23.08.201923:30
Kristiine Miilen mängus Ungari vastu. Foto: Gertrud Alatare

Eesti rahvusnaiskond alustas Euroopa meistrivõistlusi 0:3 (15:25, 17:25, 15:25) kaotusega Ungari vastu. Homme kohtutakse kell 19.00 Horvaatiaga, mängust näitavad otsepilti Kanal 12 ja Postimees.

Täna oli Eesti naiskonna suurimaks probleemiks servi vastuvõtt, tõdesid nii mängijad kui treenerid. Peatreener Andrei Ojamets loodab, et esimene ärevus sai avamänguga välja elatud. "Seda oli karta, et kui me vastuvõtul ei saa hakkama, siis tekivad meil suured probleemid. Kolmandas geimis oli juba veidi paanika, pea ei pidanud vastu ja unustasime kõik kokkulepitud asjad ning tegime liiga palju lihtsaid vigu. Selge see, et me pole kunagi sellisel võistlusel osalenud ja see pinge osutus meie jaoks liiga suureks. Kuigi kõik olid tahtmist täis," sõnas juhendaja. "Vastased sellisel tasemel lihtsaid vigu ei andesta. Loodan, et esimesed vitsad on nüüd saadud ja järgmisele mängule läheme juba teises meeleolus."

Vastuvõttu tugevdama toodud Anu Ennok oli Ojametsaga ühel meelel. "Suurim mure oli vastuvõtt, alguses ei tahtnud see pall üldse Julini (sidemängija Julija Mõnnakmäe-toim) jõuda ja nii on sellise tiimi vastu raske mängida, nad kaugeid palle loevad ju kiirelt. Esimene mäng, eks see oli nagu ikka närviline ja rabe, üsna kole," rääkis Ennok, kes kogenud mängijana ise suurt pinget ei tajunud. "Mul on aastatega seda närvi vähemaks jäänud, on neid suuri mänge klubides mängitud küll. Sellises mängus tuleb rahulikuks jääda, aga meil on koondises seda kogemust veel vähe ja seda närvilisust oli platsil liiga palju täna. Peame oma mängu ja oma servi leidma, meie oma serv oli pehme ja nende vastuvõtt väga kõva. Tuleb homme kokku võtta end ja panna parim platsile," lisas nurgaründaja.

Statistika: Eesti vastuvõtt oli 39%, rünnakuid lahendati 27-protsendiliselt, blokipunkte saadi 1, servil löödi 4 ässa ja tehti 8 viga. Eesti resultatiivseimaks kerkis 5 punktiga (+4) Liis Kullerkann, Nette Peit, Kristiine Miilen ja Eliise Hollas lisasid kõik 4 punkti. Ungari vastuvõtt oli 49%, rünnak 40%, blokiga teeniti 9 ja serviga 8 punkti (servivigu kogunes 7). Ungari naiskonna resultatiivseim oli 14 punkti (+11) toonud Anett Nemeth.

25. augustil mängib Eesti Rumeeniaga, 27. augustil Hollandiga ja 28. augustil Aserbaidžaaniga. Igast kuueliikmelisest alagrupist pääseb kaheksandikfinaali neli paremat.

C-alagrupi avamängus alistas Aserbaidžaan 3:2 (25:13, 20:25, 22:25, 26:24, 17:15) Horvaatia ja teises kohtumises sai Holland 3:0 (25:21, 25:18, 25:9) jagu Rumeeniast.

Eesti algkoosseis: Julija Mõnnakmäe, Kertu Laak, Nette Peit, Kristiine Miilen, Liis Kullerkann, Eliise Hollas, libero Kristi Nõlvak.

Ungari pääses avageimis 2:0 ette, Miilen tõi Eestile ajaloolise turniiri esimese punkti! Hollase kahe serviässa järel oli Eesti peal 5:4, ent õige pea pääses kodunaiskond samuti kahe ässa toel juhtima 8:6. Servi vastuvõtuga hädas olnud Miileni asemele sekkus 6:9 kaotusseisus Anu Ennok, mõni hetk hiljem tehti tagasivahetus. Eesti rünnakuid vedas seejärel temporündaja Liis Kullerkann, ent sellest ei piisanud ja ungarlannade järjekordse ässpallingu järel olid võõrustajad ees 16:9 ning seda vahet ei suutnud eestlannad enam tagasi mängida. Geimi lõpus sekkus Mõnnakmäe asemele Kaisa Bahmatšev, geimi võitis seda kontrollinud Ungari 25:15.

Teises geimis tuli Eesti poolel väljakule algkoosseis. Teise vaatuse algus oli tasavägine, Hollase rünnak viis eestlannad juhtima 4:3, ent Ungari asus Antett Nemethi järjekorse võimsa löögi järel omakorda 6:4 juhtima. Eszter Anna Pekariku ässa järel (7:4) võttis Ojamets mõtlemisaja. Eesti oli jätkuvalt vastuvõtuga suures hädas, Nemeth viis Ungari juhtima 11:7, Ennok sekkus Peidi asemele, et vastuvõttu tugevdada. Miileni rünnak ja vastaste eksimus vähendasid vahe 9:13-le, Ojamets saatis väljakule Bahmatševi ja diagonaali Laagi asemele Kristel Moori. Mängu seni pikima pallivahetuse võitsid ungarlannad, juhtides seejärel 15:9. Servima tulnud Hanna Pajula lõi serviässa, Ungari oli ees 22:16. Geim kuulus aga taas kindlalt Ungarile tulemusega 25:17.

Kolmandat geimi alustasid Mõnnakmäe, Moor, Miilen, Ennok, Eliisa Peit, Kullerkann, Nõlvak. Taas pääsesid ungarlannad kiirelt 8:4 ette. Taas vahetused Eesti poolel - Nette Peit tuli Miileni asemele, Bahmatšev Mõnnakmäe asemele ja Laak Moori asemele. 4:13 kaotusseisul võttis Ojamets mõtlemisaja, ent muutust mängu tuua ei õnnestunud. Kolmas geim kuulus Ungarile 25:15 ja kogu kohtumine seega 3:0.

Eesti koondis EMil: Nette Peit, Anu Ennok, Kristiine Miilen, Ingrid Kiisk, Hanna Pajula, Eliisa Peit, Liis Kullerkann, Eliise Hollas, Julija Mõnnakmäe, Kaisa Bahmatšev, Kertu Laak, Kristel Moor, Kristi Nõlvak, Nathalie Anett Haidla. Peatreener Andrei Ojamets, abitreenerid Marko Mett ja Oliver Lüütsepp, statistik Mihkel Sagar, mänedžer Jaanika Jakobson, füsioterapeudid Madis Arumäe ja Liisi Sakala.