28.06.201913:00
2019. aasta osalejad

Annuste sportlikus perekonnas oli juba ammu tavaks saanud tähistada poiste sünnipäevi pallilahingutega ja nii otsustatigi hakata turniire korraldama jaanilaupäeval, pereisa Ahto Annuse sünnipäeva eelsel päeval.

Esimesel Jaaniturniiril 2001. aastal osales neli perevõistkonda – Annus, Aros, Jaani ja Koha. Perekond Aros võistkond on Jaaniturniiridel osalenud 16 korda, perekond Venno 10 korda, perekond Oja, perekond Püvi ja perekond Stamm 6 korda.

Kuna perekondade huvi võrkpallivõistlustel osalemiseks on aina kasvanud, otsustasid Annused 2004. aasta lõpus alustada ka Jõuluturniiride läbiviimist. Kõige enam osalejaid oli 2009. aastal, mil nii Jaaniturniiril kui Jõuluturniiril lõi kaasa kokku 20 perevõistkonda. Nüüdseks on Annuste pere juba 19 aastat enne jaanipäeva ikka kutsunud Tamsalusse võrkpalli mängima perekondi üle kogu Eesti. Tänavu osales viis perevõistkonda: Stamm (Tallinn), Aros (Rakvere), Usin (Saaremaa-Tallinn), Orav (Pärnu- Hiiumaa), Annus (Tamsalu-Tartu-Harjumaa) ja teist aastat on korraldajad lubanud turniiril kaasa lüüa Tamsalu kandi võistkonnal Uudeküla, kes toetab üritust ja aitab kaasa turniiri korraldamisele.

Seekordsel Jaaniturniiril, mis oli pühendatud Eesti võrkpall 100 tähtsündmusele, olid korraldajad saanud Taevataadiga igati hea kokkuleppe. Tamsalu Gümnaasiumi tartaankattega palliväljakul tervitas kokkutulnuid Tapa abivallavanem Dmitri Okatov ning Eesti hümni saatel päikesesäras heiskasid võistluste lipu Annuste pere vanim liige Ahto (81) ja esimest korda Jaaniturniiril mängiva Orava pere noorim liige Henri (11).

Finaalmängus kohtusid mõlemate alagruppide ja ka poolfinaalide võitjad perekonnad Stamm ja Usin. Tänavuse Jaaniturniiri võitjaks tuli perevõistkond Stamm Tallinnast – Meelis, Raini, Kristi, Karl, Raul, Karmen, Karmo, Kerda ja Kertu. Siinkohal tuleb rõhutada, et pereema Raini ei istunud mitte treeneripingil, vaid käis ka ise väljakul mängimas.

EOK Võrkpallitreenerite kutsekomisjoni esimees Raini Stamm on kõigi oma seitsme võrkpalli mängiva lapse ümber kutsunud ellu võrkpallitreeningu grupid.

Finaalmängus Usinate (pereisa Vello koos poegade Janos, Joonatan, Jarmo, Evert ja väimees Gunnari ning tütrelaste Jan Markus, Johann Mattias ja Joonah Marten) vastu näitas Eesti üks vägevaim võrkpallipere Stamm, kelle kaks liiget Karl ja Karmen mängivad Eesti meistriliigas ning Kristi Eesti koondise tasemel, oma tegelikku sisu ja võitis tasavägise avageimi 19:17. Teises geimis pakuti mängulusti ka pere ülejäänud liikmetele ja 15:11 paremusega kindlustas perekond Stamm endale 19. Jaaniturniiri võidu.

Rakvere võistkond Aros Leho Arose juhtimisel (Silver, Karmo, Romi, Kertin, Roland, Ralf, Aire ja Matilde) avaldas alagrupimängus sitket vastupanu Stammidele, võites esimese geimi 15:13, kuid kahes järgmises pidi tunnistama Stammide (15:9, 11:3) paremust, oli kolmanda koha mängus 2:0 (15:10, 16:14) parem neljandaks jäänud Tamsalu kandi võistkonnast – Kalev, Timo, Telle, Aigar, Ivann ja Andrey.

Võistluste korraldaja Annuste võistkonna vanim liige Ahto väljakul mängimas ei käinud, vaid hoolitses mängude läbiviimise korraldusldusliku poole eest. Küll aga oli väljakul mängimas kolme põlvkonna Annuste esindajad - vend Heiti (79) ja Ahto pojad - Tarmo, Ruudo ja Kurmo ning nende lapsed Tavo, Evo, Aari ja Anni. Et käbi kännust kaugele ei kuku, seda nägin ise oma silmaga, kui Annuste võrkpallidünastia kõige noorem liige, vaid aasta ja kolmekuune Els, veeretas väljakult eemale läinud palle tagasi väljaku suunas, ise sellest rõõmu tundes.

Viienda-kuuenda koha mängus pidi Jaaniturniiril esmakordselt osalev perevõistkond Orav (isa Heiki ja abikaasa Janne ning nende lapsed Haiko, Keiro, Henro, Holger ja Henri) tunnistama kogenenumate ja vandemate Annuste pere mängijate paremust 2:0 (15:10, 15:10). Isa Heiki Orav, kes ise lööb kaasa VK Tervis meeskonna koosseisus Pärnumaa meistrivõistlustel: "Ootan väga seda aega, kui saan minna väljakule mängima kõigi oma viie pojaga, selle eesmärgi nimel tegelemegi aktiivselt võrkpalliga."

Siinkohal sobib meenutada, et Eesti võrkpalli grand old man, võrkpallikohtunike akadeemiline isa Mati Koorep teab, et Eestis on olnud vaid üks perekond, kus on rohkem vendasid võrkpallivõistkonda kuulunud – saarlaste Nuutide perevõistkonnas oli mänginud seitse venda. Turniiril sekretäridena täitsid mängude protokolle Annuste pere kolmanda põlvkonna lapsed Liis, Roosi ja Anni ning Stammide perest Kertu ja Kerda. Vilemeestena tegutsesid Ülo Õuekallas ja Hillar Karm. Võistluste lõpetamisel anti esikolmikule üle puidust meened, võitjale lisaks võrkpall ja igale võistkonnale valik kohaliku Päts OÜ leivameistrite pagaritooteid ning - kuivõrd oli jaanilaupäev ja laupäev on eestlastele ikka tähendanud saunapäeva, siis said kõik võistkonnad korraldajatelt kaasa Ruudo Annuse valmistatud värske ja lõhnava saunaviha.

Jaani- ja Jõuluturniiriga kokku nüüd juba 34 korda on pereturniiride korraldamist vedanud Annuste pere – Malle ja Ahto Annus koos oma laste ja lastelastega.

Kui turniiri lõpetamisel küsisin nende käest: "Kui kaua te jaksate seda vankrit veel vedada, sest olete seda teinud juba terve inimpõlve vältel?" Sain vastuseks: "Kui on huvi perevõrkpallivõistluste vastu, siis me ikka tahaks neid korraldada. Ja huvi tunti ja huvi tundjateks pidid olema just perede lapsed," vastas 44 aastat matemaatikaõpetaja ametis olnud Malle Annus. Kõik nende turniiride andmed on tal matemaatiku täpsusega korralikult kroonikaraamatutesse talletatud.

Eesti võrkpalliajalugu ei tee mitte ainult riigi koondised, vaid võrkpalliajalugu teevad paljud seda pallimängu armastavad tavalised lihtsad inimesed, sest – võrkpall on võrratu!

 

Autor: Hillar Karm, Eesti Spordiajaloo Seltsi juhatuse liige, võrkpalliveteran

Kommenteeri uudist

19 aastat Tamsalu perevõrkpalliturniiri