United Team ehk siis Soome sõbrad nagu Tõnu Jago neid nimetas. Muuseas Uljaste võistkonnas on varem kaasa löönud ka meie Eesti mehed Taivo ja Tarvi Uljas. 

Juubeliturniiri korraldas Tallinna Spordiveteranide Koondis ja selle läbiviimise koormat kandis Eesti võrkpalli grand old lady Ellen Liik, kes ise ka väljakul Rae naiskonna kaptenina kaasa lõi ja nagu hiljem selgus, ikka medali vääriliselt. Ei saa mainimata jätta, et Ellen Liigil on võistleja-aastaid kokku üle 57 (!!), sealhulgas veteranide sarjades 35 aastat. Eestis ei ole kellelgi teisel midagi samaväärset kõrvale seada.

Võistluste avatseremoonia kujunes eriliseks, sest vaid paar päeva tagasi oli Rae vallavalitsus omistanud Ellen Liigile Rae valla kõrgeima tunnustuse - aukodaniku tiitli. Pidulikul avamisel tervitas võistlejaid lauluga "Igal majakal oma tuli" kunagine Eesti NSV meeste koondise mängija ja treener Tõnu Jago. Soomlastele esitas tervituslaulu "Hymy huulet" ("Naeratavad huuled") nende emakeeles, selle kirjatüki autor.

Turniirist võtsid osa Rae, Tallinna, Viljandi ja Pärnu naiskond ning Soome sõprade, Tallinna, Keila ja Paide meeskond.

Naiskondade arvestus tuli võitjaks Pärnu - Sirje Zahkna, Sirje Viisut, Urve Indermitte, Margit Kalm, Marge Siimer ja Anne Sillamaa. Teise koha saavutas koduvõistkond Rae vald - Ellen Liik, Anu Orula, Loona Lepp, Muza Lepik, Heidi Karro ja Anu Grabbi. Kolmas koht läks Viljandile - Tiiu Umal, Salme Velleste, Sirje Hunt, Mare Jaakson, Evi Putrolainen, Tiina Maar ja Malle Hillermaa. Medalisaajate hulgast pidi välja jääma Tallinna võistkond - Riina Simanson, Mariann Petmaa, Eva Hohensee, Ülle Noodla, Katrin Lee, Kersti Pender, Maie Kuhi ja Aime Viiding.

Meeskondade arvestuses ei suutnud eestlased põhjanaabritele väärilist konkurentsi pakkuda ja Soome sõprade võit oli vääramatu - Väinö Uljas, Vesa Kekki, Lasse Hellström, Ossi Räty, Teuvo Mölsä, Jorma Pekki ja Pauli Seppälä. Teise koha selgitamiseks tuli hakata Paide ja Keila vahel geimipunkte lugema ja siin andis neljapunktiline paremus teise koha Paide meeskonnale - Enn Eelmaa, Jaanus Pilv, Toivo Kivimäe, Jaanus Seema, Valdeko Lugna, Eikko Tasa ja Oleg Žemtšukov. Kolmanda kohaga pidi leppima Harjumaad esindanud Keila meeskond - Olavi Renel, Peeter Terasmaa, Gennadi Fomin, Paul Hein, Jaanus Põldver, Aare Malsroos, Valerionas Liutkevicius ja Sulev Jaanus. Tallinna meeskond oli neljas - Tõnu Jago, Peet Kall, Anatoli Kudrjašov, Mati Kuusk, Lembit Kähri, Henn Pärn, Nikolai Sagetdinov ja Vladimir Tatarenko.

Enne kui Eesti võrkpalli juubeliturniiriks spetsiaalselt valmistatud ainukordseid medaleid pidulikult üleandma sai asuda, pidi turniiri läbiviija Ellen Liik vahepeal ära käima Rae valla 153. aastapäeva pidulikul vastuvõtul valla aukodaniku ametliku tiitliga kaasnevat tunnistust, auhinda ja kauneid lilli vastuvõtmas. Medaliga autasustatuid premeeriti lisaks veel uhke tantsuga. Juubelimeenega peeti  meeles ka võistlustel tegutsenud kohtunikke.

Taas laulis Tõnu Jago, kes kohalolijate ovatsioonide saatel esitas mitteametliku võrkpallihümni "Rohelised niidud." Vollerahva meeleolu pidulikul autasustamisel aitasid tõsta kohvilaud, juubelitort ja suupisted ning tantsimine Toomas Tauli elava mõnusa muusika saatel. Oli pidulik ja meeldiv Eesti võrkpalli 100. sünnipäeva tähistamine.

Ja veel üks huvitav fakt - Ellen Liik koostöös kunagise Eesti NSV naiste koondise peatreeneri Ago Kaldega pani kokku varasematel võistlustel kuni tänapäevani ametlikult kasutusel olnud võrkpallide pildiajaloo. Sellelt puudub vaid see kõige esimene pall, mille sisekumm oli lohviga ja mis peale palli käsitsi täispumpamist seoti peene nööriga kinni ning siis lohv väliskesta ja sisekummi vahele sisse topiti ning seejärel pall pealt nööriga nagu saabas, kokku tõmmati. Tiitlivõistlustel kasutusel olnud pallidest puudub lisasolevalt pildilt ka nahast pall Poland.

 

Autor: Hillar Karm, Eesti Spordiajaloo Seltsi juhatuse liige, võrkpalliveteran

Kommenteeri uudist

Peetri Koolis toimus rahvusvaheline veteranide võrkpalliturniir