04.09.201921:10
Eesti meeste koondis. Foto: Gertrud Alatare

Eesti rahvusmeeskond peab sel nädalal viimased kontrollkohtumised enne Euroopa meistrivõistlusi. Tallinnas Saku Suurhallis korraldataval turniiril kohtuti täna Valgevenega ja saadi 3:1 (25:17, 29:31, 25:19, 32:30) võit. Mängiti ka lisageim, kus jäi tulemusega 25:22 peale Eesti.

Reedel, 6. septembril kell 18.00 mängib Eesti Bulgaaria koondisega. Mängudest näeb Eesti Võrkpalli Liidu Facebooki lehe (https://www.facebook.com/volleyee/) vahendusel ka otsepilti.

Tänases mängus olid Eesti resultatiivseimad võrdselt 20 punkti toonud Martti Juhkami (+11) ja Robert Täht (+12), Renee Teppani arvele jäi 18 punkti (+6). Eesti vastuvõtt oli 53% nagu ka vastuvõtt, blokiga saadi 11 punkti, servil löödi 5 ässa (eksiti 21 pallingul). Valgevene resultatiivseimatena tõid nii Andrei Radzjuk kui Artur Udris 14 punkti, Valgevene vastuvõtt oli 54%, rünnak 45%, blokiga saadi 8 punkti, servil 6 punkti (tehti 17 viga).

Peatreener Gheorghe Crețu ütles, et jäi nähtuga rahule. "Vastased püüdsid serviga meie tempomehi mängust välja lülitada ja surve alla panna, sest kõik teavad, kuidas oleme võimelised ründama. Peame ses osas külma pead säilitama. Tahtsin täna kasutada koos väljakul nurgameestest (Martti) Juhkamit ja (Robert) Tähte, et näha, kuidas vastuvõtt siis on. Robert peab sellisel juhul vastuvõtul rohkem vaeva nägema, ja Rait (Rikberg) samuti. See tähendab, et rünnak on veidi teistsugune, Juhkami sai seetõttu rünnakul mitu korda oma kiiruslikke eeliseid kasutada. Jäin selle kooslusega väga rahule, see on meie jaoks uus võimalus, mida seni olime vaid trennis kasutada saanud," rääkis juhendaja. "Tulemus on kontrollmängus samuti tähtis, just selleks, et saaksime järgmisele mängule minna positiivsete tunnetega," lisas peatreener.

Diagonaalründaja Renee Teppan rääkis, et meeskond liigub õiges rütmis ja samm-sammult on jõutud heasse vormi. "Meeskonna mäng on veel veidi rabe nagu mu endagi esitus. Aga füüsiliselt tunnevad kõik hetkel juba enam-vähem hästi. Nii hästi pole mina isiklikult end väga ammu tundnud ja kohati ei osanud ma selle füüsiliselt hea enesetundega midagi peale hakata. Oleme õigel teel, nädal aega on finaalturniirini veel minna ka, aga kui käitume targasti, siis on EMil kõik nii nagu peab. Mõningate asjade kallal on muidugi veel vaja tööd teha, aga kokkuvõttes liigume samm-sammult õiges suunas," rääkis Teppan. "Mul oli endal ka kerge ärevus sees, sest ma pole pikka aega saanud kodupubliku ees mängida (Teppan maadles suve esimeses pooles vigastustega-toim)," lisas diagonaalründaja, kelle sõnul on teda vaevanud õla- ja seljavigastused kontrolli all.

Eesti algkoosseis: Kert Toobal, Renee Teppan, Martti Juhkami, Robert Täht, Ardo Kreek, Andri Aganits, libero Rait Rikberg.

Eesti kontrollis avageimi algusest lõpuni, geimi keskel juhiti 16:11 ja avageim kuulus Eestile tulemusega 25:17. Juhkami oli esimeses geimis Eesti edukaim, ruues 6 punkti (+6), Robert Täht lisas 5 silma (+3).

Teist vaatust alustati sama koosseisuga. Aganitsa rünnak andis kodumeeskonnale 7:4 eduseisu, ent geimi keskel jõudsid valgevenelased punkti kaugusele (11:10) ja Eesti peatreener Gheorghe Crețu kasutas mõtlemisaega. Uuesti suudeti vahe kolmepunktiliseks teha, ent Valgevene jõudis viigini ja geimi lõpp kulges punkt-punktis. 20:20 seisult eksis rünnakul Teppan ja järgmised kaks punkti teenisid valgevenelased enda õnnestunud rünnakutest. Valgevene haaras seejärel 24:22 edu, ent Juhkami tõi Eesti punkti kaugusele - 24:23 - ning Tähe tagaliinirünnak seadis jalule 24:24 viigi. Tasavägise geimi lõpu keerasid enda kasuks siiski valgevenelased, võites 31:29. Juhkami arvel kahe geimiga 12 ja Tähe arvel 10 punkti.

Kolmandas geimis jätkas sama koosseis, vaid Kreegi asemel tuli mängu Timo Tammemaa, kelle blokist juhiti 8:7. Geimi keskel haaras Eesti Teppani rünnakust 16:13 eduseisu, Täht käristas vahe 19:13-le ja vastased kasutasid mõtlemisaega. Geimi lõpetas Valgevene serviviga - 25:19 Eestile, kes juhtis mängu 2:1. Juhkami kogus kolme geimiga 16 punkti, Tähe arvel oli 14 ja Teppani arvel 11 punkti.

Neljandas geimis jätkas sama koosseis, mis eelmises. Juhkami viis Eesti juhtima 11:9, ent vastased läksid õige pea ise ette 12:11 ja Cretu võttis aja maha. Geimi keskel tuli Kreek tagasi mängu ja Aganits läks puhkama. Marozau äss andis Valgevenele 18:16 edu, ent Juhkami viigistas 18:18 ja Teppan ning Täht viisid Eesti ette 20:18. Esimene matšpall saadi seisul 24:21, ent Valgevene jõudis Udrise ässade toel 24:24 viigini ja tema järjekordne äss viis vastased ette 25:24. Taas jätkus punkt-punkti võitlus, 26:26 viigiseisult viis Udris taas Valgevene punktiga juhtima 27:26, ent eksis seejärel järgmisel rünnakul - 27:27. Tähe tagaliinirünnak andis järjekordse matšpalli Eestile seisul 28:27, ent selle neutraliseeris Udris. Siis lõi Teppan blokki ja Valgevene sai uue geimpalli seisul 29:28, järgmise rünnaku lõpetas Teppan. Uuesti viis Udris Valgevene juhtima 30:29, ent järgmise punkti autoriks oli Täht ja taas oli seis viigis - 30:30. Sellele järgnes Tähe hanitus ja uus matšpall Eestile seisul 31:30. Viimane punkt tuli blokiga - geim Eestile 32:30 ja kohtumine 3:1.

Mängiti ka lisageim, kus tulid platsile Markkus Keel, Hindrek Pulk, Kristo Kollo, Andrus Raadik, Timo Tammemaa, Ardo Kreek, libero Silver Maar. Selle geimi võitis tulemusega 25:22 Eesti.

Bulgaaria näol on tegu maailmatasemel meeskonnaga, sel suvel saadi Rahvuste liigas 12. koht, viimasel EMil 2017. aastal oli Bulgaaria kuues. Varasemast on neil ette näidata mitmeid tiitlivõistluste medaleid: muu hulgas on võidetud olümpiahõbe (aastal 1980), MMil pronks (2006) ja viimane EMi medal (pronks) pärineb aastast 2009. Valgevene võitis sel aastal samuti Saku Suurhallis toimunud Euroopa Kuldliiga finaalturniiril hõbeda, Eesti pidi kodusel turniiril teatavasti leppima neljanda kohaga.

Sooduspilet kontrollkohtumistele maksab 3 eurot ja täispilet 5 eurot.

5. septembril kell 18.00 mängivad Valgevene ja Bulgaaria omavahel. See mäng on pealtvaatajatele tasuta.

Rahvusmeeskonna koosseis koduseks turniiriks: Kert Toobal, Markkus Keel, Robert Viiber, Renee Teppan, Hindrek Pulk, Ardo Kreek, Timo Tammemaa, Andri Aganits, Mart Naaber, Andrus Raadik, Rauno Tamme, Kristo Kollo, Robert Täht, Martti Juhkami, Rait Rikberg, Silver Maar. Peatreener Gheorghe Cretu, abitreener Rainer Vassiljev, statistik Alar Rikberg, mänedžer Robin Ristmäe, füsioterapeut Gardo Maruste.

EM-finaalturniir toimub 13.-29. septembril Belgias, Prantsusmaal, Hollandis ja Sloveenias. Eesti peab alagrupikohtumised Hollandis kahes erinevas linnas, meie vastasteks on Holland, Poola, Tšehhi, Ukraina ja Montenegro. Avakohtumises on 13. septembril vastaseks Poola (Rotterdamis). Seejärel minnakse 14. septembril vastamisi Montenegroga (Rotterdamis), 15. septembril on vastaseks Tšehhi (Rotterdamis), 17. septembril mängitakse Hollandiga (Amsterdamis) ning 18. septembril Ukrainaga (Amsterdamis).