20.12.201907:45

20. detsembril tähistab oma 80. aasta juubelit teenekas võrkpallitreener, sporditgelane, rahvuskategooria kohtunik ja ajakirjanik Hillar Karm.

Hillar Karmi debüüd võrkpalliplatsil toimus 1955. aastal, kui ta osales Hugo Huimerinna poolt juhitavas Tartu koondises Eesti B-klassi meistrivõistlustel. Samaaegselt võrkpalliga harrastas Karm ka korvpalli ja tuli Tartu 1. keskkooli särgis ka Taaralinna meistriks. Muide, põhikoolis õppis Karm samas klassis koos legendaarse korvpalluri Jaak Lipsoga, kes juba toona oli Eesti noortekoondise tsenter. Samuti jagas Karm klassi hilisema luuletaja Jaan Kaplinski ja iluvõimleja Maire Kamarik-Visnapuuga.

Karmi esimeseks võrkpallitreeneriks oli Hugo Huimerind, Eesti noortekoondise päevil juhendasid teda Aleksander Rünk ja Raimund Pundi. Just Eesti võrkpalli akadeemilist isa Aleksander Rünka peab Karm oma eeskujuks ja peamiseks mõjutajaks.

Tartu Ülikooli võistkonnaga tuli Karm kolmel aastal – 1960, 1961 ja 1962 - Eesti karikavõistlustel teiseks. "Kõik need aastad käisin treeningutel ja võistlustel koos Peet Raigiga, kes juba esimese kursuse järel tunnistati Eesti parimaks võrkpalluriks. Tänu temale oligi TRÜ meeskond siis nii edukas," meenutab Karm.

Ülikoolis õppimise ajal tuli Karmil osaleda erinevate alade võistlustel. "Sisekergejõustikus tulin neli aastat (1961-1964) ülikooli talvistel sisekergejõustiku võistluste paigalt kolmikhüppes teiseks. Iga aasta parandasin tulemust, lõpuks jäi parimaks 9.12 m. Paigalt kaugust hüppasin 3.05 m. Jalgpallis olin majandusteaduskonna väravavaht," loetleb ta toonaseid saavutusi. 

Tartu Pressi ja Vanemuise teatri vahelisel jalgpallivõistlusel Tartus Tamme staadionil (4 500 pealtvaataja ees) tunnistati Karm Tartu Pressi parimaks jalgpalluriks ning sai teatri direktorilt Kaarel Irdilt eriauhinna. Väravas seisis Karm ka legendaarsel Eesti TV ja Eesti raadio vahelisel 1980. aasta jalgpallimatšil, mis lõppes rahvarahutuste ning suure skandaaliga.

Aastail 2000-2003 õpetas Karm Tartu Ülikooli Spordikeskuses üliõpilastele võrkpalli ja oli ka naiskonna treener. "Eesti kõrgkoolide vahelistel meistrivõistlustel ei jäänud TRÜ noormehed ja neiud kordagi medalita," ütleb ta ja lisab, et on töötanud ka Eesti Kaitseväe Kõrgemas Sõjakoolis võrkpallitreenerina (2003-2005). 2004. aastal osales Karm legendaarse Venemaa koondise peatreeneri Vjatšeslav Platonovi koolitusel Käärikul ja tegi temaga ka pikema intervjuu Spordilehele.

Aastatel 2000 kuni 2004 asendas Karm rannavollekarussellis tiirlevat Kristjan Kaisi Tartu Ülikooli Spordikeskuses võrkpalliõpetaja ja treenerina. Ühe koosseisu on Karm olnud ka Tartu Spordiveteranide Koondise esimees. "Paegu olen Tallinna SVK juhatuse liige ning Eesti Spordiajaloo Seltsi juhatuse liige ja seltsi Tallinna osakonna aseesimees." 

Veel tänagi käib tarmukas spordientusiast jõudumööda kergejõustikuvõistlustel kohtunikuks-informaatoriks ning võrkpallivõistlustel sekretäriks, kohtunikuks ja informaatoriks.

 

Palju õnne ja tervist juubilar Hillar Karmile kogu Eesti võrkpallisõprade nimel!

Eesti Võrkpalli Liit

Kommenteeri uudist

Juubilar Hillar Karm peab oma eeskujuks Aleksander Rünka