13.05.201713:40
Mauno Koivisto ja Arnold Rüütel (Foto: Andres Putting)

Maikuu kaheteistkümnes päev jäi viimaseks vahemikus 1982 – 1994 Soome presidendi ja peaministrina tegutsenud Mauno Koivistole. Ta sündis 25. novembril 1923 Helsingis ning suri eile 93 aasta vanuses samuti Helsingis. Eestiga sidus teda aastakümnete vältel armastus võrkpalli vastu, hõimusuhetest rääkimata. 

Võrkpalliga tegi tulevane president tutvust juba nooruspäevil, tihedam läbikäimine Eestiga algas 1980. aastate teises pooles. Koivisto tegi sageli kaasa veteranide turniiridel. Üks mainekamaid võistlusi oli temanimeline Presidentti Cup, millest ei jäänud eemale ka eestlased. Koivisto ei mänginud kunagi tipptasemel, aga oli omaealistele Soomes arvestatav partner. Võistlemistung ei jätnud teda maha ka väga kõrgeses eas. 

Oma tööasju ja riigi juhtimist püüdis Koivisto nii korraldada, et see võrkpalli mängimist ei segaks. Üheksakümnendate aastata algul, kui Soomet külastas USA president George Bush, käis Helsingis parajasti veteranide võrkpalliturniir. Koivisto kohtus ametiasjus maailma võimsaima riigi juhiga, läks seejäel palli mängima, vahetas siis dressid ülikonna vastu, saatis kõrge külalise lennujaama ja naases võistluspaika. Kõik planeeritu sai kiirelt ja täpselt tehtud.

Eestis käis Mauno Koivisto viimati kaks aastat tagasi ja leidis Soome suursaatkonnas aega kohtumiseks Kalev-68 mängijatete Kalle Kuke ja Henn Karitsaga. "Vestlesime tund aega. Väga huvitav ja ainulaadne kohtumine," rääkis Kukk volley.ee-le. Koivisto omakorda oli koos Arnold Rüütliga aukülaline Eesti võrkpalli 90. aastapäeva konverentsil (2009) Tallinnas, aga kippus sealt enne viimast kõnelejat spordisaali, kus olid vastamisi Kalev-68 ja Riigikogu meeskond.

 

Mälestame Mauno Koivistot kui autoriteetset riigijuhti ja suurt võrkpallisõpra.

Eesti Võrkpalli Liit

Kommenteeri uudist

Lahkus võrkpallisõber Mauno Koivisto