01.02.201811:15
Erko Varblane.

Järjekordne Eesti võrkpallikohtunik on saanud kõrge tunnustuse osaliseks – Erko Varblane omandas rahvusvahelise kategooria. Varblane rääkis pikemas usutluses, miks talle kohtunikutöö meeldib ja kui keeruline on tee tippu.

Varblane sõnas, et säärane edutamine tuli suure töö tulemusena, ent loorberitele ta puhkama jääda ei kavatse. „Rahvusvaheline kategooria on kahtlemata tunnustus, mis ei jäta külmaks. Minutiks-paariks enda üle uhke sain olla küll – on ju selle nimel viimastel aastatel vaeva nähtud ja sihipäraselt panustatud. Aga enesekriitilisus jäi alles, seega jätkan tööd,“ kinnitas ta.

Selleks, et rahvusvahelist kategooriat saada, tuleb esmalt pääseda kandidaadiks. Sellele eelneb tõestamine kodusel tandril. „Kaugemalt pihta hakates. Kõik nooremad, kes viimase 5-10 aasta jooksul Eestis meistrivõistlusi vilistama on pääsenud, teavad omast käest, millise kadalipu peab selleks läbima, et üldse aktsepteeritud kohtunikuks saada. Niisiis, rahvusvahelisele tunnustamisele eelneb kõigepealt tõestamine kohalikul tasemel ja see, ütleks, on kohati isegi keerulisem. Ometi on sellest saadud suurepärane baas, millega pole häbi Euroopasse minna ning edukalt hakkama saada,“ kirjeldab kohtunik teed tippu.

Rahvusvahelise kategooria kandidaadi staatuse tarvis tuleb sooritada mitmest osast koosnev teoreetiline eksam ja läbida praktiliste oskuste ülevaatused erinevates funktsioonides. „Sellele järgneb on nö. katseaeg, 1-3 aastat, mille jooksul tuleb ametlikel Euroopa alaliidu (CEV) korraldatud võistlustel ennast läbi edukate tegutsemiste pildil hoida. Kui kõik hästi läheb, siis leidub kandidaadil soovitajaid, kelle ettepanekul omakorda FIVB Kohtunike Komisjon rahvusvahelise kategooria kinnitab.“

Eelkõige nõutakse Varblase sõnul rahvusvahelisel tasemel teoreetilise materjaliga töötamist, enese analüüsimist ja pidevat arengut praktilises plaanis. „Reeglite tundmine on muidugi kõige alus, ent sa pead olema ka vaimselt tugev ja füüsiliselt heas vormis. Iga aastaga lisandub mõni uus test (meditsiiniline, füüsiline või teoreetiline), mille peab läbima ja/või mille kriteeriumitele vastama.“

Hirmu Varblane uuele tasemele tõusmise ees ei tunne. Küll aga kohustust. „Rahvusvaheline kategooria annab võimaluse käia Eestist väljaspool tegutsemas, mis tähendab omakorda kontakte ja kogemusi, mida siin naljalt ei saa. Olen püüdnud kõike sisukat lahkesti teistega jagada. Tunnen, et see on panus ja kohustus, mis selle kategooriaga kaasas käib,“ selgitab ta.

Varblane selgitab veidi ka põhjuseid, mis on kohtunikutöös meeldivat ja miks ta sellega üldse tegeleb. „Alati parim koht mängu jälgimiseks! Tõsiselt, olla aegajalt üks, loodetavasti märkamatu osa mõnest pingelisest mängust, võib olla vägagi nauditav kogemus. Soovitan kõigile!“ ütleb ta ja kutsub inimesi saali. „Ka kohtunikele meeldib pigem suurearvuline publik ning hea atmosfäär saalis. See hoiab paremini vormis,“ ütleb ta lõpetuseks.

Tegevkohtunikest on Eestis rahvusvahelise kategooria kohtunikke kuus: Toomas Murulo, Risto Strandson, Irina Suhhova, Kristjan Vanaveski, Tiit Kõiv ja nüüd ka Erko Varblane. Aktiivse tegevuse lõpetanud kohtunikest on rahvusvaheline kategooria Mati Koorepil ja Margus Kupil. Lisaks on meil hetkel üks rahvusvahelise kategooria kandidaat – Irina Saks.

Kommenteeri uudist

Erko Varblasest sai rahvusvahelise kategooria kohtunik