24.08.201921:20
Eesti sai Horvaatia vastu kätte ühe geimi. Foto: Gertrud Alatare

Eesti rahvusnaiskond pidas Euroopa meistrivõistluste finaalturniiril oma teise kohtumise, saades Horvaatia naiskonna vastu küll EMi esimese geimivõidu, ent kaotas mängu 1:3 (18:25, 17:25, 28:26, 12:25). Homme kohtutakse kell 19.00 Rumeeniaga, mängust näitavad otsepilti Kanal 12 ja Postimees.

Võrreldes eilsega saatis peatreener Andrei Ojamets väljakule teise algkoosseisu ja väljakule jooksid Julija Mõnnakmäe, Kristel Moor, Anu Ennok, Nette Peit, Liis Kullerkann, Eliise Hollas, libero Kristi Nõlvak. Juhendaja tegi mängu jooksul mitmeid vahetusi, et parimat koosseisu leida.

Eesti resultatiivseim oli 13 punkti (+8) toonud Kertu Laak, kes seekord tuli mängu teises geimis. Nette Peit lisas 11 punkti (+1), 10 silma (+6) jäi samuti vahetusest sekkunud Kristiine Miileni arvele. Eesti vastuvõtt oli 39%, rünnakuid lahendati 38-protsendiliselt, blokipunkte kogunes 7 ja servil löödi 5 ässa ning eksiti 7 pallingul. Horvaatia poolel oli resultatiivseim Samanta Fabris, kes panustas võitu 14 punkti (+10) ja lõi 6 ässa. Kokku lõid horvaatlannad meile 18 ässa (vigu kogunes servil 11), blokiga saadi 15 punkti. Horvaatia vastuvõtuprotsent oli 40, rünnakuprotsent 43.

Peatreener Andrei Ojamets tunnistas, et tänase kohtumisega jäi ta rohkem rahule, kui avakohtumisega. "Ei saa öelda, et hüppan nüüd õnnest lakke, aga olen tunduvalt positiivsem ja rahul, kuidas me suutsime mängida. Eriti tooksin välja kaitsemängu, kus me väga kõvasti pingutasime. Võidetud geim oli võistkonna jaoks ülipositiivne. Väga loodan, et võidetud geim aitab naistel veel rohkem vabaneda teatud kammitsatest. Väga paljud inimesed ei saa sellest, aru, et see on eriline tunne mängida sellisel võistlusel selliste tiimide vastu ja meil sellist kogemust ei ole kahjuks. Siin on kõik meil esimest korda elus," kommenteeris Ojamets.

Kapten Julija Mõnnakmäe: "Me mängime mingi seisuni geime võrdselt, aga siis tulevad liiga suured langused sisse, mida teised võistkonnad siin ei tee. Esimesest geimist on mul tegelikult väga kahju, aga see näitabki taseme vahet, kui lõpud kipuvad käest libisema. Kokkuvõttes oli tänane mäng siiski palju parem kui eilne, see võidetud geim tuli väga raskelt ja näitasime, et suudame kohati ka otsustavatel hetkedel hästi tegutseda. Enesekindlust saime tänasest palju juurde ja näitasime, et oskame mängida küll. Ka homne vastane Rumeenia on väga tugev vastane, aga loodan, et suudame võita rohkem kui ühe geimi ja võib-olla isegi mängu."

Mängu käik:

Eesti naiskond oli võrreldes eilsega hoopis teise olemisega, vastuvõtt oli kontrolli all ja mäng tasavägine. Horvaatia kahe järjestikuse eksimuse ning Peidi ässa järel pääses Eesti ette 5:3, edasi mindi aga punkt-punktis. Moori rünnaku järel olid tablool viiginumbrid 10:10, sellele järgnesid Peidi ja Moori edukad rünnakud, mis viisid eestlannad kahe punktiga ette. Geimi keskpaigani jätkus tasavägine mäng, kuni Horvaatia 17:15 ette läks ja Ojamets kasutas esimest mõtlemisaega. Järgmise puntki tõi vastaste liider Fabris, käristades vahe kolmepunktiliseks. See vahe jäi Eesti jaoks püüdmatuks ja avageim läks Horvaatiale 25:18.

Teises geimis tuli Moori asemele väljakule Kertu Laak. Horvaatia pääses meie eksimuste toel 6:2 ette ning Ojamets kasutas mõtlemisaega. Muutust sellele ei järgnenud, jäime horvaatlannade tugevate servidega hätta ning Fabrisi ässa järel juhtis Horvaatia 9:2. Geimi keskel sekkus Kristiine Miilen Peidi asemel ja hiljem tegi Ojamets veel vahetusi: Kaisa Bahmatšev tuli Mõnnakmäe asemele, Eliisa Peit Hollase asemele ja Hanna Pajula vahetas puhkama Ennoki. Geimi lõpus näitas Eesti ilusat mängu ja Horvaatia kasutas 23:14 eduseisul mõtlemisaega. Geim kuulus siiski kindlalt Horvaatiale, tulemuseks 25:17.

Kolmandas geimis alustasid Mõnnakmäe, Laak, Nette Peit, Miilen, Kullerkann, Eliisa Peit, Nõlvak. Kullerkannu punktide järel juhtis Eesti 5:1, Horvaatia toibus kiirelt ja õige pea vaatas tabloolt vastu 6:6 viik. Eesti suutis Horvaatia vigade järel kolmepunktilise edu haarata - 9:6 ja Peidi tagaliinist tehtud rünnak käristas vahe 11:7-le. Horvaatia mängis aga vahe tagasi ja Mlinari ässa järel oli meie edu minimaalne - 12:11, Ojametsalt mõtlemisaeg. Geimi keskel sattus hoogu Laak, kes tõi punkte nii rünnakul kui servil, tema kahe ässa järel juhtis Eesti 16:12. Geimi lõpp läks aga nugade peale. Horvaatial oli mitu matšpalli ja Eestil oli kasutada kaks geimpalli, millest teise realiseeris Mõnnakmäe, kes lõi ässa! Geim Eestile 28:26!

Neljas geim algas paremini Horvaatiale, kes läks Miileni blokki rünnaku järel ette 7:3 ja Ojamets kasutas mõtlemisaega. Kahjuks kärises vahe taas suureks ja jäime 6:13 kaotusseisu. Mõnnakmäe asemel sekkus Bahmatšev. Eelmises geimis puhanud Horvaatia rünnakuliider Fabris oli selles vaatuses tagasi platsil ning tegi palju pahandust. Tema kolme ässa järel juhtis Horvaatia 19:10 ning geimi võitis Horvaatia taas kindlalt 25:12 ja kohtumise 3:1.

Teises C-alagrupi kohtumises alistas Rumeenia 3:1 (25:23, 21:25, 26:24, 25:22) Ungari. Alagrupi liider on kahe vooru järel Horvaatia, järgnevad Holland, Ungari, Rumeenia, Aserbaidžaan ja Eesti. Vaata detailset tabeliseisu.

27. augustil kohtub Eesti Hollandiga ja 28. augustil Aserbaidžaaniga. Igast kuueliikmelisest alagrupist pääseb kaheksandikfinaali neli paremat.

Eesti koondis EMil: Nette Peit, Anu Ennok, Kristiine Miilen, Ingrid Kiisk, Hanna Pajula, Eliisa Peit, Liis Kullerkann, Eliise Hollas, Julija Mõnnakmäe, Kaisa Bahmatšev, Kertu Laak, Kristel Moor, Kristi Nõlvak, Nathalie Anett Haidla. Peatreener Andrei Ojamets, abitreenerid Marko Mett ja Oliver Lüütsepp, statistik Mihkel Sagar, mänedžer Jaanika Jakobson, füsioterapeudid Madis Arumäe ja Liisi Sakala.