22.08.201822:05
Eesti alistas Iisraeli kodus 3:0. Foto: Gertrud Alatare

Eesti rahvusmeeskond võttis EM-valiksarjas Kalevi Spordihallis Iisraeli üle kindla 3:0 (25:19, 25:21, 25:15) võidu ning kerkis sellega B-alagrupi liidriks. Kalevi Spordihall oli juba tund enne mängu algust ühegi vaba istekohata ja ukse taga lookles järjekord nagu vanadel aegadel, kui selles saalis suuri mänge peeti. Istuja leidsid kõik trepiastmed ja ka seisukohad said täis, kokku pääses mängu jälgima 2300 inimest, kes koos meeskonnaga lõid atmosfääri, mis nii mängijatele kui fännidele kauaks meelde jääb. Võrkpalliõhtu üks osa oli ka südamlik tagasivaade legendaarse Kalev 68 meeskonna vägiteole 1968. aastal ja kohal olid mitmed toonased mängumehed.

Vaata Gertrud Alatare meeleolukat galeriid!

„See on väga lahe, et publik on hästi lähedal Kalevi hallis ja nad kuulevad päris hästi ka seda, mis meil seal platsi peal toimub. Meie kuuleme aga väga hästi, mis seal tribüünidel toimub. Võtame ka kordusmängule Iisraeli selle emotsiooni kaasa,“ sõnas Robert Täht. Kapten Kert Toobal lisas: „See on muljetavaldav, mis selles saalis täna toimus. Selline emotsioon jääb kauaks meelde.“

Eesti alustas koosseisus Kert Toobal, Robert Täht, Kristo Kollo, Oliver Venno, Andri Aganits, Timo Tammemaa ja libero Rait Rikberg ehk võrreldes Läti mänguga alustas diagonaalründaja kohal Renee Teppani asemel Venno.

Kui Eesti meeskond kokkuvõttes alustas veidi ebalevalt, siis Venno tegi suurepärase alguse, vedades kindlakäeliselt Eesti rünnakuid. Iisraeli blokk oli hästi valmis Robert Tähe rünnakuteks ja Eesti koondise rünnakuliider jäi mitmel korral blokiga hätta. Venno blokist auti rünnaku järel oli Iisraeli eduseis 6:4. Tamir Hersho viis Iisraeli juhtima 8:5 ning 6:10 kaotusseisul võttis Eesti meeskonna peatreener Gheorghe Crețu esimese mõtlemisaja, sest vahe ei tahtnud kuidagi väheneda. Iisrael sai meie servid hästi kätte ja mängis väga kiirelt. Kert Toobali serviässa järel jõudis kodumeeskond punkti kaugusele ja Täht viigistas seisu 13:13. Edasi said eestlased oma mängu samuti jooksma ning Tammemaa ühese bloki järel juhtis Eesti 16:14 ning Venno järjekordse pommlöögi järel oli meie edu juba 19:14. Eesti mäng muutus aina enesekindlamaks ja täismaja publik hingas meeskonnaga samas rütmis, tehes põrgulärmi. Tähe rünnakud viisid Eesti ette 23:17 ja geim kuulus Eestile 25:19.

Robert Täht ei osanud avageimi alguse ebakõladele ühest põhjust tuua. „Ei oskagi kohe öelda, miks algus selline oli, hakkasime vastast võib-olla „kompima“, aga geimi keskel panime oma tuurid käima ja ütleme ausalt, et oma keskpärase mänguga surusime Iisraeli korralikult põlvili,“ ütles nurgaründaja. „Kolmandas geimis juba nautisime mängimist, närvilisust oli ka teises geimis veel.“

Oliver Venno oli mänguks valmis. "Tuli täitsa hästi välja jah. Olin valmis ja kuidagi õnnestusid asjad. Sellise publiku ees on päris hea mängida," kommenteeris diagonaalründaja oma esitust.

Teist vaatust jätkas Eesti sealt, kus avageim lõppes. Venno päästis raske palli, Täht jätkas eduka rünnakuga, viies kodumeeskonna ette 5:1 ja Iisrael oli sunnitud mõtlemisaja võtma. Iisrael suutis aga kaotusseisu tagasi mängida, jõudes 6:6 viigini ja Alexander Shafranovic viis külalised juhtima 7:6. Punkt-punkti mäng jätkus geimi lõpuni. 18:18 viigiseisul võttis Crețu selle geimi esimese mõtlemisaja. Kaks järgmist punkti kuulusid meile ja Tammema „haamer“ andis Eestile 22:19 edumaa. Teise geimi lõpetas Iisraeli serviviga, seisuks 25:21 ning Eesti juhtis 2:0.

Pärast teist geimi avaldati tänu ja austust 1968. aastal Nõukogude Liidu meistriks tulnud Kalevi võrkpallimeeskonna mängijatele, kellest paljud ka saalis kohal olid ja väljakule kutsuti. Nii kohtus suurest võidust 50 aastat hiljem minevik olevikuga ja tänased koondislased tänasid legendaarseid Kalevi mängumehi Kalevi Spordihalli väljakul. Seejärel said Kalev 68 mängumehed nautida Eesti meeskonna jõudemonstratsiooni kolmandas geimis.

Kolmanda geimi alguses viis Täht Eesti koondise juhtima 4:0, kõlaristest lasti Tähe rünnaku järel taaskord juba tuttavat tunnuslugu „Mina olen Robert!“ ning Iisraeli peatreener oli sunnitud mõtlemisaega kasutama. Tähe järjekordse rünnaku järel juhtisid Sinilõvid juba 8:1 ja Iisraeli seis muutus väga keeruliseks. Crețu vahetas geimi keskel mängu temporündajad Henri Treiali ja Ardo Kreegi. Venno löögist kärises Eesti eduseis juba 15:4-le, Iisrael püüdis vahetustega mängu muutust tuua, ent kasu polnud ühestki käigust ja Eesti sammus kindlalt geimivõidu suunas. Oma minutid said selles geimis kätte ka sidemängija Markkus Keel, nurgaründaja Andrus Raadik, libero Silver Maar ja Stefan Kaibald. Geim kindlalt Eestile tulemusega 25:15 ning kogu mäng 3:0.

Sõnu polegi vaja. #eestionvõrkpallimaa #rahvusmeeskond #fans #võrkpallifännid

A post shared by ESTVolleyball (@estvolleyball) on Aug 22, 2018 at 1:08pm PDT

Statistikat: Eesti resultatiivseimana tõi Oliver Venno 19 punkti (+14), Robert Tähe arvele kogunes 17 punkti (+6). Eesti näitas vastuvõtul 57-protsendilist kindlust, rünnakuid realiseeriti 49-protsendiliselt. Blokipunkte teeniti 6, servilt saadi punkte 5 ja servil eksiti 13 korda. Iisraeli resultatiivseimana tõi Tamir Hershko 13 punkti (+9). Iisrael sai blokiga samuti 6 punkti, servilt 3 silma (eksiti 7 pallingul). Vastuvõtt oli Iisraelil 49%, rünnakuprotsendiks tuli 30.

Peatreener Gheorghe Crețu tunnistas, et soovinuks juba varem vahetusi teha, ent mäng ei lubanud. „Oleksin tegelikult soovinud neid vahetusi varem teha, aga mängupilt ei võimaldanud seda varem teha, kui kolmandas geimis. Kokkuvõttes mul meestele suuri etteheiteid pole, saime kindla võidu,“ sõnas peatreener, kes ei saanud taaskord mööda fännidest. „Mul on hea meel, et mängijad lähevad Eesti inimestele nii palju korda, et igas saalis, kus me mängime, on täismaja.“

Kapten Kert Toobal ütles, et pidi kaptenina platsil ka meeste peale valjemat häält tegema. „Päris mitu korda tekkis selliseid olukordi, eriti alguses. Aga kokkuvõttes suutsime kannatlikud olla ja vajalikul hetkel pea külmana hoida, ka siis, kui olime kaotusseisus. Sellise publiku ees on tahtmine nii suur, et kohati tuleb mehi tagasi hoida – kõik tahavad koguaeg „punases“ maksimumi peal mängida,“ sõnas Toobal. „Usun, et Iisraelis tuleb väga raske mäng, sest sealgi on tuline publik, kes seal omade selja taga seisab. Aga meie läheme sinnagi endast kõike andma ja võitlema,“ lisas sidemängija.

Eesti meeskonna koosseis mängus Iisraeliga: Kert Toobal, Markkus Keel, Renee Teppan, Oliver Venno, Ardo Kreek, Andri Aganits, Henri Treial, Timo Tammemaa, Kristo Kollo, Robert Täht, Andrus Raadik, Stefan Kaibald, Rait Rikberg, Silver Maar.

Eesti on nüüd B-alagrupi liider, koos on 6 punkti. Iisrael on 3 punktiga teine ja Lätil on punktiarve avamata.

Finaalturniirile pääseb iga alagrupi võitja ja viis paremat teise koha saajat. Et mõnes alagrupis on neli, mõnes aga kolm meeskonda, arvatakse neljastes alagruppides maha grupis viimaseks jäänud meeskonnaga mängitud kohtumiste tulemused.

Järgmisena sõidab koondis Iisraeli, kus mängitakse pühapäeval kell 20.00.

Vaata kõikide alagruppide tulemusi ja tabeliseise!