02.06.201922:15
Eesti vs Holland Foto: Gertrud Alatare

Eesti rahvusmeeskond pidas Tartus oma esimese kodumängu Euroopa Kuldliigas, kui sai ligi 1500 fänni ees Hollandi vastu raske 3:2 (25:22, 25:23, 19:25, 20:25, 16:14) võidu.

Eesti meeskonna resultatiivseim oli 22 punktiga (+14) Andrus Raadik, Hindrek Pulk lisas 18 silma (+2) ja Kristo Kollo 11 (+6). Eesti vastuvõtt oli 53%, rünnakuid lahendati 48-protsendiliselt, blokiga saadi punkte 7 ja serviga 3 (eksiti 19 pallingul). Hollandi edukaimana kogus Maarten van Garderen 20 punkti (+15), Hollandi vastuvõtt oli 50%, rünnak 48%, blokipunkte teeniti 8 ja servil löödi samuti 8 ässa (vigu tehti 22).

Peatreener Gheorghe Cretu ütles, et võit oli meeskonnale väga vajalik tasu tehtud töö eest. "Mitmed mängijad selles meeskonnas pole veel Kuldliigas võidumaitset tunda saanud, seetõttu olen nende üle õnnelik - see on tasu tehtud töö eest. Meeskond mängis täna meeskonnana ja kogenud mehed toetasid noori rohkem kui eelmistes mängudes. Kõik tegid oma töö ilusti, nii need, kes alustasid, kui vahetusest sekkunud mehed," rääkis peatreener.

Taas koondise eest suurepärase mängu teinud Hindrek Pulk tõdes, et Tartus peaaegu täissaali ees mängida on eriline. "Publik sütitab, kuigi kohati on ehk tahtmist liiga palju ja keha ei suuda kõike teha, mida tahaks. Kolmandas geimis meie vastuvõtt lagunes, nemad panid servil juurde ja me pidime raskeid palle ära lahendama ning kohati ei suutnud. Tänu rahvale me need viis geimi ära kestsime, see ei olnud lihtne. Selja taga on ka üsna raske periood - palju reisimist ja mängud. Kodupublik selle võidu täna koju tõi," rääkis diagonaalründaja.

Hollandi meeskonna juhendaja Roberto Piazza tunnustas Eesti meeskonda. "Kaotasime tulemusega 2:3 meeskonnale, kes püüdis endast kõik väljakule jätta. Ma ütlesin mängijatele kohe, et Eesti pidas eelmised kohtumised võõrsil ja siin on saal teie karjuvaid fänne täis. Eesti mängis suurepäraselt ja õnnitlused teile. Meie peame oma asjades olema enesekindlamad," kommenteeris Piazza.

Mängu käik:

Eesti algkoosseis: Markkus Keel, Hindrek Pulk, Kristo Kollo, Andrus Raadik, Timo Tammemaa, Henri Treial, libero Silver Maar.

Mängu algus oli tasavägine, 8:8 viigiseisult viisid Pulga ja Raadiku rünnakud kodumeeskonna ette 10:8. Pulga blokk andis meile 15:11 eduseisu ning ka Eesti 18. punkt (18:13) tuli pika pallivahetuse järel Pulga blokist ning Tartusse kogenud enam kui 1000 fänni väljendasid oma rõõmu häälekalt. Edu suudeti hoida, Kollo võimas rünnak viis Eesti juhtima 22:16, ent siis said hollandlased kolm punkti järjest ning Eesti peatreener Gheorghe Cretu võttis mõtlemisaja. Esimene geimpall saadi seisul 24:20, ent selle luhtas Nimiri. Van Garderen pani Pulga blokiga kinni, tuues ka järgmise punkti Hollandile, ent siis lõpetas Raadiku pommlöök geimi - 25:22.

Teises geimis jätkas Eesti sama koosseisuga. Keele ja Treiali koostööst sündinud ilusa temporünnaku järel oli edu 7:4, Holland jõudis Treiali serviveast küll punkti kaugusele 8:9, ent Van Gardereni servivea järel oli vahe Eesti kasuks 14:11. Keele ühe käega tehtud tõste Tammemaale tõi tabloole seisu 17:14, ent vahe sulas ja Treiali viga viigistas seisu 20:20-le ning Cretu kasutas mõtlemisaega. Nimir viis seejärel külalised omakorda ette 21:20, ent Kollo viigistas ja vastastele vilistati soe pall ja Eesti oli uuesti ees 22:21. Lõpp kulges punkt-punktis, esimese geimpalli teenisime Tammemaa rünnaku järel seisul 24:23 ja Pulk realiseeris selle, geim Eestile 25:23.

Kolmandas vaatuses haaras Holland juhtohjad, minnes Nimiri serviässade järel ette 9:3. Vahe vähenes visalt, geimi keskel olid külalised pärast van Gardereni ässa ees 16:10. Veel jõuti Kollo kavala punkti järel kolme punkti kaugusele (20:17), ent kaotusseisust välja enam tulla ei suudetud ja geim Hollandile 25:19.

Neljas geim algas samuti hollandlaste dikteerimisel, ent Treiali bloki järel mindi esmakordselt geimi juhtima 5:4 ja sama mehe rünnakust olime ees 6:4. Raadiku mitu edukat rünnakut suurendasid vahe 11:8-le, Kollo autirünnaku järel kahanes edu kahepunktiliseks 16:14 ning Cretu võttis mõtlemisaja. Ter Horsti äss viigistas seisu 16:16 ja Hollandi kaks järjestikust blokipunkti andsid neile 18:16 edu. Aganits sekkus mängu. Geimi enam päästa ei õnnestunud ning Holland võitis neljanda vaatuse 25:20 ja viigistas mängu 2:2.

Otsustav viies geim algas paremini Hollandi jaoks, kui Ter Horst viis oma meeskonna juhtima 4:2. Parkinsoni äss andis Hollandile 6:3 eduseisu ja Cretu kutsus Eesti mängijad väljaku äärde nõu pidama. Aganitsa bloki järel jõudis Eesti punkti kaugusele 5:6, ent siis eksis Tammemaa servil. Mängu pikima pallivahetuse võitis Eesti, kes oli seejärel ühepunktilises kaotusseisus 6:7. Eesti 9:10 kaotusseisul võttis Cretu mõtlemisaja, ent vahe suurenes punkti võrra. Ter Horst eksis pallingul ning Eesti blokipunkti järel jõuti 11:11 viigini. 12:11 - Raadikult äss! Seejärel eksis Raadik servil, ent ka hollandlaste serv lendas võrku ja taas olime ühega peal - 13:12. Matšpalli teenis Eesti seisul 14:13, seda aga ei realiseeritud - 14:14. Vastaste tehnilise praagi tõttu teenis Eesti teise matšpalli seisul 15:14, see realiseeriti ja geim Eestile 16:14 ning kogu kohtumine 3:2.

Eile alistas Hispaania 3:0 Horvaatia. B-alagrupi liider on nüüd 7 punktiga Hispaania, Hollandil on 5, Horvaatial 4 ja Eestil 2 punkti.

Vaata kõikide alagruppide ajakava ja tulemusi.

Rahvusmeeskonna koosseis mängus Hollandiga: Hindrek Pulk, Robert Viiber, Markkus Keel, Henri Treial, Timo Tammemaa, Andri Aganits, Mart Naaber, Kevin Saar, Märt Tammearu, Kristo Kollo, Andrus Raadik, Rauno Tamme, Stefan Kaibald, Silver Maar. Peatreener Gheorghe Crețu, abitreener Rainer Vassiljev, statistik Alar Rikberg, mänedžer Robin Ristmäe, ÜKE-treener Mirko Fasini, füsioterapeut Gardo Maruste.

Kuldliiga alagrupiturniiri ajakava (Eesti aeg):

8.06 kell 20.00 Eesti - Horvaatia (Tartu Ülikooli spordihoone)

12.06 kell 20.30 Holland - Eesti

15.06 kell 20.00 Eesti - Hispaania (Tartu Ülikooli spordihoone)

21.-22. juunil toimub Tallinnas Saku Suurhallis meeste Kuldliiga finaalturniir, pileteid finaalturniirile saab osta SIIT. Kuldliiga finaalturniirile pääseb iga alagrupi võitja ning koha nelja seas tagab ka korraldaja ehk Eesti meeskonnal on koht nelja seas olemas.