09.01.201920:00
Eesti pääses EM-finaalturniirile! Foto: cev.eu

Eesti rahvusnaiskond pidas viimase kohtumise Euroopa meistrivõistluse valiksarjas, kui Hämeenlinnas alistati Soome naiskond 3:1 (25:20, 15:25, 25:14, 25:17) ja tagati ajaloos esmakordselt pääs Euroopa meistrivõistluste finaalturniirile. Eesti võitis E-alagrupi 12 punktiga, 11 punkti kogunud Soome jäi teiseks, Tšehhi 8 punktiga kolmandaks ja Rootsi 2 punktiga neljandaks. Eesti naiste võrkpallikoondis on ühtlasi esimene Eesti olümpiaala pallimängunaiskond, kes on kunagi EMile pääsenud, seega ei tehtud täna mitte ainult võrkpalli-, vaid kogu Eesti spordi ajalugu. Rahvusnaiskond saabub Tallinna reisisadamasse neljapäeval kell 12:30 Helsingi - Tallinn laevaga.

Tänane kohtumine kulges tõusude ja mõõnadega, pärast avageimi võitu, kaotati teine vaatus koguni 15:25. Õnneks suutsid Andrei Ojametsa hoolealused end kokku võtta ning kaks järgmist vaatust enda kasuks keerata, võites kolmanda geimi 25:14 ja neljanda 25:17. Vaata mängu täispikkuses!

Emotsionaalse võidu järel olid rõõmupisarad silmas nii mängijatel kui peatreener Andrei Ojametsal. "See on võimas tunne ja nagu kapten Julija Mõnnakmäe pressikonverentsil ütles, siis me võib-olla nädala pärast ka ei saa aru, millega me hakkama saime. Aga see on nii mõnus tunne, mis siis, et praegu olen ropult väsinud. See, mis naised suutsid ära teha, see on võimas. Hullud naised!" olid Ojametsa esimesed sõnad. Peatreeneril jagus oma lõbusatele hoolealustele ohtralt kiidusõnu. "Kõik see bussis laulmine..eks see on omamoodi ka pingete maandamine. Teisalt näitab, kuidas see grupp inimesi kokku hoiab ja pallimänguvõistkonnas on see üks olulisemaid faktoreid. Õige võistkond on nagu üks suur pere ja selle seltskonnaga on hea koos olla. Ettearvamatud on naised küll ja teinekord on neist raske aru saada, ma isegi neis tihti aru ei saa, aga õpin iga päevaga. Kokkuvõttes tundub, et see on ikka õige, et unistada tuleb julgelt ja väga suurelt." Mida peatreener otsustavast mängust rääkis, vaata videost.

Nette Peit tunnistas, et pinged olid mängjatel enne otsustavat kohtumist suured. "Kõigil meil oli siin täna keeruline, sest kõik teadsid, mis on kaalul ja kõik väga ootasid seda võitu. Väga hea tunne on, et see kõik hästi lõppes! Täna pidasime eelkõige iseendaga võitlust, see pinge, no see oli ikka olemas," sõnas Peit läbi naeru ja lisas, et Eesti spordi ajaloo kirjutamine pole veel päriselt kohale jõudnud. "Päriselt ei ole veel aru saanud, millega me just hakkama saime."

Kertu Laak tõdes, et kui teise geimi raskused kõrvale jätta, oldi vastasest üle. "Teine geim läks suureks rabistamiseks, aga kui sellest üle saime, oli tunda, et oleme paremad. Tegime seal palju omavigu ja sellest rääkis ka peatreener, jutust oli kasu ning võtsime end kokku ja asjad pöördusid paremaks. Viimase geimi alguses ma ei suutnud ära imestada, kuidas me blokis nii head olime, vastased ei saanud enam üldse palle maha," kirjeldas Laak kohtumist ja ütles, et mängijad püüdsid mängu tähtsusele mitte mõelda. "Hakkasin sellele mõtlema, kui mõne hea punkti tõin, siis tuli emotsioon suuremalt välja, aga muidu suutsime emotsioone kontrolli all hoida, välja arvatud teine geim. Tegime ajalugu ja see on suur asi tõesti, poleks uskunud, et võidame alagrupi ja pääseme finaalturniirile. Vaadates meie alagruppi, ei! Algul oli meil ju grupis Slovakkia, aga hiljem vahetati nad tugeva Tšehhi vastu välja ja sel hetkel arvasime, et nüüd läheb küll raskeks. See on ikka täiesti uskumatu, et me alagrupi võitjatena edasi läheme," lisas Laak.

Eesti resultatiivseim oli 21 punkti (+14) toonud Kristiine Miilen, 19 punkti (+15) lisas Kertu Laak ning 13 (+8) Nette Peit. Eesti vastuvõtt oli 30%, rünnak 40%, blokipunkte teeniti 12 ja servil löödi 10 ässa (4 läks Nette Peidi arvele) ja eksiti 7 pallingul. Soome edukaim oli täna 13 punktini (+4) jõudnud Suvi Kokkonen, soomlannade vastuvõtt oli 45%, rünnak 34%, blokipunkte kogunes 8, servipunkte 6 (eksiti 8 servil).

Mängu käik:

Eesti alustas koosseisus Julija Mõnnakmäe, Nette Peit, Kristiine Miilen, Kertu Laak, Liis Kullerkann, Kristel Moor ja libero Kristi Nõlvak.

Mäng algas väga pika pallivahetusega, mis lõppes Kertu Laagi toodud punktiga. Järgnes äss Nette Peidilt, veel üks punkt Laagilt ning taas Peidilt ja Soome võttis 0:4 kaotusseisus mõtlemisaja. Umbes 700-pealine publik elas soomlannadele häälekalt kaasa, vahe aga väheneda ei tahtnud ja Suvi Kokkoneni servivea järel juhtis Eesti 15:10. Ka mõnikümmend eestlast oli omadele kaasa elama sõitnud. Soome püüdis vahetustega mängu muutust tuua, ent eestlannad suurendasid vahet, Kristiine Miileni rünnaku järel juhiti 19:12. Geimi lõpus tegutseti aga ebakindlalt ning Soome suutis Roosa Lakakoneni eestvedamisel jõuda kolme punkti kaugusele (20:23). Esimese geimpalli realiseeris Kristiine Miilen ja Eesti võitis avagemi 25:20.

Teine geim algas meie jaoks raskelt, Kaisa Alanko serviseeria toel pääseid soomlannad 4:0 eduseisu ning Andrei Ojamets kasutas mõtlemisaega. Ojamets saatis platsile Polina Bratuhhina-Pitou, Nette Peit läks puhkama. Kosoneni järjekordse rünnaku järel oli Soome juhtimas 8:3 ning tagasi väljakule tulnud Peidi kehva vastuvõtu järel oli kodunaiskond juba 10:3 eduseisus. Ojamets tegi veel vahetusi, Laagi ja Mõnnamäe asemel sekkusid Kadi Kullerkann ja Kaisa Bahmatsev. Mõne aja pärast tehti tagasivahetus, Mõnnakmäe ja Laak tulid tagasi mängu. Soomlannade servivea järel oli nende eduseis geimi keskel 16:9, Eesti mäng oli võrreldes avageimiga nagu öö ja päev. Geimi päästa ei õnnestunud ja teise vaatuse võitis algusest lõpuni domineerinud Soome 25:15. Eesti tegi teises geimis 14 omaviga.

Kolmas vaatus algas tasavägiselt, Eesti blokipunkti ning Kristel Moori ässa järel pääses Eesti ette 5:3. Peidi bloki järel oli Eesti ees 9:5 ning soomlaste peatreener võttis mõtlemisaja. Laak ründas blokist auti, tuues tabloole seisu 16:9 ja Soome kasutas teist mõtlemisaega. Suurt mänguilu ei olnud kummagi naiskonna esituses, ent Eesti suutis edu hoida, Mõnnakmäe võimsa bloki järel juhtiti 19:13 selles geimis Soome enam ohtlikuks ei saanud - geim Eestile 25:14 ning EMist lahutas Eestit üks geim.

Neljanda geimi algus kulges paremini eestlannade jaoks, Peidi serviseeria abiga haarati 5:1 eduseis ning sunniti vastaste peatreener taas mõtlemisaega võtma. Eesti blokk läks hoogu, järjekordne blokipunkt ning äss Peidilt - 8:1 ja taas mõtlemisaeg. Miilen viis Eesti koondise juhtima 12:5, ent Soome jõudis kolme punkti kaugusele (13:10) ja Ojamets kutsus naised rahunema. Kaks punkti Peidilt ning Miileni äss ja vahe kärises 16:10-le. Uuesti suutsid soomlannad vahet vähendada, ent Peit lõi oma neljanda serviässa, viies Eesti ette 18:13. Laagi rünnakust oli meie edu 20:15. Miileni rünnaku järel juhtis Eesti 22:17 ning esimene matšpall saadi seisul 24:17! Mängu lõpetas vastaste autirünnak, geim meile 25:17 ning kogu mäng 3:1!

Ühtlasi said tänasega selgeks kõik 24 EMile pääsenud naiskonda: Aserbaidžaan, Valgevene, Belgia, Bulgaaria, Horvaatia, Eesti, Soome, Prantsusmaa, Saksamaa, Kreeka, Ungari, Itaalia, Poola, Portugal, Rumeenia, Venemaa, Serbia, Slovakkia, Sloveenia, Hispaania, Šveits, Holland, Türgi, Ukraina.

Naiste EM-finaalturniir toimub 23. augustist kuni 8. septembrini. Korraldavad Türgi, Poola, Ungari ja Slovakkia. Alagruppide ja mängupaikade loosimine toimub 23. jaanuaril Istanbulis.

Kõiki tulemusi ja ajakava näeb SIIT.

Rahvusnaiskonna koosseis mängus Soomega: Nette Peit, Kristiine Miilen, Polina Bratuhhina-Pitou, Hanna Pajula, Ingrid Kiisk, Julija Mõnnakmäe, Kaisa Bahmatsev, Liis Kullerkann, Eliisa Peit, Kertu Laak, Kristi Nõlvak, Liisel Nelis, Kristel Moor, Kadi Kullerkann.

Kommenteeri uudist

Eesti alistas Soome ning pääses esmakordselt EM-finaalturniirile!