22.06.201918:00

Euroopa Kuldliiga pronksmedalid kuuluvad Hollandi koondisele, kes alistas 3:0 (25:22, 25:16, 25:16) Eesti rahvusmeeskonna. Finaalis kohtusid Valgevene ja Türgi ning 3:0 (25:16, 25:21, 25:19) võidu võttis Türgi koondis.

Eesti oli läbi terve mängu tagaajaja rollis nagu ka eilses poolfinaalis Türgi vastu. Ka vahetustega ei õnnestunud mängu muutust tuua ja nii tuli tiitlikaitsjana kodusel finaalturniiril leppida neljanda kohaga. Vaata Gertrud Alatare galeriid!

Peatreener Gheorghe Cretu tõdes, et Eestile ei antud täna palju sõnaõigust. "Mäng oli lihtne - vastased olid servil väga agressiivsed ja me ei suutnud vastuvõtul sellega toime tulla. Avageimis oli meil üks hetk, kus suutsime ka nemad surve alla panna ja mängu tagasi tulla, aga kokkuvõttes jäime sellele servi survele alla. Olime hädas ja ei suutnud ka rünnakuid organiseerida," võttis juhendaja mängu kokku. Kogu nädalavahetuse osas sõnas juhendaja: "Poolfinaali mäng oli korralik, võitlesime ja kuigi kaotasime, näitasime head võrkpalli. Aga kui tahame mingil tasemel mängida, peame nii servil kui vastuvõtul olema stabiilsemad nagu seda on vastased. Saime teada, et serv on ülimalt tähtis.

Kapten Kert Toobal tõdes, et neljas koht peegeldab meeskonna hetkeseisu. "See tulemus näitab, et hetkel on reaalsus sellinie. Mõlemad meeskonnad olid täna pettunud, eesmärk oli ju mõlemal finaalis mängida. Lootsin, et meeskonnal on sellist sisu, et ka kolmanda koha eest samuti natukene rohkem võidelda. Holland servis paremini kui meie ja sellest hetkest kui me enam avageimi lõpust alates samamoodi servida ei suutnud, siis läks ka initsiatiiv täielikult neile ja meil enam mingit vastust polnud," kommenteeris Toobal. Analüüsides meeskonna olukorda, lisas ta: "Kui tahame midagi saavutada, peame me olema kõik olemas ja peavad olema lisakäigud ka pingi pealt. Hetkel on seis selline, et kes on vigastatud ja kes pole heas vormis. See on osa spordist, sa ei saa olla koguaeg heas vormis, kuus aastat järjest nagu segane panna. Teinekord ongi ka raskemaid hetki."

Hollandi peatreener Roberto Piazza: "Oli täiesti teistsugune mäng kui reedel, alustasime ehas tujus. Mängisime hästi, ma ei tea, mis meil eile viga oli. Me peame niimoodi mängima ka siis, kui oleme pinge all. Võib-olla panen mängijatele ka ise liiga suure pinge, ma ei tea. Täna tegutsesid kõik hästi."

Eesti resultatiivseim oli 10 punkti (+5) toonud Timo Tammemaa, Robert Täht lisas 9 (+5) ja Andrus Raadik 8 (+6) punkti. Eesti vastuvõtt oli 36%, rünnak 46%, blokiga saadi 3 ja serviga 6 punkti (servivigu tehti 14). Hollandi poolel Abdel Aziz Nimir 16 punktini (+14), Hollandi vastuvõtt oli 43%, rünnak 71%, blokipunkte teeniti 10, servil löödi 3 ässa ja eksiti 7 pallingul.

Eesti algkoosseis: Kert Toobal, Oliver Venno, Andrus Raadik, Robert Täht, Ardo Kreek, Timo Tammemaa, libero Rait Rikberg.

Mängu alustas paremini Holland, minnes juhtima 8:5, ent Kreegi ässa järel jõuti 9:9 viigini. Geimi keskel kasvatasid hollandlased edu taas kolmele silmale - 16:13. Viiepunktilises kaotusseisus (19:14) võttis Eesti peatreener Gheorghe Cretu mõtlemisaja. Venno serviäss tõi meid sarnaselt eilsele poolfinaalile suure tagaajamise tulemusena kahe punkti kauguele 23:21. Eestil õnnestus veel geimpall päästa, ent avavaatuse võitis siiski Hollnd 25:22.

Teine geim algas taas sama probleemiga ehk Eesti jäi 2:6 kaotusseisu ja taas tuli sellest välja hakata rabelema. Hollandi 9:4 eduseisul kutsus Cretu mehed platsi äärde nõu pidama. Vahe püsis ja kärises geimi juba 18:11-le, Cretu saatis geimi lõpus Venno asemel väljakule Hindrek Pulga ja Raadiku asemel Kristo Kollo. Geim Hollandile taas kindlalt 25:16.

Kolmanda geimi algus oli lubavam, Täht viis kodumeeskonna ette 6:5 ja edasi mindi punkt-punktis. Kreegi rünnakuvea järel pääses Holland ette 11:9 ja õige pea juhiti 13:9, mis sundis Cretut taas mõlemisaega võtma. Ter Horsti võimsa rünnaku järel olid hollandlased ees 17:11, veel üks mõtlemiseag. Venno tagasi väljakul. Pööret mängu aga enam tuua ei õnnestunud ja Holland võitis kolmanda geimi 25:16 ja kogu mängu 3:0.

Rahvusmeeskonna koosseis Hollandi vastu: Oliver Venno, Renee Teppan, Hindrek Pulk, Kert Toobal, Markkus Keel, Timo Tammemaa, Andri Aganits, Ardo Kreek, Kristo Kollo, Robert Täht, Andrus Raadik, Rauno Tamme, Rait Rikberg, Silver Maar. Peatreener Gheorghe Crețu, abitreener Rainer Vassiljev, statistik Alar Rikberg, mänedžer Robin Ristmäe, ÜKE-treener Mirko Fasini, füsioterapeut Gardo Maruste.

Kullamatš jäi ühepoolseks

Kullamängus ei andnud Türgi Valgevenele suurt sõnaõigust ja võttis kindla 3:0 (25:16, 25:21, 25:19) võidu. See oli Türgi esimene Kuldliiga triumf.

Finaalturniiri kõig väärtuslikumaks mängijaks ehk MVPks valiti Türgi koondise sidemängijast kapten Arslan Ekşi̇. "See võit on uskumatu! Olen õnnelik ja tänulik, et mul on selline meeskond. Näitasime läbi liiga head mängu, jäädes kaotuseta ja ootan huviga Sloveenias peetavat Challenger Cupi," sõnas ta.

Mõlema poolfinaali võitjad pääsevad osalema FIVB Challenger Cup-il, mis toimub 3.-7. juulini Sloveenias Ljubljanas. Challenger Cup-i võitja pääseb uuel hooajal mängima FIVB Rahvuste Liigasse.