25.08.201821:00
Eesti naiskond alistas Tšehhi 3:2. Foto: Gertrud Alatare.

Eesti võrkpalli rahvusnaiskond pidas täna selle aasta viimase kohtumise 2019. aasta Euroopa meistrivõistluste valiksarjas, kui Kalevi Spordihallis võõrustati Tšehhi naiskonda. Eesti võitis 500-pealise publiku ees kaks esimest geimi, kaotas kaks järgmist ning suutis viimase vaatuse enda kasuks kallutada tulemusega 16:14, võttes magusa 3:2 (25:15, 26:24, 24:26, 16:25, 16:14) võidu. Ühtlasi on Eesti naiskonnal alles kõik võimalused, et aasta alguses püüda EM-finaalturniiri piletit.

Suurepärase esituse teinud Kristiine Miilen sõnas, et raskeid hetki täna jagus. "Vaimselt oli pärast kolmandat geimi väga raske tagasi tulla ja viiendas geimis olime samuti 11:13 kaotusseisus. Aga ma mõtlesin lõpus, et siin pole enam midagi muud, kui tuleb täiega panna!" kommenteeris Miilen, kes tõi kokku 18 punkti, seejuures lõpetas tema rünnak ka mängu. "Publik nii palju aitas, koguaeg karjuti "Eesti! Eesti!" ja nii hea tunne on sedasi mängida. Nüüd on vähemalt lootist finaalturniiri pileti eest edasi võidelda ja meil on nii raske alagrupp ka, et kui me siit peaksime edasi saama, oleme küll kõvad mutid!" lõpetas Miilen lõbusas meeleolus.

Kapten Julija Mõnnakmäe lisas, et võimas võit oli kogu naiskonna panus. "Kõik andsid endast 100% ja lõime väga head servi. See oli erinev võrreldes eelmise mänguga Tšehhis," ütles Mõnnakmäe ning tunnustas samuti Eesti fänne, kes lisaks rahvusmeeskonna toetamisele on sama tuliselt kaasa elanud ka naiste koondisele. "Me väga tahtsime seda võidu ja andsime endast kõik. Fännidest on nii palju abi ja ma olen halli tulnud inimestele väga tänulik," lisas ta.

Eesti alustas koosseisus: Julija Mõnnakmäe, Nette Peit, Kristiine Miilen, Kertu Laak, Liis Kullerkann, Eliise Hollas ja libero Kristi Nõlvak.

Eesti alustas hästi, minnes Liis Kullerkannu temporünnaku järel 3:0 juhtima. Kertu Laagi ja Kristiine Miileni rünnakute järel haaras kodunaiskond Kalevi Spordihalli kogunenud publiku rõõmuks 6:1 eduseisu, mispeale võttis Tšehhi naiskonna peatreener Zdenek Pommer mõtlemisaja. Sellele järgnes aga taas Miileni võimas rünnak ning seisult 4:1 alanud Liis Kullerkannu hea serviseeria jätkus. Tšehhitarid lõid seejärel mitu head servi, ent eksisid samal ajal samuti palju ning vahe püsis. Kahese bloki järel juhtis Eesti 11:5 ja geimi keskel oli Andrei Ojametsa hoolealuste eduseis 13:7 ning tšehhid kasutasid teist mõtlemisaega. Laagi äss käristas vahe 16:9-le, kuid vastased jõudsid veel nelja punkti kaugusele (18:14). Geimi lõpus tegutsesid eestlannad siiski kindlamalt, servima tulnud Hanna Pajula lajatas ässa ja tõi esimese geimpalli seisul 24:14. Seda ei realiseeritud, ent teine küll ja avavaatus kuulus Eestile tulemusega 25:15.

Teine geim algas tasavägiselt, ent 2:2 seisult võttis kaks punkti Eesti naiskond ja taas kasutas Tšehhi juhendaja kiirelt mõtlemisaega. Kaks järgmist punkti võitis samuti Eesti, haarates 6:2 edu. Miileni serviäss viis Eesti juhtima 10:5, Hollase ässa järel oli vahe kuuepunktiline (12:6) ja vastased tegid vahetusi. Külalised jõudsid punkti kaugusele (14:13), Miilen aitas Eesti taas kolmega ette 16:13 ning Kullerkannu ässpall käristas vahe taas neljale silmale (17:13) ja Tšehhi kasutas mõtlemisaega. Jätkus punkt-punkti mäng, kus Eesti pääses korduvalt kahepunktilisse eduseisu, ent Tšehhi jõudis punkti kaugusele. Viik ilmus tabloole Helena Havelkova serviässa järel - 20:20 ning Ojamets kutsus oma mängijad nõupidamisele. Seejärel läksid tšehhitarid üle pika aja juhtima 21:20, ent Havelkova servis võrku. Laagilt äss ning nüüd oli 22:21 peal Eesti naiskond. 22:22 seisult viis Laak Eesti ette 23:22, ent serviviga Eestilt ja taas seis viigis 23:23. Eesti jäi Gabriela Orvosova tugeva serviga hätta ning 23:24 kaotusseisu, ent Kullerkann viigistas 24:24. Tšehhi ründas seejärel auti ja Eesti sai esimese geimpalli seisul 25:24. Hollase blokk tõi viimase punkti Eestile, kes võitis geimi 26:24.

Kolmandas geimis jäi Eesti koondis 0:4 kaotusseisu ja nüüd võttis Ojamets kiirelt mõtlemisaja, et mäng tagasi joonele juhtida. Laak tõi kodunaiskonnale esimese punkti, ent järgmine kuulus taas Tšehhile. Miileni kaval löök vähendas vahe 3:6-le, Laagi rünnak ja meie blokk tõid Eesti punkti kaugusele 5:6. Laak viigistas 6:6, tuues Eesti lõplikult madalseisust välja ja sundis tšehhid mõtlemisaega kasutama. Edasi jätkus tasavägine ja väga võitluslik mäng, kus kummalgi ei õnnestunud punktist suuremat vahet sisse teha. Kahepunktilise eduseisu suutis lõpuks tänu kahele blokipunktile välja võidelda Eesti naiskond, minnes 18:16 juhtima. Hetk hiljem vaatasid aga tabloolt vastu 18:18 viiginumbrid ja siis läksid külalised omakorda juhtima 20:18. Eesti suutis vahe tagasi mängida, viigistades 20:20 ja Eesti kahene blokk andis meile seejärel minimaalse eduseisu. Sidemängijast kapteni Julija Mõnnakmäe võimas blokk viis Eesti ette 22:20 ning Kullerkannu rünnaku järel oli Eesti ees 23:21. Aga uuesti jõudis Tšehhi viigini - 23:23. Kullerkann tõi võrgu kohalt ilusa punkti ja Eestil oli esimene matšpall 24:23 seisul. Seda ei realiseeritud ja 24:24 seisult läks Tšehhi juhtima 25:24 ning võitis lõpuks kolmanda geimi 26:24.

Neljas geim algas Eesti jaoks raskelt, Michaela Mlejnkova serviässast läks Tšehhi ette 5:2. Eestlannad võitlesid aga välja 5:5 viigiseisu. Nüüd jäid Eesti mängijad hätta vastaste blokiga ja külalised haarasid 9:6 edu. Tšehhi hoidis kolme-neljapunktilist eduseisu, 12:17 kaotusseisul võttis Ojamets mõtlemisaja. Katerina Hlaskova serviäss andis külalistele 20:15 edumaa ning geim kuulus Tšehhile tulemusega 25:16. Nii pidi võitja selguma viienda geimiga.

Otsustav vaatus algas paremini Eesti koondisele, kes läks 4:2 ette ja Tšehhi juhendaja kasutas mõtlemisaega. Tšehhi jõudis kiirelt 4:4 viigini ja asus omakorda juhtima 5:4. Nüüd oli Eesti juhendaja kord mõtlemisaega kasutada. Nette Peit ründas blokki ja Tšehhi juhtis 6:4, ent siis eksis Tšehhi servil. Mlejnkova võimas rünnak andis külalistele 7:5 edumaa, ent Peit tõi seejärel oma naiskonna punkti kaugusele. Laagilt ässpalling ja seis oli viigis 7:7. Veel teine äss Laagilt ja Eesti pääses omakorda ette 8:7. Vastaste eksimusest said eestlannad 9:7 ette ja Laak jätkas suurepärast serviseeriat veel kolmanda ässaga, viies kodunaiskonna juhtima 10:7. Vahe kahanes, ent taas oli Laak omal kohal, viies Eesti ette 11:9. Tšehhi jõudis 11:11 viigini ja taas algas kõik otsast. Miilen sai õnnetult palliga pihta ja punkt Tšehhile - 12:11 külalised juhtimas. Laagi rünnak läks auti ja vahe kaks silma 13:11 Tšehhile. Miilen kahandas vahe punktile ja viigistas siis seisu 13:13. Eksimus Tšehhilt ja matšpall seisu 14:13 Eestile. Tšehhi viigistas 14:14. 15:14 Eesti juhtimas ja Miileni rünnak lõpetas geimi 16:14! Eesti on võitnud 3:2! Sellel, et Eesti tuli otsustavas vaatuses lõpus kaotusseisust välja, oli suur roll noorukese Hanna Pajula suurepärasel serviseerial.

Sarnaselt fännidele, naiskonna abipersonalile ja ajakirjanikele - kes kõik naiskonnale häälekalt kaasa elasid - intervjuude ajaks hääle peaaegu kaotanud peatreener Andrei Ojamets leidis kiidusõnu paljudele mängijatele. "Täna Nette Peit ja Kertu Laak ja ka Liis Kullerkann, kellel ei olnud Tšehhis kõige parem mäng, suutsid end koguda. Nette eriti, ta alustas kehvalt, aga otsustavatel momentidel ta näitas, et ta on mängija. Samuti on mul hea meel kahe noore mängija Ingrid Kiiski ja Hanna Pajula üle, kes jäävad veel paljudes asjades kõvasti alla, aga nad julgevad ja teevad, mida neilt nõutakse. Kristiine Miilen muidugi, kes kevadel oli selline kõhklev, on mõnigatest asjadest üle saanud ja see, kuidas ta mängis seda valikturniiri! Annaks jumal, et see niimoodi tõusvas joones läheks. Võistkond vajab liidrit," sõnas Ojamets.

"Me pole veel kusagile pääsenud ja peame ülikõvasti pingutama jaanuaris. Jaanuaris oleneb palju ka sellest, kui motiveeritud on Rootsi, kes viimase koha peal on ja kuidas mängib Soome. Meie peame muidugi tegeme kõik endast oleneva, et edasi pääseda. Ma suuri lubadusi ei anna, aga selge see, et me unistame sellest ja tahame seda (finaalturniirile pääsu-toim) ja proovime kõik selle jaoks teha," lisas juhendaja.

Eesti resultatiivseimaks kerkis täna Kertu Laak, kes tõi 20 punkti (+18) ja lõi koguni 5 ässa, koos Laagiga otsustavatel hetkedel Eesti rünnakuid vedanud Kristiine Miilen panustas 18 punkti (+9). Hea esituse tegid ka mõlemad temporündajad, Liis Kullerkann tõi 10 punkti (+10), Eliise Hollas lisas samuti 10 silma (+9, 5 blokki), Nette Peit jõudis 9 punktini (-2). Tšehhi edukaim skooritegija oli 23 punktiga (+8) Helena Havelkova.

Eesti vastuvõtt oli täna 39%, rünnak 32%, blokipunkte teeniti 13 ja servil löödi 12 ässa ning eksiti vaid 11 pallingul. Tšehhi vastuvõtt oli 41%, rünnak 33%, blokipunkte kogunes 17, servil löödi 14 ässa ja tehti 15 serviviga.

Teises meie alagrupi mängus alistas Soome täna 3:0 (25:14, 27:25, 25:19) Rootsi ning jätkab täiseduga (10 punkti) E-alagrupi liidrikohal. Eestil on teisena 6 punkti nagu ka kolmandal kohal oleval Tšehhil, kel on aga Eestist üks võit vähem. Rootsi on neljas 2 punktiga.

Jaanuaris mängib Eesti kodus Rootsiga ja võõrsil Soomega. Kokku on kuus alagruppi, finaalturniirile pääseb iga alagrupi võitja ja teise koha saanud naiskond.

Vaata kõiki tulemusi ja tabeliseisu!

Eesti naiskonna koosseis mängus Tšehhiga: Hanna Pajula, Ingrid Kiisk, Nette Peit, Eliisa Peit, Eliise Hollas, Kaisa Bahmatsev, Kristi Nõlvak, Julija Mõnnakmäe, Kristiine Miilen, Liis Kullerkann, Kertu Laak, Kristel Moor, Liis Noormets, Kadi Kullerkann.

Kommenteeri uudist

Ilus lõpp koondisesuvele: rahvusnaiskond alistas Tšehhi