20.08.201808:00
Robert Täht, Renee Teppan ja Timo Tammemaa. Foto: cev.eu

Rahvusmeeskond tegi Euroopa meistrivõistluste valikmängudele suurepärase alguse, kui alistas Riias mitmetuhande Eesti fänni silme all Läti koondise 3:1 (25:22, 25:17, 22:25, 25: 19).

Eestist sõitis kohale üle 2000 toetaja, teist sama palju oli Riga Arenal peetud kohtumisel lätlaste fänne ja koos moodustati saalis suurepärane atmosfäär. Lisaks fakt, et Läti koondise peatreeneriks on kauaaegne Eesti meeskonna juhendaja Avo Keel.

Kolm meest tõi Eesti poolel 17 punkti – Robert Täht (+12), Renee Teppan (+8) ja Timo Tammemaa (+13). Neist Teppan ja Täht on harjumuspäraselt enamasti koondise rünnakuid vedanud, temporündaja Tammemaa jaoks on 17 punkti aga üsna erakordne punktisaak. Peatreener Gheorghe Crețu teab Tammemaa võimeid hästi ja seetõttu saarlasest mängumeest piiritult kiitma ei rutanud. „Timo tegi okei mängu, aga ta on võimeline veel palju enamaks! Tema eeldused on sellised, et ta peabki niimoodi mängima,“ kommenteeris juhendaja.

Ükski mängija ega treener ei saanud üle ega ümber sellest, et koondisele on tekkinud lojaalne toetajaskond, kes meeskonda ka välismängudel saadab. „Pakub suurt rahuldust näha, et meie tegemised lähevad nii paljudele inimestele korda. Mängijaid austatakse ja nemad austavad fänne, see on vastastikune välja teenitud austus. Vahel võidad, vahel kaotad, aga fännid teavad, et koondises olevad mängijad võitlevad alati. Minu kui treeneri jaoks on raske soovida midagi enamat – kui ma hotellis endale mängu jaoks ülikonda selga panin, oli aken lahti ja tänavalt kostus Eesti fännide laulukoor! Mul tuli juba enne mängu kananahk ihule! See on midagi erilist,“ sõnas peatreener Crețu.

„Mängust polegi mõtet pikalt jaurata, see tunne siin jälle nende fännide ees mängida oligi täna siin kõige ägedam asi! Et nad kõik siia kohale tulid ja selle mängu meiega kaasa tegid, müts maha nende ees, tõesti, ülivägev!“ sõnas Robert Täht ja lisas, et fännide ootusi tahavad mängijad alati täita. „Kui oled ka eeldatavalt tugevam meeskond ja fännid tulevad siia kokku, siis ei taha ju pea norus väljakult ära minna. Nende siinolek annab sellise adrenaliinipaugu, et jalga sirgeks ei saa lasta.“

„Fännid tegid sellest meile kui kodumängu, see on super, millise ringi me oleme siia ümber tekitanud ja ma loodan, et nad jäid rahule ning aitavad meid juba kolmapäeval kodus,“ lisas kapten Kert Toobal.

Mäng kulges enamjaolt Eesti meeskonna kontrolli all.  Eesti alustas algkoosseisus Kert Toobal, Renee Teppan, Robert Täht, Kristo Kollo, Andri Aganits, Timo Tammemaaja libero Rait Rikberg.

Avageimi alguses teenis Eesti 4:4 viigiseisult järjest 5 punkti, ent edu sulas. Pärnu ridadest hästi tuttava Toms Švansi hea tegutsemine blokis ja rünnakul tõi lätlased kahe punkti kaugusele (12:10). Taas kärises vahe neljale silmale, ent lätlased ei jätnud jonni ja jõudsid meie eksimusest viigiseisuni 17:17, mis pani peatreener Cretu mõtlemisaega kasutama. Geimi lõpp kulges punkt-punktis. Tähe võimas rünnak tagaliinist aitas meie mehed kahe punkti kaugusele (20:18), mispeale Avo Keel aja maha võttis. Veel samasugune rünnak Tähelt ja vahe oli taas turvalisem kolm punkti. Lätlased jõudsid veel punkti kaugusele (21:20), ent ei enamat ja Eesti võitis avavaatuse 25:22.

Teie vaatus algas sarnaselt esimesele tasavägiselt ja kulges selliselt kuni geimi keskpaigani. 12:12 viigiseisult kuulusid kolm järgmist punkti eestlastele, neist viimase tõi võimas kolmene blokk, mis pani peatreener Keele taas mõtlemisaega võtma. See palju ei aidanud, Aganitsa kõrge ja võimas „haamer“ käristas vahe neljale punktile - 14:10. Edu suudeti hoida ja Keel võttis uuesti aja maha Eesti 19:15 juhtimisel. Geimi lõpus tuli Eesti poolel servima Avo Keele noorem poeg Markkus ja sai hakkama ässaga – 21:16! Esimese geimpallini jõudsid eestlased seisul 24:21 ja Teppani äss lõpetas geimi seisuga 25:21.

Nüüd oli lätlastel selg vastu seina. Lätlased evisid geimi alguses mõnepunktilist eduseisu, ent siis sattus hoogu Tammemaa, kelle rünnakud mängu võrdsena hoidsid. Kollo kaval hanitus andis Eestile üle pika aja eduseisu 11:10 ning Aganits vajutas võrgu kohale põrganud palli kindlalt Läti poolele maha – 12:10 Eesti juhtimas. Eesti suutis edu neljapunktiliseks suurendada (18:14). Aga Keel suutis mõtlemisajaga oma mängijaid niipalju utsitada, et lätlased võitlesid välja 19:19 viigiseisu. Geimi lõpp kuulus seekord lõunanaabritele, kes teenisid esimese geimpalli seisul 24:21. Seda ei realiseeritud, Täht päästis meile esimese geimpalli. Teine geimpall realiseeriti ja kolmanda geimi võitis Läti 25:22.

Kolmanda geimi osas oli peatreener Crețul üksjagu kommentaare. „Juhtida 18:14 ja anda see edu käest! Sellistes hetkedes olen ma pettunud. Kõrgel tasemel meeskonnad ei lase sellisel asjal juhtuda. Kui on käes hetk, mil vastane on vaja lõplikult maha murda, ei saa selline seis ümber pöörduda. Mehed said sellest ise ka aru ja tulid neljandas geimis tagasi platsile täis sportlikku viha ning said oma asjadega hakkama. Aga selliseid hetki ei tohi olla. Kui vastane teeb 14:18 kaotusseisult tänu väga heale mängule tagasituleku, siis ma austan seda. Aga kui ise kingitusi teeme, siis see mulle ei meeldi,“ sõnas Crețu.

Läti asus neljandat geimi küll juhtima 3:1, ent edasi läks mäng Eesti kontrolli alla. Tammemaa serviäss suurendas edu 11:7-le ja mängu pikima pallivahetuse lõpetas kapten Kert Toobal – 13:8 Eestile. Rohekm Läti ohtlikuks ei saanud ja esimene matšpall saadi seisul 24:18. Mängu lõpetas lätlaste eksimus ja viimane geim kuulus Eestile 25:19.

Eesti oli parem nii vastuvõtul kui rünnakul, teenis rohkem punkte nii servilt kui blokiga. Eesti vastuvõtt oli 46, Lätil 41%, rünnak Eesti kasuks 54 vs 39%. Blokipunkte teenis Eesti 11, Läti 8. Servil lõid eestlased 7 ässa ning eksisid 21 pallingul, Läti teenis serviga 3 punkti ja eksis 13 korral. Läti resultatiivseim oli 15 punkti toonud Hermans Egleskalns.

Läti koondise peatreener Avo Keel ütles, et Eesti koondise tase on tema hoolealustest hetkel klassi võrra kõrgem. „Kahel meeskonnal ongi vahe, nii mängijatel individuaalses meisterlikkuses kui ka tehnilistes oskustes,“ ütles Keel ja tõi mängust näidetena välja mitmeid vastavaid olukordi. „Meil juhtusid teatud halvad asjad, mida eestlastel ei juhtunud või juhtus vähem. Kuigi statistiliselt väga häbenema ei pea,“ rääkis Keel, kes siiski teise kaotuse järel pead norgu ei lase ja kinnitas, et kavatseb edasipääsu nimel edasi võidelda.

Vaata galeriid mängust ja fännide teekonnast saali!

Eesti kuulub valiksarjas B-alagruppi koos Läti ja Iisraeliga. Järgmise kohtumise peab Eesti meeskond kolmapäeval, 22. augustil kell 19.00 Kalevi Spordihallis Iisraeliga, kes avakohtumises sai Lätist jagu 3:0.

Vaata kõikide alagruppide tulemusi!

Finaalturniirile pääseb iga alagrupi võitja ja viis paremat teise koha saajat. Et mõnes alagrupis on neli, mõnes aga kolm meeskonda, arvatakse neljastes alagruppides maha grupis viimaseks jäänud meeskonnaga mängitud kohtumiste tulemused.